تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / آنچه موجب صفا و نورانیت دل می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

آنچه موجب صفا و نورانیت دل می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از موضوعات مهمی که در آموزه‌های آسمانی اهل بیت (ع) بسیار مورد تأکید بوده، لزوم همنشینی با خوبان است، برگزاری جلسات ذکر فضائل و مناقب اهل بیت (ع)، حضور در جمع علما و اهالی علم و معرفت، نشست‌های علمی و تحقیقی و … می‌تواند از مصادیق این موضوع باشد.

یکی از مسائلی مهمی که خوب است بیش از پیش به آن توجه داشته باشیم، این است که باید نیازهای خود را تشخیص دهیم و به دنبال رفع آنها باشیم. هر فردی می‌تواند اخلاق و رفتار خود را مورد سنجش قرار دهد و برنامه‌ای اساسی برای اصلاح و بهبود آن داشته باشد، مثلاً فردی ممکن است احساس کند نیاز دارد خوش اخلاق‌تر باشد، یکی از راهکارها این است که با دوستان خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد همنشین شود.

اگر می‌بینیم نیاز داریم با صفاتر و با محبت‌تر باشیم، یکی از راهکارها این است که با دوستان یا اقوام با محبت‌تر و باصفا و خوش‌منش‌تر همنشین شویم، اگر احساس می‌کنیم نیاز به تقویت بنیه معارفی و دینی خود داریم، پس با افرادی نشست و برخاست کنیم که خوش‌فکر و پیوسته مشغول کارهای معرفتی و دینی هستند. اینها یک راهکار ساده اما بسیار مفید و اثرگذار است.

حضرت امام جواد (ع) در حدیثی می‌فرماید:

«مُلاقاةُ الاْخوانِ نَشْرَةٌ، وَتَلْقیحٌ لِلْعَقْلِ وَإنْ کانَ نَزْراً قَلیلاً؛ ملاقات و دیدار با دوستان و برادران، موجب صفای دل و نورانیّت آن می‌شود و سبب شکوفایی عقل و درایت خواهد شد، گرچه در مدّت زمانی کوتاه انجام پذیرد». (امالی شیخ مفید، ص ۳۲۸، ح ۱۳). آن حضرت در حدیث دیگری فرمود: تباهی اخلاق به سبب معاشرت با سفیهان و بهبود اخلاق به سبب همنشینی و انس با خردمندان است.

 

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *