تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / آیت‌الله علم‌الهدی: توسعه تمدن نوین اسلامی بدون پدافند فرهنگی ناممکن است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

آیت‌الله علم‌الهدی: توسعه تمدن نوین اسلامی بدون پدافند فرهنگی ناممکن است- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله علم‌الهدی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در دومین اجلاسیه سراسری فعالان مهدوی که مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار داشت: نخستین بیانی که بهشتیان وارد بهشت می‌شوند دارند تشکر از خداوند در زمینه وارث زمین شدن است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: برخی مفسرین بهشت را زمین خداوند تفسیر کرده‌اند و وعده اول خداوند به بندگان صالحش این است وارث زمین می‌شوند و وعده دوم این است به بهشت وارد می‌شوند، به همین جهت صالحان خداوند را در مورد این دو وعده مورد سپس قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این موارد در عمل صالح محقق می‌شود، افزود: تمام این تحقق وعده الهی در ارث زمین و بهشت با عمل حاصل می‌شود ما امروز نسبت به ترویج تمدن نوین اسلامی حرکت‌های مختلفی انجام می‌دهیم اما در بیشتر موارد از حوزه تحریک عواطف خارج نمی‌شود یا در حوزه فکر و اندیشه تنها به یک سلسله تحقیق‌ها بسنده می‌شود.

علم‌الهدی تحریک عواطف به طرف نقطه هستی را لازم دانست و بیان کرد: باید زیربنای علمی و فکری در عرصه زندگی علمی به وجود آوریم و به این نکته توجه کنیم آن چه مهم بوده، توسعه جریان فکری است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های فکری و تولید محتوای علمی بسیار ارزشمند است، توسعه مبانی تمدن اسلامی تحت عنوان تبیین زندگی اسلامی برای جوامع مسلمان و بشریت لازم بوده، اما باید توجه داشت عرصه زندگی ما میدان رقابت و برخورد فرهنگ‌های مختلف است در این موقعیت رقابت تمدنی جهان اگر می‌خواهیم در کنار ترویج در حوزه ارائه تمدن نوین اسلامی موفق باشیم باید پدافند تمدنی نسبت به تمدن‌های شیطانی داشته باشیم.

وی توسعه تمدن نوین اسلامی را بدون پدافند فرهنگی ناممکن دانست و اظهار داشت: سیاستمداران استکباری در گذشته اعتقاد داشتند قرن ۲۱ قرن زور و جنگ اقتصادی نیست، این قرن، قرن فرهنگ و ایدئولوژی است، به همین جهت اعتقاد داشتند اگر نتوانند امتیازهای فرهنگ غربی را حفظ کنند، برتری غرب قابل تداوم نیست.

علم‌الهدی در ادامه گفت: قرن ۲۱ قرن رقابت تمدن‌ها و فرهنگ‌ها است و اگر می‌خواهیم تمدن نوین اسلامی را در فضای جهانی ارائه دهیم و بنا شد در حوزه پدافند فرهنگی وارد نشویم به هیچ‌وجه فرهنگ و تمدن اسلامی را نمی‌توانیم مانند فرهنگ غربی توسعه دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: زمینه و میدان برای مبارزه با پدافند فرهنگ‌های شیطانی دنیا در فضای زندگی اجتماعی در داخل کشور برای خودمان هماهنگ نیست، به عنوان مثال اگر کسی بخواهد برای نهی از منکر اقدام کند در مقابل جریان‌های فکری رفاه طلب قرار می‌گیرد و نمی‌تواند به خوبی تاثیرگذار باشد.

علم‌الهدی به لزوم پیاده‌سازی مسئله پدافند فرهنگی در فضای اجتماعی تاکید و بیان کرد:  وقتی در فضای اجتماعی نمی‌توانیم مسئله پدافند فرهنگی را پیاده کنیم، در سایر جوامع جهانی نیز موفق نخواهیم بود که در این صورت ارائه تمدن نوین اسلامی در دنیا برای ما امکان‌پذیر نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر بنا شد در رابطه با ارائه فرهنگ و تمدن دینی قدمی برداریم باید معادل آن در ازاله آلودگی‌های فرهنگ غربی اقدام کرده باشیم و ببینیم اقدام ما چه قدر بود در جامعه داخلی موثر بوده، نمی‌شود فرهنگ غرب بر عادت زندگی نسل ما حاکم شود و در عین حال با همین مردمی که فرهنگ آلوده و غربی جا گرفته مبلغ تمدن و فرهنگ اسلامی باشیم.

انتهای پیام/ح


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *