تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / آیت‌الله کعبی در گفتگو با تسنیم: آیت‌الله مشکینی نمونه برجسته عالم پایِ کار و حاضر در صحنه بود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

آیت‌الله کعبی در گفتگو با تسنیم: آیت‌الله مشکینی نمونه برجسته عالم پایِ کار و حاضر در صحنه بود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیت‌الله علی‌اکبر فیض معروف به مشکینی در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در روستای آلنی از توابع شهر مشگین شهر استان اردبیل در خانواده ای متدین و اهل علم چشم به جهان گشود.

وی در زندگی‌نامه خودنوشت خود چنین نوشته است: در اوایل کودکی حدود ۴ سال در نجف اشرف که پدرم برای تحصیل علوم دینی در آن جا اقامت داشت به مکتب رفتم و سپس همراه پدرم به وطن بازگشته و مقداری از مقدمات علوم دینی را نزد ایشان فرا گرفتم.زمانی که پدرم را از دست دادم، برای جامه عمل پوشاندن به توصیه اکید آن مرحوم نسبت به اشتغالم به علوم دینی، به شهرستان اردبیل سفر کرده چند ماهی را برای فرا گرفتن صرف و نحو در آن جا سپری کردم تا این که سرانجام توفیق یافتم که به زیارت عالمی متقی نائل آیم.

او کسی بود که از میان کشته شدگان و زخمیان مسجد گوهرشاد مشهد که به دستور دیکتاتور ایران، رضاخان پهلوی مورد تهاجم قرار گرفتند، نجات یافته بود، پس از آشنایی با این عالم بزرگوار بر آن شدم تا به همراه وی و دیگر طلاب اردبیل به سوی شهرستان قم به قصد ادامه تحصیل سفر کنم.

در دوران پهلوی اول در مدرسه فیضیه قم مشغول به تحصیل و مدتی در درس مرحوم آیت الله حجت کوه کمری، درس خارج مرحوم آیت الله بروجردی و آیت الله محقق داماد حاضر شده و از محضر این استادان کسب فیض کرد، بعد از وفات آیت الله بروجردی و فشار و تقابل علنی رژیم پهلوی دوم با دین و مرجعیت شیعه و قیام امام خمینی(ره) با امام همراه و در مبارزات علنی ضد شاه به فعالیت، سخنرانی و تبلیغ مشغول شد. ۸ مرداد سالروز درگذشت این عالم ربّانی است.

آیت‌الله «عباس کعبی» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم گفت: مرحوم آیت‌الله مشکینی عالمی ربّانی و فقیهی مجاهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: مرحوم آیت‌الله مشکینی از پیشگامان نهضت امام خمینی (ره) از آغاز دهه ۴۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی و از اساتید برجسته فقه و اخلاق حوزه علمیه قم به شمار می‌رفت.

آیت‌الله کعبی خاطرنشان کرد: او بُعد عبادت، بندگی، زهد، پارسایی و جهاد و روحیه انقلابی و ولایت‌مداری را در اوج خود داشت و سال‌های متمادی بلکه در تمام دوره‌های مجلس خبرگان تا زمانی که در قید حیات بود، ریاست مجلس خبرگان بدون اختلاف بود و این یعنی همگی او را قبول داشتند.

وی گفت: علاوه بر این، ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه را نیز بر عهده داشت، بسیاری از اساتید تأثیرگذار انقلاب اسلامی جزو شاگردان ایشان بودند، مرحوم آیت‌الله مشکینی نمونه برجسته علمای بزرگ و مومن، انقلابی و پایِ کار و حاضر در صحنه بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: سبک زندگی این عالم بزرگ، امروز به عنوان یک نمونه و سرمشق برای جوانان مومن و انقلابی در گام دوم انقلاب اسلامی بسیار قابل توجه است.

آیت‌الله کعبی افزود:‌ او نویسنده بسیار زبردستی بود که در حوزه علم، اخلاق و اصول و کلام دارای تألیفات بسیار زیادی بود، او واعظی با نفوذ بود که موعظه‌هایش جمع را منقلب می‌کرد، در جلساتی که در مجلس خبرگان خدمت ایشان می‌رسیدیم، بسیار از موعظه‌های تأثیرگذار ایشان استفاده می‌کردیم، اکنون ۱۲ سال است که از درگذشت این عالم نامدار می‌گذرد، اما همچنان تأثیر ایشان در حوزه‌ها پابرجاست.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *