تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / ادامه‌دار بودن روند کاهشی انتشار کتاب/ قیمت‌ها باز هم افزایش یافت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

ادامه‌دار بودن روند کاهشی انتشار کتاب/ قیمت‌ها باز هم افزایش یافت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشر شده نشر در خرداد ماه نشان می‌دهد که در آخرین ماه فصل بهار،‌ پنج هزار و ۵۳۳ عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان سه هزار و ۶۱۳ عنوان تألیفی و هزار و ۹۲۰ عنوان ترجمه بوده است. ناشران استان تهران چهار هزار و ۷۶۹ عنوان و ناشران شهرستانی ۷۶۴ عنوان منتشر کردند.

از میان کتاب‌های منتشر شده در خرداد ماه سال جاری، سه هزار و  ۸۲ عنوان چاپ اول و دو هزار و ۴۵۰ عنوان چاپ مجدد بوده است. ناشران استان تهران ۸۶ درصد کتاب‌های منتشر شده در خرداد را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن آذربایجان شرقی، اصفهان و البرز هرکدام دو درصد و خراسان شمالی و خراسان رضوی هر کدام یک درصد و سایر استانها شش درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

انتشارات کلک زرین، خرسندی، سوره‌ مهر، امیرکبیر، آذرین مهر، موزه دفاع مقدس، چشمه و نگاه معاصر به ترتیب ۱۰ ناشر عمومی پرکار در خرداد ماه بوده‌اند. همچنین پرتغال، پیدایش، شهر قلم، ذکر، قدیانی، هوپا، میچکا، مهر، آفتاب طلا و کتاب پرنده به ترتیب  ۱۰ ناشر پرکار حوزه کودک و نوجوان خرداد هستند.

۱۱۰ داستانک از شهید مدافع حرم محسن حججی منتشر شده توسط موسسه شهید ابراهیم هادی با شمارگان ۲۰ هزار نسخه پرشمارگان کتاب در خرداد ماه معرفی شده است،‌  در مجموع دو انتشارات «مؤسسه شهید ابراهیم هادی» و «افق» پرشمارگان‌ترین کتاب‌های خرداد را منتشر کردند.

مقایسه آماری روند انتشار کتاب در خرداد سال جاری در مقایسه با خرداد سال گذشته‌، نشان از کاهش ۱۲ درصدی انتشار کتاب در ایران دارد. همچنین تعداد کتاب‌های عمومی در خردادسال جاری هزار و ۸۸۳ عنوان بوده که در مدت زمان مشابه سال گذشته شش درصد کاهش داشته است،  تعداد کتاب‌های کودک و نوجوان نیز در سومین ماه سال جاری در مقایسه با مدت زمانی مشابه سال گذشته  ۲۸ درصد کاهش دارد‌،‌  در خرداد سال ۹۷ هزار و ۲۲۵ عنوان کتاب کودک و نوجوان منتشر شده است که این رقم در سال جاری به ۸۷۸ عنوان رسیده است.

اما کتاب‌های کمک درسی نیز روند کاهشی انتشار خود را در خرداد ماه حفظ کرده‌اند و با کاهش ۱۳ درصدی روبرو بوده‌اند. شمارگان کتاب در خرداد ماه ۹۸ هزار و ۷۵۹ نسخه بوده است که در مقایسه با هزار و ۲۱۱ نسخه خرداد ماه سال گذشته شاهد کاهش ۱۱ درصدی شمارگان هستیم.

از سوی دیگر میانگین قیمت کتاب در خردادماه سال جاری ۳۰ هزار و ۲۶۸ تومان بوده است که در مقایسه با ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان سال گذشته ۵۱ درصد شاهد افزایش قیمت هستیم.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *