تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / ارزیابی آثار جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال آغاز شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

ارزیابی آثار جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال آغاز شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، هیئت‌ داوران متشکل از حسن سلطانی، بهنام کامرانی، مهدی مقیم‌نژاد، مرتضی احمدوند و مجید شیخ انصاری، عبدالحسن لاله، مجید تحریری و امیر محمد خوانی ارزیابی آثار رسیده به نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال را آغاز کردند.

سید حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر و دبیر نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال، دانش‌آموختۀ دکتری هنرهای تصویری از دانشگاه وگیک مسکو، دارای نشان درجۀ یک هنری در رشته نقاشی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشیار دانشکدۀ هنرهای تجسمی دانشگاه هنر تهران است. وی راهنمایی و مشاوره بیش از ۴۰ پایان نامه در گروه‌های نقاشی، انیمیشن، پژوهش هنر و تصویرسازی و چاپ ده‌ها مقاله در مجلات علمی ـ پژوهشی و علمی ـ ترویجی و برپایی نمایشگاه انفرادی نقاشی در داخل و خارج از کشور را در کارنامۀ علمی و هنری خود دارد. دریافت تندیس سیمین و لوح افتخار از چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم رشد در بخش پویانمایی و همچنین دریافت دیپلم افتخار هفتمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از جمله افتخارات وی محسوب می‌شود. سلطانی همچنین عضو شورای علمی هفتمین و هشتمین دو سالانۀ ملی نقاشی معاصر ایران، دبیر و عضو شورای داوری دومین دوره پژوهش فرهنگی سال و عضو هیأت داوران چهارمین جشن مستقل سینمای انیمیشن ایران بوده است.

مرتضی احمدوند، متولد ۱۳۶۰ خرم‌آباد، دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی نقاشی از دانشگاه یزد و دورۀ کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه تهران. از هنرمندان متخصص در حوزه هنرهای چندرسانه‌ای به حساب می‌آید. این مدرس دانشگاه، برگزاری بیش از پنجاه نمایشگاه انفرادی و گروهی را در ایران و سایر کشورها در کارنامۀ خود دارد و عضو هیئت داوران جشنواره‌های هنر شهری، تجسمی فجر و… بوده است. وی همچنین، در پنجاه‌وهشتمین دورۀ بینال ونیز و نیز مجموعه‌های فرهنگی و هنری متعددی مثل مرکز ژرژ پمپیدو و موزه طبیعت پاریس، بنیاد بوغاسیان بروکسل حضور داشته است. 

مهدی مقیم‌نژاد عکاس، پژوهشگر و عضو هیئت‌علمی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران است. وی به عنوان عکساس مستند، از سال ۱۳۸۰ تاکنون فرایند عکاسی خود را بر محور تصویربرداری دیجیتال قرار داده و به خلق عکس‌هایی روی آورده که فتومونتاژهایی با رویکرد واقع‌گرایانه محسوب می‌شوند. پروژۀ واقع‌نمایی‌ها عمده‌ترین جمع‌بندی آثار او در دو دهۀ گذشته است که در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بسیاری در داخل و خارج از ایران به نمایش در آمد. 

وی در عرصۀ پژوهش در زمینۀ هنر دیجیتال نیز فعال بوده است. سردبیری بخش هنرهای چندرسانه‌ای فصلنامه هنر در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۷ بر عهده داشته و مقالات متعددی دربارۀ هنر دیجیتال از او منتشر شده که برخی از آن‌ها در کتاب گزیده مقلات او با عنوانِ در ستایش امر واقعی در سال ۱۳۹۷ به چاپ رسیده است. ترجمۀ کتاب هنر در عصر دیجیتال اثر بروس ندرز نیز از دیگر آثار اوست. 

بهنام کامرانی، متولد ۱۳۴۷ شیراز، دانش‌آموختۀ دوره‌های کارشناسی نقاشی از دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه هنر تهران و دکتری پژوهش هنر از همین دانشگاه است و هم‌اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه هنر مشغول به کار است. وی همچنین به عنوان هنرمند تصویری و طراح آثار هنری خود را در چهارده نمایشگاه انفرادی و بیش از ۳۰۰ نمایشگاه گروهی در ایران و سایر کشورها به نمایش گذاشته است. 

کامرانی عضو هیئت نویسندگان هنر فردا و نیز نویسندۀ کتاب کارگاه نقاشی و مقالات متعدد در نشریات تخصصی و تجسمی است و عضویت در هیئت انتخاب و داوری هنر جدید، مجسمه‌های شهری، جشنوارۀ سراسری تجسمی جوانان و دامون فر و نسل نو و ژکال و… را نیز در کارنامۀ خویش دارد. وی برگزیده اولین نمایشگاه بین‌المللی طراحی موزه هنرهای معاصر است و از فرانسه لیسانس افتخار ترینال کسب کرده است. 

مجید شیخ انصاری، متولد ۱۳۴۹ الیگودرز و عضو هیئت علمی گروه سینما در دانشگاه هنر است. وی دانش‌آموخته دورۀ سینما از دانشگاه هنر و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه تهران است و هم‌اکنون دانشجوی دورۀ دکتری با گرایش جلوه‌های ویژه دیجیتالی از دانشگاه تیمزولی انگلستان است. علاوه بر تدریس، تجربۀ مدیریت گروه سینمای دانشکده سینما و تئاتر و نیز کارگردان فیلم وزنه‌های بی‌وزن، و تهیه‌کننده‌گی فیلم‌های بیداری برای سه روز و گیتا را در کارنامه خود دارد. شیخ‌ انصاری ترجمۀ کتاب کارگردانی فیلم حرکت سینمای: کارگاه عملی برای اجرای صحنه‌ای سینمایی نوشته استیونددی کتز، را نیز به عهده داشته است. 

عبدالحسین لاله، عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر، پژوهشگر و مدرس دانشگاه‌های هنر کشور و از جمله دانشکده سینما و تئاتر‌ دانشگاه هنر تهران است. او آثار متعددی را در تلویزیون و  تئاتر کارگردانی کرده است. از آثار شاخص او می‌توان به اپرت حیدربابایا سلام اشاره کرد که ۹ سال بر روی صحنه بوده است. در کنار فعالیت‌های تولیدی، بیش از ۵۰ مقاله علمی و کتاب در زمینه‌های سینما و تئاتر نوشته است که از جمله می‌توان به «ردپای ادبیات ایران در سینمای ایران»، «معرفی منابع در ارتباط با سینمای ایران در جهان: جلد اول» «تخیل در عصر سینمای دیجیتال» و «جایگاه داستان در ادبیات نمایشی» اشاره داشت. وی هم اکنون رئیس گروه تخصصی چند رسانه‌ای فرهنگستان هنر است. 

مجید تحریری، فارغ التحصیل رشته‌های آهنگسازی، موسیقی الکترونیک و موسیقی شناسی از کشور آلمان است. سابقه تدریس در دانشگاه هنرهای شهر اسن آلمان را دارد و در حال حاضر مدرّس دانشگاه هنر تهران است. او بیش از چهل اجرا در فستیوال‌های مختلف در اروپا، آسیا، آمریکا و کانادا و کسب جوایز معتبر بین المللی در زمینه آهنگسازی و موسیقی الکترونیک دارد.

از بین ۱۶۲۴ اثر دریافت شده، ۲۸ نفر برای نمایشگاه جشنواره ملی هنرهای دیجیتال انتخاب شدند. نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال دو بخش موضوعی آزاد و آسیب‌های اجتماعی توسط دانشگاه هنر و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت کشور برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت آگاهی از رخدادهای آن به پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *