تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / امضای پیش‌نویس تشکیل کانون‌های ملی صنفی هنرمندان با حضور دو وزیر- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

امضای پیش‌نویس تشکیل کانون‌های ملی صنفی هنرمندان با حضور دو وزیر- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ نشست همگرایی دولت و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری پیش از ظهر  امروز با حضور حسین شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار رودکی برگزار شد.

سید‌عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم در سخنانی گفت: یکی از ۹ برنامه‌ای که در این دولت به مجلس ارائه شد، بهبود کسب و کار فرهنگی به عنوان یک کلان برنامه بود، گرچه حوزه فرهنگ و هنر یک روح اهورایی دارد، اما ماده‌ای هم است که روح ایرانی ما را حفاظت می‌کند.

وی افزود: طی روزهای گذشته از عمر دولت اقداماتی انجام شد تا در حوزه فرهنگ و هنر از مجوزها بکاهیم و فضای کسب و کار را آرام‌تر کنیم. بر این اساس ابتدا ۱۳۷ مجوز در حوزه فرهنگ و هنر اعطا می‌شد که به ۳۶ مجوز کاهش یافت و تجمیع شد. در کنار آن دستورالعمل‌های روشن برای هر مجوز داده شد تا مطالبات اهالی فرهنگ و هنر از دولت شفاف‌تر باشد.

وزیر ارشاد تصریح کرد: مشاغل فرهنگ و هنری لازم است که تعریف خود را داشته باشد. تا پیش از این رسته‌های فرهنگی و هنری گرفتار ابهامات فراوان بود، اما قرار است تا پایان سال این پروژه به نتیجه برسد و با همکاری وزارت کار مسیر ما بسیار روشن خواهد بود.

صالحی با اشاره به اینکه باید در ردیف‌های فرهنگ و هنر در حوزه سرمایه‌گذاری و تسهیلات روند را تسهیل و افزون کنیم، گفت: قدم به قدم طی دو سال گذشته گام‌هایی برداشته شده است و در تبصره ۱۸ بحث قانون بودجه فرهنگ دیده شد که در نهایت به تفاهم‌نامه‌هایی انجامید و اخیراً نیز نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته شده تا حوزه فرهنگ و هنر در صندوق توسعه ملی دنبال شود. با این نگاه که حوزه فرهنگ و هنر به عنوان معیشت اهالی آن در بحث مالی نیز دیده شود.

وی هم‌چنین با اشاره به تشکیل شورای حل و اختلاف و فرهنگ و هنر و رسانه  گفت:‌با تشکیل این شورا مسائل سریع‌تر پیش خواهد رفت و بحث‌های مطرح شده در حوزه فرهنگ و هنر در فضای روان و آرام‌تر پیش خواهد رفت و از این طریق ما سریع‌تر مسائل را پیگیر خواهیم شد. اقدامات متنوعی دیده شده که یکی از آنها در ادامه راه دولت افتتاح گذر یا میادین فرهنگ و هنر است و عصر امروز نیز در نجف‌آباد اصفهان دو خیابان بدین منظور افتتاح می‌شود.

صالحی ادامه داد:‌ یکی از رویکردهای مهمی که دولت تدبیر و امید مدنظر دارد و خواهد داشت بحث واگذاری امور به مردم و اهالی آن حوزه است و به طور پیوسته جزء مطالبات آقای روحانی از هیأت دولت است و باید بدانیم کسب و کار ما در حوزه‌های مختلف رونق نمی‌یابد مگر اینکه مداخلات دولت حداقلی و حضور مردم حداکثری‌تر شود که این حضور مقدماتی را لازم دارد.

وی  افزود: مردم باید در پروسه مسیر، حضور داشته باشند نه اینکه تنها در انتهای مسیر آنها را آگاه کنیم؛ در بسیاری اوقات دولتمردان حس می‌کنند عقل کل هستند و فکر می‌کنند به جای مردم و آن مجموعه می‌توانند تصمیم کلان بگیرند و چون مردم در پروسه حضور ندارند، در نتیجه هم غایبند در حالی که مردم باید از ابتدا تا انتهای پروسه پا به پای دولت حرکت کنند.

وی به آیین‌نامه شورای گفت‌وگو  اشاره کرد و گفت:‌ وقتی تکلیف برنامه ششم توسعه در دولت مطرح شد، علل تعویق این موضوع نیز مطرح شد اما با این نگاه صحبت‌هایی صورت گرفت که می‌توانیم دور هم گرد آمده و با جلساتی مقدماتی و فراگیر مسائل را پیگیر باشیم. بنابر این حدود یکسال هر چهارشنبه به طور مستمر جلساتی را تشکیل دادیم بنده نیز چک سفید امضاء داده بودم که این گروه به هر نتیجه‌‌ای که رسید آن را امضا و تأیید خواهم کرد البته در برخی جلسات شخصاً حضور داشتم و این یک تجربه خیلی خوبی بود. اما اینکه چرا تا امروز به نتیجه نرسیده‌ایم برای این است که در مسیر تدوین قوانین همراهی مردم را جدی نمی‌گرفتیم اینکه الان در کنار هم یک حرف را می‌زنیم محصول تجربه اینگونه است.

وزیر ارشاد این اقدام را گام نخست دانست و افزود: مهم این است از این گام مراقبت شود و دیگر گام‌ها به آن متصل شود، صنوف تا اینجای پای کار آمده‌اند و مطمئن هستم با نگاهی که در دولت و رئیس‌جمهور وجود دارد این مسیر به نتیجه خواهد رسید.

شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی دیگر سخنران این نشست بود که گفت: نباید لباسی بر تن فرهنگ و هنر بدوزیم و بعد در پروهای بعدی از آن بکاهیم یا بیفزاییم، بلکه باید اجازه دهیم اصحاب فرهنگ و هنر طرف حساب دولت قرار گیرند و نظام حائل مناسب برای طرح و اهداف جامعه هنری را شکل دهد و بگوید در چه قواره و به چه صورت فعالیت کنید در واقع فعالیت‌ها و چارچوب‌های قانونی به آنها اعلام شود.

وی ادامه داد:‌ شایسته است این امر در دوران ما انجام شود، بدون تردید مسیر پیش‌رو روشن خواهد بود، اما چرا این مسیر تاکنون طی نشده و فعالیت‌ها با تأخیر همراه بوده است، بحث دیگری است،‌ در هر حال این کار به نفع ما و حکومت ماست و پایه‌های نظامی کشور را مستحکم‌تر می‌کند.

وزیر کار با بیان اینکه باید دستاوردهای مردم را طی ۱۰۰ سال اخیر حفظ کنیم و تنها راه آن برای استحکام خانه این است که با مردم باشیم و مردم در کنار ما باشند، گفت: جامعه هنری کل مردم را به حرکت در می‌آوردند هنر هنرمندان قلم‌های زیبا و … یکی پس دیگری انقلاب را به اینجا رساند و همه ایران پای انقلاب ایستاده‌اند.

شریعتمداری افزود:‌ دولت باید فرهنگ و هنر را در دل خود جای دهد. ما هنرمندان را نیروهای مولد می‌دانیم و جز حمایت کاری نخواهیم داشت، کاری که ما امروز پایه‌گذاری می‌کنیم مبنای اصلی تحول فکری در ایران است و تنها این امضای سند سمبلیک نخواهد بود. بنده به عنوان رئیس ستاد رئیس جمهور این تکلیف را بر خود واجب می‌دانم چرا که آقای روحانی با ۲۴ میلیون رأی مورد افتخار ماست، بنابراین همراهی با این مردم از وظایف دولت است. هر چند فشار برای دولت زیاد باشد و گرفتاری‌ها زیاد، اما حق مردم است که انتقاد کنند.

وی گفت:‌ با همه آن ضعف‌ها امروز اینجا دور هم هستیم که یک مبنای اصلی تحول فکری در ایران برای ساختن یک جامعه ایده‌ال را تأیید کنیم. معتقدم اگر جامعه هنرمند و معلم را تکریم و اصلاح کنیم، ایران ساخته خواهد شد. بنده از تشکیل کمیته سه‌جانبه میان نمایندگان جامعه در حال تأسیس فرهنگ و هنر نماینده‌ای از ارشاد و نماینده‌ای از وزارت کار حمایت می‌کنم.

در پایان این نشست با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش‌نویس تشکیل کانون‌های ملی صنفی هنرمندان سراسر کشور به امضا رسید.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *