تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / انتشار کتابی درباره «موزه ملی ایران» به قلم یک سوئیسی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

انتشار کتابی درباره «موزه ملی ایران» به قلم یک سوئیسی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات شمع و مه پس از انتشار کتاب «معماری ایرانی»، «سفرنامه مشهد»،‌ «معماری حرم مشهد»، «نقش آرایه‌ها در هنر اسلامی و ایرانی»، «گنبدها در ایران» و «راهنمای فرهنگی ایران» از پاتریک رینگنبرگ استاد دانشگاه لوزان سوئیس،‌ جدیدترین کتاب این نویسنده را با عنوان «موزه ملی ایران» به زبان فرانسه در دست انتشار دارد.

پاتریک رینگنبرگ (Patrick Ringgenberg) در سال ۲۰۱۰ از دانشگاه ژنو سوئیس در رشته تاریخ هنر و در مقطع دکترا فارغ‌التحصیل شد. وی یکی از هشت خادم نمونۀ فرهنگ رضوی در دوازدهمین جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا (علیه السلام) است. وی فعالیت‌های خود در زمینه هنر اسلامی در ایران را از حدود ۱۰ سال پیش آغاز کرد و به گفته خود از‌‌ همان زمان این موضوع را به عنوان زمینه اصلی تحقیقاتی خود برگزید.

رینگنبرگ در مورد آغاز فعالیت‌های پژوهشی خود در زمینۀ هنر اسلامی ـ ایرانی می‌گوید: از حدود ۱۰ سال پیش تمرکز فعالیت‌هایم را روی هنر اسلامی قرار دادم و از همین راه با هنر اسلامی در ایران آشنا شدم. علاقه من به هنر اسلامی در ایران باعث شد این شاخه از هنر اسلامی را به عنوان محور اصلی پروژه‌های خود برگزینم. می‌توانم بگویم هنر اسلامی ـ ایرانی به نوعی تمامی زندگی من و همسرم را فرا گرفته است. گویی این هنر چنان جزوی از وجودم شده که وقتی مدتی به علت مشغله‌های دیگرم از آن غافل می‌مانم احساس بیهودگی و خلأ می‌کنم. باور دارم که باید راهی را که آغاز کرده‌ام ادامه دهم و به پایان برسانم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم،‌ با اشاره به کتاب جدیدش «موزه ملی ایران» گفت:  موزه ملی ایران به صورت تمام رنگی در ۴۵۰ صفحه به زبان فرانسه منتشر خواهد شد که در آن هر کدام از اشیای موزه ملی ایران به تفکیک به صورت کامل با مشخصات معرفی شده است. در این کتاب ۷۰۰ عکس از اشیای موزه به صورت پنج رنگ منتشر شده که چاپ آن‌ها بسیار دقیق و با جزئیات کامل است.

رینگنبرگ درباره دلیل انتخاب موزه ملی ایران گفت: موزه ملی ایران در مقایسه با موزه‌های مهم جهان چون لوور یک امتیاز ویژه دارد و آن این است که در موزه لوور ما تنها شیئی که از دوران باستان داریم،‌ مجسمه اشکانیان است،‌ اما در موزه ملی ایران اشیای بسیار خاص و بی‌نظیر از دوره باستان وجود دارد که بسیار جالب توجه است‌. می‌توان گفت، موزه ملی ایران بهترین و مهمترین موزه ایران به شمار می‌رود. گستردگی و تنوع مجموعهٔ اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده‌ است.

وی افزود: ۱۹ سال پیش در نخستین سفرم به ایران در بازدید از موزه ملی ایران از راهنما پرسیدم که کاتالوگی دارید به من دهید؟ که پاسخش منفی بود؛ اکنون البته کتابچه‌ای منتشر شده است اما یک کاتالوگ کامل نیست. من تلاش کردم کتابی منتشر کنم که موزه را تمام و کمال معرفی کند.

رینگنبرگ تصریح کرد:  از میان سه هزار تصویری که از موزه ثبت کردم، ۷۰۰ عکس در این کتاب منتشر شده است که تصور می‌کنم برای علاقه‌مندان به ایران در کشورهای فرانسوی زبان بسیار بااهمیت باشد.

وی درباره استقبال فرانسوی زبان‌ها از کتاب‌هایی که تاکنون درباره ایران منتشر کرده است،‌ گفت:‌ اصولا‌ً فرانسوی‌ها ملتی ناسیونالیسم هستند‌ و به کتاب‌هایی که از شرق می‌آید، استقبال چندانی نشان نمی‌دهند؛ مگر اینکه از مسیر درستی معرفی شود. انتشارات شمع و مه در سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی برای معرفی این کتاب‌ها در فرانسه داشته است که قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *