تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / انتقاد رجبی‌دوانی از حضور برخی مجریان روی آنتن تلویزیونی رمضان/ میدان دادن‌ به این افراد خیانت به آرمان‌های انقلاب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

انتقاد رجبی‌دوانی از حضور برخی مجریان روی آنتن تلویزیونی رمضان/ میدان دادن‌ به این افراد خیانت به آرمان‌های انقلاب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، همان‌طور که بسیاری از صاحب‌نظران و جامعه‌شناسان اعتقاد دارند فضای شهر رنگ و بوی رمضان ندارد، تلویزیون هم نتوانسته آن فضای معنویت را برای مخاطب فراهم کند. برنامه‌های سحرگاهی، افطار، جنگ‌های شبانه و سریال‌های تلویزیونی با تلاش دست‌اندرکاران و حمایت مدیران رسانه‌ملی روی آنتن رفته‌اند ولی مباحث پرشائبه، حضور مهمانان حاشیه‌ساز، سریال‌های دور از موضوع رمضان و استفاده از مجریان ناآشنا به اجرا خصوصاً در این ایام، باعث شده تا به جای بهره بردن مخاطب از فضای معنوی این ماه مبارک، هر شب منتظر بازتاب یک حاشیه و کار غیرمربوط با رمضان در فضای مجازی باشد.

برنامه‌های تقلیدی از شبکه‌های خارجی در طراز انقلاب اسلامی نیست

محمدحسین رجبی دوانی استاد دانشگاه و پژوهشگر دینی و مذهبی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: صداوسیما به سبب فراگیری در تمام اقشار جامعه، در حقیقت از گسترده‌ترین مخاطبین بهره می‌برد و طبیعتاً بیشترین تأثیرگذاری را هم دارد. هرچند برنامه‌های رادیو و تلویزیون به مناسبت‌های مختلف خصوصاً ماه مبارک رمضان دقیق، حساب شده و بر مبنای اهداف الهی و انقلابی تعریف شده باشد می‌تواند صداوسیما را در همان طرازی که امام(ره) بیان فرمودند قرار بدهد؛ یعنی دانشگاه باشد. اما متأسفانه صداوسیما با آن نقطه مطلوب‌ فاصله قابل توجهی دارد. به رغم حضور مدیران مومن و انقلابی در سال‌های اخیر، ولی به نظر می‌رسد بدون برنامه‌ریزی دقیق و با هدف جذب مخاطب بیشتر به تقلید از شبکه‌های خارجی، برنامه‌هایی ساخته و روی آنتن می‌رود که در طراز انقلاب اسلامی و اهداف انقلاب نیست.

وی با اشاره به اینکه صداوسیمای ما باید کاملاً متفاوت از تلویزیون‌های سایر کشورها باشد، تصریح کرد:  اگر برنامه مناسبتی و حتی غیرمناسبتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌سازد باید کاملاً متفاوت با رادیو و تلویزیون‌های سایر کشورها حتی کشورهای مثلاً اسلامی دیگر باشد. زیرا ما انقلابی کردیم که این انقلاب فرهنگی است؛ این انقلاب ادعای ساختن تمدن نوین اسلامی را دارد. لذا باید تمام برنامه‌های صداوسیما حتی فیلم‌هایی که نمایش می‌دهد دارای هدف باشد. نه صرفاً پُرکردن وقت مردم و سرگرم کردن آن‌ها! در این صورت دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیست.

رنگ پرچم آمریکا عوض می‌شود اما فرهنگ آمریکایی تبلیغ می‌شود

رجبی‌دوانی با بیان اینکه صداوسیما در دوران روزمرگی، فکر می‌کند با حذف صحنه‌های مستهجن، فرهنگ آمریکایی تبلیغ نمی‌شود، افزود: متأسفانه در حال حاضر، صداوسیما به این روزمرگی افتاده و فیلم‌های آمریکایی با همان فرهنگ پلید غربی را با حذف صحنه‌های مستهجن نشان می‌دهند. فکر می‌کنند که دیگر مشکلی ندارد یا مثلاً در جریان پخش فیلم آمریکایی، رنگ پرچم منحوس آمریکا را تغییر می‌دهند تا مثلاً مخاطب متوجه نشود پرچم آمریکاست. اما همگان می‌دانند این فیلم، آمریکایی است. حال اینکه وقتی این فیلم را به نمایش می‌گذارند در حقیقت، فرهنگ آمریکایی تبلیغ می‌شود.

نظارت لُجمه‌ای از نخبگان بر صداوسیما

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در عرصه ساخت برنامه‌های مناسبتی و مسابقات تلویزیونی، تقلید از برنامه‌های خارجی وجود دارد. به نظرمن یک سِیر قهقرایی را صداوسیما در پیش گرفته است. جا دارد در این راستا فراتر از مسئولان صداوسیما، لُجمه‌ای از نخبگان حوزه و دانشگاه و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای نظارت بر برنامه‌های صداوسیما و خط دهی به آن‌ها تشکیل بشود. چرا که این مسئله مربوط به ساختار و اداره صداوسیما نیست! بلکه ارتباط با فکر و فرهنگ ۸۰ میلیون ایرانی دارد؛ لذا نباید در محدوده مدیران بخش‌هایی از صداوسیما برای ۸۰ میلیون جمعیت تصمیم‌گیری بشود.

برخی در رمضان روی آنتن، مخاطب را فریب می‌دهند

وی با اشاره به حضور برخی از مهمانان حاشیه‌ساز روی آنتن تلویزیون، خاطرنشان کرد: اگر می‌بینیم که برخی از این برنامه‌ها یا فاقد تأثیرگذاری است، بعضاً تأثیر منفی دارد یا گاهی اوقات مخاطبینی به خصوص در این برنامه‌های مناسبتی خصوصاً در ماه مبارک رمضان، افرادی که دعوت می‌شوند صداوسیما را فریب می‌دهند مثل آن زوج متجاهر به فسق در یکی از این برنامه‌ها آمده بودند با فریبکاری خود را طور دیگری نشان دادند و بعد عکس‌های فسق‌آلود خود را در شبکه مجازی هم پخش کردند.

 

یک رویه بی‌حساب و کتابی بر حضور مجریان تلویزیونی حاکم است

رجبی‌دوانی در پاسخ به این سوال که چرا آنقدر بی‌حساب و کتاب مجری به تلویزیون می‌آید خصوصاً اینکه برخی‌ از آن‌ها با مناسبت‌هایی چون رمضان سنخیت ندارند، تصریح کرد: بسیاری اعتقاد دارند این روزها تلویزیون برای استفاده از مجری، یک رویه بی‌حساب و کتابی دارد؛ این انتقاد به شدت بر صداوسیما وارد است. چرا که به واسطه این نوع رفتارها‌ و برخوردهای غیرحرفه‌ای، برخی از مجریان با سابقه مذهبی و انقلابی کنار گذاشته شدند و بازیگران سینمایی را به عنوان مجری آوردند. بعضاً این‌ها نه رنگ و روی انقلابی دارند و نه مذهبی!

 چرا بازیگری که مفتخر سگ‌بازی است مجری رمضان می‌شود؟

وی اضافه کرد: صرف اینکه برنامه را با یک “به نام خدایی” شروع کنند ظاهراً برای صداوسیما کافی است و اینکه محتوا چیست، چه کسانی هستند و از طریق صداوسیما این افراد چه به خرد جامعه می‌دهند ظاهراً مهم نیست. کما اینکه یکی از این بازیگران سینما که با وقاحت در فضای مجازی به سگ‌بازی خودش اعتراف و افتخار کرده مجری یک برنامه مناسبتی ماه رمضان می‌شود که این اتفاق، فاجعه است. به طور کلی تا وقتی که فضای سینمای ما پاک و سینماگران ما در طراز انقلاب اسلامی نباشند، به نظرمن یک چنین میدان دادن‌هایی به برخی از بازیگران سینما، خیانت به آرمان‌های انقلاب و برخلاف انتظاری است که امام(ره) و رهبر معظم انقلاب از صداوسیما داشته‌ و دارند.

صداوسیما باید دانشگاه انقلاب باشد

پژوهشگر مسائل دینی و مذهبی با اشاره به اینکه صداوسیما می‌تواند از فرصت‌های معنوی کشور بهره ببرد، تأکید کرد:  من شنیدم که مثلاً یک انیمیشن تام و جری که آمریکایی‌ها می‌سازند و در کل دنیا از جمله کشور ما خواهان بسیاری نه تنها در میان کودکان و نوجوانان، بلکه بزرگترها هم دارد یک گروه روانشناس و جامعه‌شناس برجسته بر روند تولید و ساخت آن نظارت دارند و به محتوای آن خط می‌دهند. اینجا نشان می‌دهد که دشمن ما برای ساخت یک کارتون این‌چنین روند اندیشه‌ای را در دستور کار خود قرار می‌دهد. حال اینکه برای صداوسیما که می‌خواهد دانشگاه انقلاب باشد با این معضلات زیادی که در جامعه داریم مشکل ازدواج، مشکل اشتغال و به خصوص با توجه به ایام مقدس و محترمی که ماه مبارک رمضان، مردم خواه ناخواه روی به معنویت می‌آورند صداوسیما می‌تواند به راحتی در این جهت، تولید فرهنگ کند.

صداوسیما باید مروج فرهنگ انقلاب،‌اسلام و ایران باشد نه فرهنگ نامتجانس!

وی تصریح کرد: الان معضل بزرگ نقدینگی عظیمی داریم به جای اینکه یک فرصت برای کشور باشد تبدیل به یک تهدید بزرگ اقتصادی شده که خیلی از مردم به خاطر این روابط ناسالم در مسائل اقتصادی، نقدینگی‌هایی دارند. لذا در قضیه ارز و طلا، خودش را نشان می‌دهد که چگونه به اقتصاد کشور آسیب می‌زند. اگر صداوسیما با بهره‌گیری از کارشناسان برجسته و دغدغه‌مند انقلابی در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می‌آمد برنامه‌ها را هدفمند، شکل می‌داد حتی فیلم‌هایی که ساخته می‌شود برخی موارد راجع به ازدواج مطرح می‌کنند یا فیلم‌هایی هم که داخلی ساخته می‌شوند با فرهنگ انقلابی، اسلامی و ایرانی اصیل ما ناسازگار است. یعنی در حقیقت به جای ایجاد و ترویج فرهنگ انقلابی، اسلامی و ایرانی، یک فرهنگ نامتجانسی به خُرد جامعه داده می‌شود.

صداوسیما باید دانشگاهی در برابر تهاجم فرهنگی گسترده دشمن باشد

رجبی‌دوانی با اشاره به اینکه صداوسیما باید دانشگاهی بشود در برابر تهاجم فرهنگی گسترده دشمن، ملت را واکسینه کند، افزود: عدم موفیقت صداوسیما در برنامه‌سازی‌های مختلف به این مسئله برمی‌گردد البته از یک طرف هم می‌دانیم که برخی موارد را به‌خصوص در عرصه سیاسی و اقتصادی به ویژه در دولت فعلی صداوسیما در فشار انجام می‌دهد. چرا که اگر خواسته‌های دولت را عملی نکند بودجه‌اش را نمی‌دهند، صداوسیما از این حیث دچار مشکل است. با این اوصاف اعتقاد دارم با بهره‌گیری از افراد خبره و صاحب‌نظر در عرصه‌های مختلف، صداوسیما می‌تواند برنامه‌هایش را هدفمند اجرا کند؛ هم در رساندن پیام و محتوای تأثیرگذار موفق می‌شود، هم وقت آزاد افراد را پُر می‌کند و هم دانشگاهی می‌شود در برابر تهاجم فرهنگی گسترده دشمن و شبیخون‌های فرهنگی، ملت را واکسینه می‌کند.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *