تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / بررسی ژانر ترس و رواج نمایش شکاف‌های اجتماعی-مذهبی در فیلم‌های اسرائیلی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

بررسی ژانر ترس و رواج نمایش شکاف‌های اجتماعی-مذهبی در فیلم‌های اسرائیلی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ویژه برنامه «عصر» نادر طالب زاده شب گذشته با موضوع آزادی از شبکه افق پخش شد. سهیل کثیری نژاد و مهدی شکیبایی با حضور در این برنامه آخرین تحلیل ها از وضعیت فلسطین را مطرح کردند.

شکیبایی در این برنامه گفت: امام خمینی مردم را محور قرار داد تا ارتباط بین ایران و فلسطین برقرار کند. موضوع روز قدس مطرح شد تا بسیج مردمی برای حمایت از آزادی فلسطین مطرح شود. دشمن از همان زمان وارد کارزار پیشگیری شد. جنگ و تحریم علیه ایران راه انداختند اما باز هم نشد و این گفتمان پیش رفت. حدود ۳۲۰ شبهه را در این سال ها درباره روابط ما با مقاومت منطقه و فلسطین مطرح کرده و در ذهن ها جانمایی کرده اند.

وی افزود: دو نظر سنجی در سال ۹۶ در تهران و در سال ۹۷ در کل کشور راجع به فلسطین انجام دادیم. در این دو نظرسنجی سوالات متعددی مطرح شد تا ببینیم ذائقه مردم در موضوع حمایت از فلسطین چگونه است. یکی از مهم ترین پرسش ها این بود که آیا با سیاست ایران مبنی بر به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی موافقند؟ ۷۴% از مردم کاملا موافق بودند.

کثیری نژاد پژوهشگر زبان عبری در ادامه برنامه صحبت کرد. کثیری نژاد گفت: زبان عبری در ایران مغفول بوده است، حتی یک رشته دانشگاهی هم ندارد. ما رشته مطالعات اسرائیل هم نداریم. تولید ادبیات هر حوزه ای باید از دل دانشگاه در بیاید اما حالا همه این ادبیات از محافل خودجوش و مردمی شکل گرفته است. کتابخانه دانشگاه حیفا از کتاب های فارسی زبان به اندازه نصف یک زمین فوتبال است؛ این گزارش را من در تلویزیون اسرائیل  دیدم. ضرورت دارد روی زبان عبری کار کنیم تا هدف دشمن را بشناسیم و آثار تبلیغی سو را دفع کنیم.

شکیبایی در ادامه صحبت هایش راجع به شبهات فلسطین سخن گفت. او گفت: موضوع فروش زمین های فلسطینی یکی از شبهات جا افتاده است که مثلا می پرسند وقتی خود فلسطینی ها زمین هایشان را فروخته اند، چه لزومی دارد که ما دنبال رهایی این زمین ها برویم؟ این یک شبهه و سوال غلط انداز است. ممکن است زمینی فروخته شده باشد اما همان زمین ها در روزهایی فروخته شده که قیمومیت فلسطین به عهده انگلستان بوده است. انگلستان یک تلاش ریشه ای برای ایجاد وطن جعلی یهودیان داشته است. از ۱۹۱۷ نقش انگلیس را در ایجاد اسرائیل با انتشار اعلامیه بالفور می بینیم اما همین انگلیس به تشکیل رژیم صهیونیستی در سازمان ملل رای ممتنع می دهد. بخش عمده زمین های فلسطین با فرمانداری انگلستان به یهودی ها واگذار شد نه فروش ملک و املاک توسط مردم عادی. اگر زمینی هم فروخته شده توسط ملاکانی بوده که اصالتا لندن نشین بودند و ییلاقشان فلسطین بوده است.

سولماز اژدری دانشجوی علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا بصورت تلفنی روی خط برنامه آمد. اژدری گفت: بر اساس نظر سنجی گالوپ در سال ۲۰۱۴، جوانان آمریکایی به شدت از فلسطینی ها حمایت می کنند. یکی از علت ها آگاهی بخشی جوانان مسلمان بوده و علت دیگر جنبش های اجتماعی فعال بوده است. طبقه متوسط تحصیل کرده هم تا حدودی از موضوع فلسطین اطلاع دارند اما علت مهمی که باعث غفلت آگاهی ها در میان آمریکایی ها شده، نوع پوشش رسانه های جریان اصلیست که عمدتا تلاش آنها وارونه نشان دادن جنایت های رژیم صهیونیستی است.

اژدری ادامه داد: از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، منتقدان سیاست های رژیم صهیونیستی قوت گرفتند و پرتلاش شدند. مخالفان موضوع معامله قرن در آمریکا بسیارند و حتی اساتید دانشگاه من در کالیفرنیا هم جزو منتقدان جدی این سیاست برای حل موضوع فلسطین هستند. در شرق آمریکا حساسیت بیشتری روی موضوع فلسطین وجود دارد چون جمعیت تحصیل کرده در این مناطق بیشتر است اما در نواحی مرکزی خیلی از افراد اطلاعی از این جنایت ها ندارند.

کثیری نژاد در ادامه برنامه راجع به فیلم ها و سریال های رژیم صهیونیستی صحبت کرد. او گفت: سریال «فاصله تماس» حدود هشت سال پیش ساخته و پخش شد. در اسرائیل حدود ۱۸۰ شبکه دیجیتال وجود دارد که فقط ۱۴ شبکه در حوزه کودک و نوجوان فعالند. این فضای رسانه ای باعث می شود تا مخاطب اسرائیلی نیازی به رسانه‌های دیگر در حوزه های مختلف فیلم، سریال، مستند و … نداشته باشد. سریال «فاصله تماس» شکاف های اجتماعی در اسرائیل را بررسی می کند. شکاف بین مذهبی ها و غیر مذهبی را بررسی می کند، شکاف بین مهاجران و یهودیانی که در ابتدا بودند را نشان می دهد.  شکاف بین یهودی های شرقی و غربی را نشان می دهد و شکاف دیگر یعنی شکاف نسلی را نشان می دهد. این شکاف ها جدیست و وجود دارد. تعدادی از فیلم های اسرائیلی در شبکه های آمریکایی پخش شده است اما صنعت فیلمشان اصلا قابل قیاس با هالیوود نیست. آنها در جشنواره کن هم فیلم فرستادند و حتی از وضعیت حاکم اسرائیل به زبان هنری انتقاد کردند. ژانر وحشت و ترس از غلبه مقاومت یکی دیگر از مواردی است که در فیلم های رژیم صهیونیستی رواج پیدا کرده است. چند سال پیش فیلمی ساختند از ژنرال ایرانی در روسیه که توسط موساد دزدیده شده است اما در ادامه ،موساد از وحشت واکنش ایران اعلام می کند که این کار نیروهای خودسر بوده و نه کار برنامه ریزی شده توسط دولت صهیونیستی! حتی در فیلم هم نمی‌خواهند مسئولیت مقابله با ایران را برعهده بگیرند و می گویند اگر روزی چنین اتفاقی افتاد آن را پای اسرائیل ننویسید و نابودمان نکنید.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *