تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / برگزیدگان نشان عکس سال مطبوعاتی ایران معرفی شدند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

برگزیدگان نشان عکس سال مطبوعاتی ایران معرفی شدند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین اختتامیه سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران عصر امروز با حضور چهره هایی چون سیدعباس میرهاشمی، احمد مسجدجامعی، محمود دعایی، محمد خدادی، امیرعلی جوادیان، جاسم غضبانپور، یونس شکرخواه، فرهاد سلیمانی، محمد فرنود، سعید صادقی، سیف الله صمدیان، اهالی رسانه و جمعی از عکاسان و علاقه‌مندان در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. 

در آغاز این مراسم حمید فروتن رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی گفت: سومین دوره را در حالی آغاز کردیم که با بیستمین سال تاسیس انجمن صنفی عکاسان ایران همزمان شده است. درخواستی از عکاسان دارم و آن اینکه حالا که این درخت میوه داده است و روز به روز میوه هایش بیشتر می‌شود،  عکاسان بیشتری با انجمن پیوند بخورند؛ شاخه‌های این  درخت را افزایش دهند و هر یک گوشه‌ای  از کار را بگیرند تا این درخت پربارتر از قبل شود.

وی افزود: توصیه‌ای که داوران ما در این دوره داشتند، این بود که عکاسان در مواردی نظیر ارسال عکس و مجموعه عکس یا مالتی مدیا به آموزش نیاز دارند. بر این اساس، ما تصمیم گرفتیم امسال بر پژوهش و آموزش متمرکز باشیم و امید است که بتوانیم  در سال جاری به عکاسان آموزش‌های لازم را ارائه دهیم تا به تعاریف استاندارد عکاسی در دنیا برسیم.

فروتن گفت: امسال یافتن حامی مالی برای ما بسیار سخت بود و هرجا که رفتیم به در بسته خوردیم. با این وجود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ما را تنها نگذاشت و از ما حمایت کرد. همچنین انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و آقایان مسجد جامعی، بختیار، رجبی معمار و… نیز سایر حامیان ما بودند.

در ادامه این مراسم، روح الله نصرتی عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: دانشکده علوم اجتماعی به سبب وظیفه‌ای که در قبال جامعه برای خود تعریف کرده است، بیش از پیش علاقه دارد ارتباط خود را با بدنه جامعه تقویت کند.

وی افزود: سه نوع نگاه نسبت به عکس و عکاسی در جامعه شناسی وجود دارد: نگاه نخست، نگاه ابزاری است که از عکاسی به عنوان وسیله‌ای برای گردآوری اطلاعات استفاده می‌کند. نگاه دوم نگاهی است که عکس را بازنمای واقعیت اجتماعی می‌داند و نگاه سوم به عکاسی به عنوان یک سوژه می‌نگرد.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: ما متوجه خلاء هایی در رابطه بین عکاسی و جامعه شناسی شدیم؛ یکی از این خلاء ها مربوط به بحث آرشیو است؛ خصوصا درباره عکس‌های مستند اجتماعی آرشیو کاملی وجود ندارد. خلاء دیگر به وجود تعامل میان بدنه علوم اجتماعی و عکاسی بازمی‌گردد که اکنون کم است و باید فضای بحث و گفتگوی بیشتری در این راستا شکل بگیرد. در نهایت خلاء سوم به ایجاد شرایطی بازمی‌گردد که در آن امکان ارائه نمایشگاه‌هایی از عکس‌های مستند اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی فراهم می‌شود. امیدواریم این تعامل بین عکاسی و جامعه شناسی به نحو احسن برقرار شود.

در بخش دیگری از این مراسم امیر نریمانی دبیر سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران گفت: در این دوره تلاش کردیم بیشتر از فضای اینترنت استفاده کنیم و از شکل رایج قبلی فاصله بگیریم. در دوره سوم ۳۱۵ نفر ثبت نام کننده داشتیم که ۳۰۲ نفر عکس‌های خود را برایمان ارسال کردند. بیش از ۴۰۰۰ فریم عکس در ۵ بخش به دستمان رسید که داوری آنها در سه روز انجام شد و در نهایت عکس‌هایی از ۲۵ عکاس به روی دیوارها نصب شد.

وی افزود: سعی کردیم در داوری آثار این دوره از اساتید صاحب سبک و پیشرو استفاده کنیم. همچنین تاکید زیادی بر رعایت قوانین جاری عکاسی مطبوعاتی در دنیا داشتیم. متاسفانه تعدادی از عکس‌ها به دلیل انجام ویرایش بیش از حد از فرایند داوری نمایش خارج شد.

نریمانی گفت: در این دوره تصمیم گرفتیم کار جدیدی انجام دهیم و آن افزودن بخش رای مردمی بود. این بخش برای اولین بار با اضافه شدن QR کد به عکس‌ها راه اندازی شد و مخاطبان با اسکن کردن کد هر عکس، رای خود را درباره آن اعلام می‌کردند. همچنین کارگاه‌هایی نیز در این دوره برگزار شد که بسیار مفید بود و ناظر به رفع ضعف‌های موجود در حوزه عکاسی مطبوعاتی بود.

وی در پایان از پیشکسوتان حوزه عکاسی که حامی برگزاری این دوره از نشان بودند، تشکر کرد.

در ادامه این مراسم، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان  خطاب به عکاسان گفت: اینجا مثل خانه خودتان نیست؛ بلکه خانه خودتان است. بیستمین سال تاسیس انجمن با بیستمین سال تاسیس خانه هنرمندان نیز همراه شده است که مایه خوشوقتی است.

وی گفت: اینکه امروز قرار است از  آقای سید عباس میرهاشمی تجلیل شود، کار بسیار خوبی است. کار بسیار بزرگی که او برای عکس و عکاسی ایران کرده،  این است که عکس‌های زیادی را از معرض نابودی نجات داده و احیا کرد. 

در بخش دیگر این مراسم، احمد مسجدجامعی پشت تریبون آمد و گفت: من به دلایل مختلف به مجموعه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ارادت دارم. این عزیزان گزارشگرهای امین سرزمین ما هستند که در سرما و گرما فعالیت می‌کنند. گزارش‌های تصویری این عزیزان همواره منشاء اثر بوده است. مثلاً در ماجرای پلاسکو نقش این عکاسان صورت مسئله را تغییر داد. بسیاری از این فداکاری‌های این عکاسان ناشناخته مانده است.

وی تصریح کرد: توجه عکاسان به مسائل مختلف جامعه، باعث افزایش شفافیت و تسریع در حل مسائل اجتماعی می‌شود.

سپس نوبت به هادیان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید که پشت تریبون بیاید. وی گفت: آدامز می گوید عکاسان عکس نمی‌گیرند بلکه عکس را می‌سازند. امیدوارم بتوانیم باب تعامل با عکاسان و حمایت از آنها را بیش از پیش فراهم کنیم.

در ادامه محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد نیز گفت: عکاسان معمولا در جامعه مطبوعاتی در اقلیت هستند. اما خوشحالم که این اقلیت بیش از اکثریت توانسته است تشکلی همراه و همدل داشته باشد. 

وی افزود: تقدیر از سیدعباس میرهاشمی حرکتی بسیار شایسته و اثرگذار است. ما خیلی اوقات کنار هم بوده ایم اما برای هم نبوده ایم. اکنون نیز در میدان جنگ اقتصادی ترامپ هستیم. حضور تک تک شما در این میدان یک وظیفه است و هیچ سلاحی برنده تر از سلاح رسانه نیست. 

خدادی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم امروز به جمع رسانه میلیاردها انسان اضافه شده است و فضای رسانه میلیاردها شریک پیدا کرده است؛ چراکه هرکس با یک موبایل عکس گرفته و آن را منتشر می‌کند. باید از این بستر به عنوان یک فرصت در خدمت ارتقای وضعیت عکاسی بهره برد.

پیش از اهدای جوایز برگزیدگان این دوره، از سه عکاس پیشرو و پیشکسوت نیز تقدیر شد. این سه عکاس عبارت بودند از:

۱٫سیدعباس میرهاشمی

۲٫مریم زندی

۳٫کاوه کاظمی

زندی پس از تقدیر در اظهاراتی گفت: اگرچه من هیچ وقت انتظاری از کسی نداشتم اما نمی‌شود منکر آن شد که این تشویق و محبت، باعث دلگرمی و امید می‌شود. خیلی خوب است که از آدم‌ها پیش از آنکه بر صندلی چرخ دار بنشینند، تشکر شود. چون در این صورت انگیزه‌ای برای کار بیشتر ایجاد می‌شود.

کاوه کاظمی نیز در اظهارات خود گفت: من اهل جایزه و تقدیر نبودم، اما پیشنهاد انجمن را با کمال میل قبول کردم. در این ۴۰ سال بدون حاشیه و هیاهو سرم به کار خودم گرم بوده است. امیدوارم چند اتفاق در عکاسی بیفتد: نخست آنکه موجودیت عکاس به رسمیت شناخته شود و دیگر اینکه مطبوعات ما از عکاسان استفاده کنند و آنها را تشویق کنند. دوران ما تقریبا تمام شده است.

در پایان این مراسم برگزیدگان بخش های مختلف سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران به شرح زیر اعلام شدند: 

برگزیده بخش منتخب مردمی: سعید زارعیان برای عکس جنگ ستارگان.

برگزیده بخش مجموعه عکس محیط زیست: سلمان سام دلیری برای مجموعه عکس دور از خانه

برگزیده بخش تک عکس محیط زیست: ابوالفضل نسائی

برگزیده بخش مجموعه عکس پرتره: مجید عسگری پور 

برگزیده بخش تک عکس پرتره: سجاد صفری دهکردی

برگزیده بخش مجموعه عکس ورزشی: جاوید نیکپور

برگزیده بخش تک عکس ورزشی: مهدی بلوریان

برگزیده بخش مجموعه عکس مستند اجتماعی: عبدالله حیدری

برگزیده بخش تک عکس مستند اجتماعی: علی نجات بخش اصفهانی

برگزیده بخش مجموعه عکس خبری: مرتضی جابریان 

برگزیده بخش تک عکس خبری: محسن بخشنده 

در بخش دیگری از این مراسم، بیتا امامی به عنوان برگزیده بخش ایراسو معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین از مرتضی خاکی عکاس باسابقه و پیشکسوت مطبوعاتی نیز تجلیل شد. 

ثبت عکس یادگاری پایان بخش آیین اختتامیه سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران بود.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *