تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / تکلیف ادغام اتحادیه‌های قرآنی مشخص شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

تکلیف ادغام اتحادیه‌های قرآنی مشخص شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیانیه‌ای به منظور تبیین روند ادغام اتحادیه‌های مردم‌نهاد قرآنی استانی صادر شد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«ثُمَ‌ أَورَثنَا الکِتَابَ‌ الَّذِینَ‌ اصطَفَینَا مِن‌ عِبَادِنَا فَمِنهُم‌ ظَالِمٌ‌ لِنَفسِهِ‌ وَ مِنهُم‌ مُقتَصِدٌ وَ مِنهُم‌ سَابِقٌ‌ بِالخَیرَاتِ‌ بِإِذنِ‌ اللَّهِ‌ ذلِکَ‌ هُوَ الفَضلُ‌ الکَبِیرُ»(الفاطر/۳۲)

تشکیل اتحادیه­‌های صنفی یکی از راهبردهای افزایش مشارکت مردمی در اداره امور کشور بوده است. این موضوع در حوزه فرهنگی نیز مطمح نظر فعالان قرآنی قرار گرفته است و مبتنی بر مصوبه الحاقیه ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات، کانون­‌ها و انجمن­‌های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها (مصوبه جلسه ۵۲۰ مورخ دهم تیرماه ۱۳۸۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی) اتحادیه‌‌های تشکل­‌ها و مؤسسات مردمی قرآنی در ساحت مشارکت‌های مردمی حوزه فرهنگ قرآنی استقرار یافتند. در پی بروز مشکلات ناشی از تعدد اتحادیه‌ها و برخی رقابت­‌های تنش‌زا، موضوع ادغام اتحادیه‌ها به مطالبه جدی بخش مردمی تبدیل و در دستور شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گرفت. این شورا مقارن با تمهید تحقق اهداف بلند نظام­‌سازی و فرهنگ‌‌سازی قرآنی مصرح در منشور توسعه فرهنگ قرآنی، ساماندهی و رفع موازی­ کاری در امور قرآنی را نیز وجهه اهتمام قرار داد.

بر این مبنا یکی از اصلی­‌ترین مصوبات و تصمیمات شورا در پاسخ به مطالبات بخش­‌های مختلف جامعه قرآنی تصویب اصل ادغام دو اتحادیه و کلیات اساسنامه اتحادیه مدغم مؤسسات مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور و فرایند ادغام دو اتحادیه مردم‌نهاد قرآنی در جلسه ۲۴ و ۲۵ شورا در سال ۱۳۹۳ و واگذاری تعیین تکلیف موارد اختلافی به هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت بوده است. مصوبه ابلاغی مذکور، برای همه بخش‌­های مرتبط قطعی و لازم­‌الاجرا است. افزون بر آن صحن و ظرفیت شورا طی شش سال (در جلسات سوم مورخ ۱۴/۲/۱۳۸۹، بیست‌ویکم مورخ ۱۰/۱۲/۱۳۹۲، بیست‌وششم مورخ ۵/۱۰/۱۳۹۴، سی­‌ام مورخ ۲۵/۲/۱۳۹۵، چهل‌و‌یکم مورخ ۳/۶/۱۳۹۷، چهل‌ودوم مورخ ۶/۹/۱۳۹۷، چهل‌وچهارم مورخ ۳۰/۱۱/ ۱۳۹۷و چهل‌وپنجم مورخ ۳۱/۲/ نیز ۱۳۹۸) مصروف مشاجرات و مجادلات لم لانسلِّم طرفین بود.

با توجه به تقابل منافع و مضار ذی­‌نفعان در امر ادغام و غلبه مناظر فردی و گروهی بر هویت جمعی، فرایند ادغام اتحادیه‌ها در سطح استانی توسط هیئت مذکور به صورتی فرسایشی قریب به چهار سال به طول انجامید. با تغییر موضِع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به هیأت مذکور، مانع جدیدی بر سر ادغام ایجاد شد که نهایتاً پس از موافقت رئیس سازمان تبلیغات اسلامی توافقنامه­‌ای به تصویب جلسه ۴۳ مورخ ۱۵/۱۰/۹۷ شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسید. همچنین مقرر شد دو دستگاه پیشنهاد مشترک خود در خصوص ادغام دو اتحادیه را ارائه کنند اما نظر به عدم ارائه پیشنهاد مشترک و نیز عدم باورمندی برخی از مدیران اتحادیه­‌های موجود به تأثیر ادغام در هم ­افزایی و رشد فعالیت‌­ها، موضوع ادغام دو اتحادیه در سطح کشوری بر زمین تشاجر و سوء تفاهمات باقی ماند.

در این مسیر پرنشیب، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت بازگرداندن فرایند ادغام به طریق مصوب قانونی مساعی بسیاری مصروف کرد و جلسات فراوان به منظور گفت‌وگوی طرفین به­ ویژه اقناع طرف مستنکف برگزار کرد اما علی­رغم این تلاش‌ها همچنان مساله برجای مانده و منجر به ظهور و بروز مطالبات فزاینده­ تعداد زیادی از فعالان مردمی امور قرآنی در ماه­‌های اخیر گردیده است.

بنابر این برای تبیین و تنویر افکار فعالان قرآنی تصمیمات و ملاحظات زیر مبتنی بر مصوبه ۱۰/۴/۱۳۸۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأکید است:

اتحادیه‌های مردم ­نهاد قرآنی استانی که به ثبت رسیده‌اند و بر اساس مصوبات شورا و هیأت رسیدگی به مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت به عنوان اتحادیه مدغم استانی تغییر نام و اساسنامه داده‌اند، تنها اتحادیه­ مردم‌نهاد قرآنی استان­ هستند و تمامی مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی هستند، می‌توانند به عضویت اتحادیه استان­‌ها درآیند.

اتحادیه مدغم کشوری که کلیات اساسنامه آن بر اساس مصوبه جلسه ۲۴ و ۲۵ شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصویب شده است؛ جایگزین اتحادیه‌های قرآنی موجود می‌شود.

مسئولیت قانونی اجرایی شدن مصوبه ادغام و تعیین فرآیندهای حقوقی و نظارت بر تحقق آن بر عهده هیأت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی موضوع مصوبة جلسه ۳۸۵ مورخ ۸/۸/۱۳۷۵ و ماده واحده الحاقیه مصوب جلسه ۵۲۰ مورخ ۱۰/۴/۱۳۸۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی است. این هیأت می­ تواند طی سه ماه آینده نسبت به برگزاری انتخابات پیش از موعد هیأت مدیره و بازرسان اتحادیه‌های استانی مدغم اقدام کند.

اتحادیه مؤسسات و تشکل­‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه­‌های استانی تحت پوشش آن، تنها تشکیلات مرکزی فراگیر مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت در سطح کشوری و استانی هستند. از این پس مسئولیت نظارت بر فعالیت اتحادیه ‌های کشوری و استانی و تأیید هرگونه تغییرات اساسنامه و سایر امور حقوقی و معرفی به مرجع ثبتی فقط بر عهده هیأت فوق خواهد بود.

انتظار می­‌رود همه دستگاه‌ها و نهادها به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی، با تبعیت از معارف ناب قرآنی و تأسی به سیره ائمه معصومین (ع) در حفظ وحدت کلمه، از تصمیمات و مصوبات وحدت­ آفرین حمایت کنند و در طریق پرتوفیق انسجام و یکپارچگی در امور مردمی قرآنی با همراهی و همدلی و اخلاص، زمینه کسب عنایات الهی و توجهات ائمه طاهرین علیهم السلام را فراهم آورند. بمنّه و کرمه

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

پنجم مردادماه ۹۸

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *