تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / جای خالی اینفوگرافیک در سرفصل‌های رشته گرافیک احساس می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

جای خالی اینفوگرافیک در سرفصل‌های رشته گرافیک احساس می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مریم اسلام‌دوست مدیر گروه رشته گرافیک دانشگاه رسام البرز در حاشیه افتتاح نمایشگاه اینفوگرافیک حقوق بشر آمریکایی در حوزه هنری گفت: این نمایشگاه شامل ۲۰ اثر از ۱۴ هنرمند است که همگی دانشجویان دانشگاه رسام البرز هستند. بیشتر آثار پیش از این در کتاب سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی نیز به چاپ رسیده‌اند. 

 

وی افزود: آثاری که در این نمایشگاه مشاهده می‌کنید، حاصل یک ورکشاپ با محوریت حقوق بشر آمریکایی است که به سومین جشنواره بین‌المللی حقوق بشر ارسال شد. نمونه آثاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده، کارهای منتخب این جشنواره است. طراحی آثار موجود نیز حدودا یک ماه به طول انجامید. 

این استاد دانشگاه ادامه داد: موضوع آثار موجود در این نمایشگاه از دغدغه‌های که بچه‌ها داشتند، نشأت گرفت و اطلاعات موجود در آثار را از مجموعه کتاب‌های مستندی که توسط حوزه هنری در اختیارمان قرار گرفت، استخراج کردیم. در ادامه سعی کردیم با توجه به عناصر ساده تصویری و پیکتوگرام‌هایی که زبان بین‌المللی دارند، گرافیک را با نوشتار ترکیب کنیم و نمودارهایی که زبان تصویر و نوشتار را ساده‌تر می‌کنند در قالب یک چیدمان گرافیکی صورت‌بندی شوند تا بتوانند پیامشان را در کوتاه‌ترین زمان به مخاطب ارائه کنند. 

اسلام‌دوست تصریح کرد: ما چندان بچه‌ها را ترغیب نکردیم که برای جمع‌آوری اطلاعات اینفوگرافیک‌هایشان از منابع اینترنتی استفاده کنند؛ چراکه نمی‌خواستیم صحت و سقم اطلاعات موجود در آثار مخدوش باشد. همچنین تلاش کردیم نوشته‌ها  خلاصه باشند تا پیام هر اثر به نحو شایسته به مخاطب القا شود. 

مدیر گروه رشته گرافیک دانشگاه رسام البرز افزود: اینفوگرافیک از جمله بخش‌های به‌روز گرافیک است که خاصیت تازگی دارد. اما از آنجاکه اینفوگرافیک در سرفصل‌های دانشگاهی رشته گرافیک وجود ندارد و طبعیتا در دانشگاه‌ها نیز تدریس نمی‌شود، دانشش آن‌گونه که باید فراگیر نشده است و هنوز هنرمندان گرافیست زیادی به سمت خلق اثر در این شاخه هنری سوق پیدا نکرده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به بداعت قالب اینفوگرافیک به عنوان یک شاخه تازه در هنر گرافیک،  این ضرورت وجود دارد که با نگاهی جدی، حرفه‌ای‌ و تخصصی‌تر با آن مواجه شویم. یکی از بسترهایی که می‌تواند منجر به ایجاد این نگاه شود، حضور این سرفصل درسی در میان سرفصل‌های دانشگاهی رشته گرافیک است. متاسفانه اکنون با توجه به روزآمد شدن سرفصل‌های رشته گرافیک، هنوز اینفوگرافیک به این سرفصل‌های روزآمده شده اضافه نشده است و جای خالی این عنوان درسی در سرفصل‌های کنونی رشته گرافیک احساس می‌شود.

اسلام‌دوست اضافه کرد: معضل کنونی ما به عدم شناخت این شاخه هنری در جامعه هنری بازمی‌گردد. با توجه به زمینه‌ها و ظرفیت‌های بالقوه‌ای که اینفوگرافیک در حوزه پیام‌رسانی دارد، جای کار بسیاری در آن وجود دارد که می‌توان با برگزاری نشست‌های تخصصی درباره آن، ظرفیت‌های مغفولش را شناسایی و شناساند.

وی افزود: با توجه به مشغله‌های کنونی مخاطبان در زندگی روزمره‌شان، ممکن است آنگونه که باید نتوانند برای دریافت اطلاعات زمان بگذارند. اینفوگرافیک این ظرفیت را به وجود می‌آورد که بتوانیم  انبوهی از اطلاعات مهم را برای مخاطب دسته‌بندی،‌ساده‌سازی و در قالب‌های جذاب گرافیکی قابل ارائه کنیم. 

مدیر گروه رشته گرافیک دانشگاه رسام البرز خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم لازم است ارتباط بین دانشگاه، همایش‌ها و جشنواره‌های مرتبطی که در کشور برگزار می‌شود، تقویت شود. سالانه اتفاقات هنری زیادی در کشور رخ می‌دهد اما در بسیاری از مواقع تنها افراد محدود و مشخصی از برپایی آن باخبر می‌شوند. از این رو ضروری است ارتباط میان دانشگاه‌های هنری با جشنواره‌های هنری کشور تقویت شود؛ چراکه می‌تواند اعتماد به نفس دانشجویان را برای شرکت در جشنواره‌های هنری بین‌المللی نیز افزایش دهد. 

 

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *