تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «بچه‌های خیابان» از شنبه به آی‌فیلم می‌رسند/ کارآفرین جوان مهمان «مسافر ماه» شبکه دو- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| «بچه‌های خیابان» از شنبه به آی‌فیلم می‌رسند/ کارآفرین جوان مهمان «مسافر ماه» شبکه دو- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

برنامه «ماه بهشت»؛ مردم پشت سر «مجید بربری» بدگویی می‌کردند

برنامه ماه بهشت شبکه قرآن و معارف سیما در دو بخش روی آنتن رفت. در بخش اول این برنامه و به مناسبت سالروز آغاز به کار اولین دوره مجلس، دو نفر از نمایندگان مجلس که افتخار حافظ کل قرآن بودن را دارند، حضور یافتند. در این بخش حجت‌الاسلام‌ سیدصادق طباطبایی‌نژاد، نماینده مردم اردستان در مجلس و علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس به بیان سخنانی پرداختند.

در این بخش ابتدا حجت‌الاسلام‌ طباطبائی‌نژاد در مورد زمان شروع حفظ قرآن خود گفت: به اقتضای اینکه در خانواده روحانی به دنیا آمدم از طفولیت با قرآن کریم انس داشتم، اما قرآن را از ابتدای دوران تحصیل در حوزه آغاز کردم، برای اینکه به درس لطمه‌ای وارد نشود، از تابستان همان سال (۱۳۷۵) شروع کردم و موفق شدم چهار جزء را حفظ کنم.

وی با اشاره به اینکه تا سال ۸۴ فرصت کافی برای حفظ جزءها بیشتر میسر نشد، افزود: در این مدت بیشتر بر روی مرور و تثبیت محفوظات کار می‌کردم، تا اینکه در سال ۱۳۸۴ مجدد به حفظ قرآن پرداختم و تا سال ۱۳۸۷ کار حفظ را به پایان بردم. دو برادر دیگر هم دارم که حافظ قرآن هستند. درواقع شروع کار حفظ قرآن به سفارش پدر بود که خود ایشان در نجف قرآن را حفظ کرده‌اند. پدر نیز بخش عمده‌ای از قرآن را دوران طلبگی حفظ کردند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه در مورد شیوه حفظ خود اظهار کرد: کار حفظ را در ابتدا با گروهی از طلاب شروع کردیم اما از سال ۸۴ به بعد با دو مجموعه در قم به نام دارالقرآن امام حسین(ع) و جامعه‌القرآن ادامه دادم.

در بخش دیگری از این برنامه علی بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار نیز در مورد آشنایی خود با حفظ قرآن کریم گفت: لطف خدا بود که در یک خانواده قرآنی و شهری مذهبی بزرگ شدم، در گلپایگان و در ایام کودکی صبح برای نماز بلند می‌شدیم همه قرآن می‌خواندیم. ضمن اینکه تلاوت قرآن هم داشتیم، در کنار این به جلسات قرآن و حتی تفسیر آیت‌الله علی صافی گلپایگانی رفت‌وآمد داشتم.

بختیار با اشاره به اینکه از دوران دبیرستان کار حفظ قرآن را شروع کرده است، افزود: کار حفظ قرآن کریم را سوره مبارکه آل‌عمران شروع کردم، با توجه به اینکه بخش‌هایی از سوره مبارکه بقره را قبلاً حفظ کرده بودم، ابتدا سوره آل‌عمران را حفظ کردم و در ادامه به سوره بقره و سایر اجزاء پرداختم. بعد از دوران دبیرستان و در دوران دانشگاه با فعالیت‌های مهد قرآن آشنا شدم و در ادامه به‌عنوان مربی مهد قرآن ادامه فعالیت دادم و الآن هم عضو هیأت‌مدیره این موسسه هستم و افتخار دارم که در محضر  قرآن مشغول فعالیت هستم و مطمئناً بیشترین لذت را از این فعالیت می‌برم.

میزان انس با قرآن قبل و بعد از نمایندگی

در بخش دیگری از این گفت‌وگو حجت‌الاسلام‌ طباطبایی‌نژاد به میزان ارتباط خود با قرآن کریم بعد از دوران نمایندگی پرداخت و گفت: ارتباط با قرآن در حال حاضر نسبت به قبل بیشتر شده، شاید علمای بزرگ و صاحب‌نفس کمتر در دسترس باشند، اما مجموعه‌های قرآنی فراوانی در زمینه قرآن کار می‌کنند. فعالیت‌هایی که از تجوید تا تفسیر و… را در برمی‌گیرد. بنابراین کارها بیشتر از گذشته است و رویکرد جامعه به قرآن بیشتر از گذشته شده اما به اعتقاد من هنوز هم قرآن مهجور است و امیدوارم بتوانیم خودمان را از این هجران خارج کنیم.

در ادامه نماینده مردم گلپایگان و خوانسار به بیان توضیحاتی در مورد میزان توجه به قرآن بعد از دوران نمایندگی پرداخت و گفت:  برای اینکه برنامه حفظ صورت بگیرد باید روزانه نیم ساعت وقت صرف کرد و شاید بهترین‌ زمان بعد از نماز صبح باشد که هم‌خانه خلوت است و می‌توان با تمرکز این کار را انجام داد فعالیت من در حال حاضر برای مرور است.

همچنین طباطبائی در این مورد گفت: متأسفانه مقداری فاصله گرفته‌ایم و مانند گذشته فرصت نیست الآن هم این ارتباط در حد تلاوت روزانه است درحالی‌که درگذشته روزی یک جزء را تلاوت می‌کردم. البته مسئولیت نمایندگی بسیار بزرگ و خطیر است. امیدوارم در آینده بتوانیم از عملکردهایی که در نمایندگی داشته‌ایم دفاع کنیم. بار سنگین مسئولیت قانون‌گذاری با تمرکز و وقت بیشتر باید دنبال شود گاهی یک نقطه بی‌جا کل موضوع را تغییر می‌دهد و جامعه را درگیر می‌کند.

در ادامه این برنامه بختیار، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در پاسخ به سؤالی در مورد تلاوت در مجلس توسط حافظان نماینده، گفت: بیشتر قاریان برای تلاوت در ابتدای جلسات دعوت می‌شوند. البته یک جلسه قرآن در ماه مبارک رمضان در مجلس هست که روزانه یک جزء تلاوت می‌شود در این جلسه روزانه چندصفحه‌ای تلاوت می‌کنم.

مجلس شورای اسلامی چند حافظ قرآن دارد؟

در ادامه طباطبائی نژاد در پاسخ به سؤالی در مورد تعداد حافظان قرآن کریم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در مجلس فراکسیون قرآن و عترت تشکیل شده است که اکثر نماینده‌ها عضو آن هستند، یکی از موضوعات این بود که چند نفر حافظ هستند اما عدد و رقم خاصی وجود ندارد، با این‌حال فکر می‌کنم حدود ۲۰ نفر از نمایندگان حافظ قرآن کریم باشند.

در ادامه این برنامه بختیار در مورد تأثیرات حفظ قرآن بر قانون‌گذاری پرداخت و اظهار کرد: در قانون‌گذاری باید دقت شود تا قانون با شرع و قرآن انطباق داشته باشد. نماینده‌ای که با قرآن مأنوس است در رأی دادن دقت خواهد کرد تا چیزی خلاف شرع و قرآن به تصویب نرسد.

نقش قرآن در قانون‌گذاری

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار همچنین بیان کرد: درعین‌حال من اعتقاددارم ما هنوز در این زمینه‌ها دچار مشکل هستیم. قرآن در همه بخش‌های زندگی انسان از فرهنگی تا اجتماعی و اقتصادی می‌تواند اثر داشته باشد و اعتقاددارم بخشی از مشکلات حاضر نتیجه دور شدن از قرآن است.

همچنین طباطبائی نژاد دراین‌باره با تأکید بر اینکه همه مشکلات ما به خاطر دوری از قرآن کریم است، اظهار کرد: سلسله به هم پیوسته‌ای که از پیامبر (ص) آغاز شده است تا روز قیامت با قرآن گره خورده است باید توأمان موردتوجه قرار گیرد. واقعیت این است که اگر به این دو توجه کردیم حتماً گمراه نخواهیم شد نه در دنیا و نه در قیامت.

داستان متفاوت شهید مدافع حرم

در بخش دوم این برنامه که با حضور افضل قربانخانی، پدر شهید مجید قربانخانی، شهید مدافع حرم همراه بود، به زندگی این شهید پرداخته شد. در این بخش ابتدا مستندی کوتاه در مورد شهید قربانخانی پخش شد، مستندی که در آن هم‌رزمان و دوستان شهید به بیان حالات روحی او قبل از تحول و حضور در سوریه پرداخته بودند.

در ادامه افضل قربانخانی با اشاره به اینکه مجید به‌هیچ‌وجه اهل سوریه رفتن و فعالیت‌های ازاین‌دست نبود، گفت: شروع تحول مجید از سال ۹۳ بود، به همراه او و مادرش به کربلا رفتیم، در بین‌الحرمین یکی از همراهان به حالت شوخی از مجید پرسید از امام حسین(ع) چه چیزی خواستی و مجید جواب داد؛ خواستم آدمم کند. این شروع تحول مجید بود. تحولی که آرام‌آرام تا زمان شهادتش ادامه داشت.

مجید از دیدگاه پدر

وی بیان کرد: کسی باور نمی‌کرد مجید به سوریه برود، مجید خیلی رفیق‌باز بود، رفیق روحانی هم داشت همین رفیق او را دعوت می‌کند تا به روضه حضرت رقیه برود، مجید در آن مجلس گریه و زاری بسیار زیادی می‌کند. همه می‌گفتند مجید لات هست اما من می‌گویم مجید لات حضرت زینب(س) بود. مجید لوتی و خیرخواه و دست بگیر بود.

مجید چگونه به مجید بربری معروف شد

پدر شهید قربانیانی در مورد معروف شدن مجید به  «مجید بربری» گفت: دایی من یک نانوایی داشت، مجید هر روز غروب مقابل نانوایی می‌نشست و پول نان آدم‌هایی که لنگ دو نان بربری بودند را پرداخت می‌کرد، برای همین به مجید بربری معروف شد.

وی اظهار کرد: مجید یک روز به خانه آمد و باحالت ناراحتی گفت از پرواز سوریه جامانده است، رفت لباس‌های بسیجی که گرفته بود را پوشید، از مادرش خواست قرآن را بگیرد تا ببوسد و از من هم خواست تا از این صحنه عکس بگیرم تا برای دوستانش بفرستد و سربه‌سرشان بگذارد و بگوید به سوریه رفته است. مجید هفت روز در سوریه بود و بعد شهید شده بود. مجید چیزی کم نداشت همه‌چیز داشت اما بسیاری از مردم می‌گفتند مجید برای پول به سوریه رفته بود. تا سه سال از مجید اطلاعی نداشتیم بعد از سه سال به ما گفتند پیکر مجید پیدا شده است.

بازگشت پیکر مجید دهان بسیاری را بست

وی افزود: چندتکه استخوان به دست ما رسید البته ما دنبال پیکر مجید نبودیم، مجید را به اهل‌بیت(ع) داده بودیم دنبال چه چیزی می‌گشتیم؟ از یک‌جهت خوشحالم این چندتکه استخوان پیدا شد، از وقتی به سوریه رفته بود همه می‌گفتند مجید ترکیه یا آلمان رفته و مشغول کار است.

«گمشدگان» در آی‌فیلم

سریال «گمشدگان» با بازی متفاوت بهنام تشکر، جایگزین مجموعه «او یک فرشته بود» در کانال آی‌فیلم۲ می‌شود. «گمشدگان» درباره دختری جوان به نام ترنج است که در رشته عکاسی تحصیل می‌کند و به این حرفه مشغول است. او برای تغییر شرایط زندگی وارد مسیری می‌شود که اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ زیادی به همراه دارد. از دیگر بازیگران این مجموعه به پژمان بازغی، کوروش تهامی، پرویز پورحسینی، ستاره اسکندری، افسانه بایگان، شقایق فراهانی، مهتاج نجومی، فریبا نادری، سعید داخ، روشنک گرامی، کتانه افشاری نژاد، مهرداد ضیایی و رامین ناصر نصیر می‌توان اشاره کرد. «گمشدگان» هر روز رأس ساعت ۱۹ به‌وقت تهران و کابل روی آنتن می‌رود و در ساعت‌های ۱ بامداد، ۷ صبح و ۱ بعدازظهر بازپخش خواهد شد.

آغاز پخش «بچه‌های خیابان» در آی‌فیلم

مجموعه تلویزیونی «بچه‌های خیابان» محصول سال ۱۳۸۲، به جای سریال «آخرین ایست بازرسی» در جدول پخش این شبکه قرار می‌گیرد. در این مجموعه می‌بینید: سامان برای کسب آرامش از دست رفته‌ در پی تغییر شغلش، بعد از دو سال به خانه پدری‌ برمی‌گردد. این خانه مدتی است خالی مانده و به مکانی برای فعالیت‌های خلافکارانه دو نوجوان تبدیل شده است. سامان بی‌اطلاع از این ماجرا وارد خانه می‌شود و در همان شب اول با ماجراهای عجیب و غریبی رو‌به‌رو می‌شود… کوروش تهامی، سپیده خداوردی، رضا کیانیان، رضا بابک و سعید پورصمیمی ازجمله بازیگران این مجموعه پربازیگر هستند. «بچه‌های خیابان» از شنبه هر روز ساعت ۱۸ روی آنتن می‌رود. تکرار آن نیز در دو نوبت و در ساعت‌های ۰۲:۰۰ و ۱۰ صبح روز بعد پخش خواهد شد.

گزارشگر دیدار سپاهان – پرسپولیس مشخص شد

دیدار سپاهان – پرسپولیس، چهارشنبه (هشتم خردادماه) از ساعت ۲۱ به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می‌گیرد. این مسابقه در مرحله نیمه نهایی جام حذفی است که در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار خواهد شد. گزارش این مسابقه برعهده علیرضا جماعتی است که از ساعت ۲۰:۵۰ روانه آنتن می‌شود. این مسابقات در قالب برنامه «فوتبال برتر»، به تهیه‌کنندگی مهدی هاشمی کاری از گروه ورزش شبکه سه سیماست که مسابقات لیگ برتر و جام حذفی باشگاه‌های ایران در سطح آسیا و تیم ملی در سطح جهانی را پوشش می‌دهد.

«برادرجان» امشب پخش نمی‌شود

سریال «برادرجان» به دلیل پخش زنده فوتبال جام حذفی در مرحله نیمه نهایی، امشب ۸ خرداد، پخش نمی‌شود. سریال «برادرجان» به تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی، کارگردانی محمدرضا آهنج و نویسندگی سعید نعمت‎الله که هرشب در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما پخش می‎شود به‎علت پخش مستقیم مسابقه فوتبال «پرسپولیس – سپاهان» در مرحله نیمه‎نهایی جام حذفی امشب پخش نمی‌شود. سریال «برادر جان» ملودرامی اجتماعی – مذهبی است که داستان برادری، برابری و جان‌فشانی سه برادر است که به ناگه حادثه‌ای واقع می‌شود که نامش حق‌الناس است…»  بازیگرانی چون علی نصیریان ،حسن پورشیرازی، لعیا زنگنه، حسام منظور، آفرین عبیسی، سعید چنگیزیان، کامران تفتی، سجاد افشاریان، ندا جبرائیلی، نسیم ادبی، مارال فرجاد، شیوا ابراهیمی، آرش فلاحت پیشه، محبوبه صادقی، علی آهنج و جلیل فرجاد در آن به ایفای نقش پرداخته‎اند.

جوان کارآفرین مهمان امشب «مسافر ماه»

«مسافر ماه» عنوان جُنگ شبانه شبکه دو سیماست که هر شب در ماه مبارک رمضان روانه آنتن می شود. محوریت این برنامه پرداختن به سبک زندگی انسان‌هایی است که پس از عبور از مسیری دشوار به موفقیت رسیده‌اند و پس از رسیدن به قله‌های موفقیت تلاش کرده‌اند تا در زندگی دیگران نیز به صورتی مثبت موثر باشند که این تاثیرگذاری از مسیر آموزش، اشتغال‌زایی، شرکت در امور خیر و … می‌گذرد. امشب سید میعاد صالحی جوان نخبه و کارآفرین که مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری را نیز عهده دار است مهمان این برنامه می شود. صالحی فارغ التحصیل مقطع دکتری از دانشگاه شریف، عضویت در بنیاد ملی نخبگان و کمیته استعدادهای درخشان وزارت علوم، استادیاری و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت را در کارنامه خود دارد. این برنامه علاوه بر گفتگو با مهمانان، اجرای آهنگ‌ها و نواهای متناسب با فضای معنوی رمضان توسط خوانندگان مختلف، کمپین کمک رسانی به سیل‌زدگان خوزستان و لرستان و گزارش‌هایی از این مناطق و … تشکیل شده است. همچنین «جهان اطراف من» عنوان یکی دیگر از بخش‌های «مسافر ماه» است که به گفتگو با افرادی که سهم خود را به درستی و به شکلی غیرکلیشه‌ای نسبت به جهان پیرامون شان ادا کرده‌اند، تعلق دارد. این برنامه به نویسندگی و تهیه‌کنندگی احسان ارغوانی و سردبیری و اجرای محسن آزادی کاری از گروه اجتماعی فرهنگی شبکه دو سیماست که در ایام ماه مبارک رمضان هر شب بعد از بخش خبری ساعت ۲۲:۳۰ روانه آنتن می‌شود.

«دو روی یک سکه» را در رادیو نمایش بشنوید

نمایش «دو روی یک سکه» به نویسندگی یاسمن شکرگزار عصر امروز چهارشنبه هشتم خردادماه از رادیو نمایش پخش می‌شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: بهزاد در یکی از شب‌ها که افطاری مهمان مادرش است یاد تصادف با شخصی و فرار از مهلکه به دلیل ترس از زندان می‌افتد و در پی جبران مافات است. در این نمایش صفا آقاجانی، سعیده فرضی، سیما خوش چشم، شهریار حمزیان، هنگامه محمودی، امیر عباس توفیقی، محمد شریفی مقدم و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش می‌پردازند. «دو روی یک سکه» به تهیه کنندگی ژاله محمدعلی، کارگردانی مهدی نمینی مقدم، صدابرداری: علی اکبر طاهری، گویندگی: رؤیا فلاحی و افکتوری فرشاد آذرنیا امروز چهارشنبه هشتم خردادماه، ساعت ۱۷:۱۵ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

بررسی موسیقی سریال «امام علی (ع)» در تلویزیون

در برنامه این هفته «سیم آخر» سپهر سراجی، کارشناس درباره موسیقی سریال «امام علی(ع)» اثر فرهاد فخرالدینی و شعر همای رحمت استاد شهریار، صحبت می‌کند. به گفته فرهاد فخرالدینی، موسیقی بخشی از سریال «امام علی (ع)» مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش است که عبدالقادر مراغی حدود ۶۰۰ سال پیش آن را با حروف ابجد در آثاری چون «مقاصد الحان» و «جامع الحان» تدوین کرده است و استاد فخرالدینی در پژوهشی این اثر را در فضای موسیقایی امروز پیاده کرده است. برنامه «سیم آخر» کاری از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ، به تهیه‌کنندگی رویا ولی‌زاده و اجرای پریناز ثریا، چهارشنبه ساعت ۱۶:۳۰ پخش می‌شود.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *