تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| همکاری مشترک شبکه دو و میراث فرهنگی/ مرضیه هاشمی: سردمداران آمریکایی نمی‌خواهند اسلام باشد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| همکاری مشترک شبکه دو و میراث فرهنگی/ مرضیه هاشمی: سردمداران آمریکایی نمی‌خواهند اسلام باشد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

مرضیه هاشمی: سردمداران آمریکایی نمی‌خواهند اسلام باشد

بیست و دومین یادواره سرداران و ۵۳ شهید طایفه کلهر، همزمان با دومین شب از شب‌های پرفیض قدر و شب شهادت حضرت علی (ع) در محل مسجد رسول اکرم (ص) محله شهیدپرور «مسگرآباد» تهران برگزار شد. در این مراسم که پیکر‌های مطهر ۲ شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس زینت‌بخش آن بود، «مرضیه هاشمی» خبرنگار و گوینده مسلمان آمریکایی‌الاصل شبکه تلویزیونی «پرس‌.تی‌.وی» که طعم بازداشت در زادگاه خود را چشیده است، اظهار داشت: من با این‌که یک امریکایی هستم و به‌ظاهر باید علیه کشور خود حرفی نزنم؛ اما به عنوان یک مسلمان شیعه وظیفه‌ام بیان حقایق است؛ واقعیت این است که سردمداران آمریکایی نمی‌خواهند اسلام باشد و آن‌ها به‌دنبال نابودی جمهوری اسلامی هستند.

مسلمان شدن من به برکت انقلابی است که شهدا به خاطر آن شهید شدند

وی با اشاره به ماجرای مسلمان شدن خود، بیان داشت: با این‌که امروز مشغله زیادی داشتم؛ اما زمانی‌که با من تماس گرفتند تا در این مراسم شرکت کنم، به خود گفتم که باید بروم؛ چراکه مسلمان شدن من به برکت همین انقلابی است که شهدا به خاطر آن شهید شدند و امام خمینی (ره) آن را رهبری کرد.

هاشمی در مورد جایگاه شهدا و خانواده‌های معظم آن‌ها گفت: کسی که شهید می‌شود برای اسلام شهید شده است؛ البته به‌طور پیش‌فرض وقتی ما در مورد شهید صحبت می‌کنیم یک مرد در ذهن‌مان نقش می‌بندد؛ در حالی که وظیفه سنگین تربیت فرزند و صبر بر شهادت را مادران و همسران شهدا برعهده دارند؛ بنابراین جایگاه آنان نیز بسیار رفیع است.

وی با گلایه از شناخت جامعه از شهدا، بیان داشت: متأسفانه در دنیا و حتی ایران، قدر شهدا از جمله شهدای مدافع حرم را آن‌گونه که باید بدانند نمی‌دانند؛ این در حالی است که آسایش ما نتیجه شهادت آن‌هاست.

این مسلمان آمریکایی، سردمداران آمریکا را ناآگاه دانست و عنوان کرد: امروز یک جنگ روانی علیه ملت ایران به راه انداخته‌اند و هر روز از جنگ نظامی حرف می‌زنند؛ در حالی که آن‌ها نفهمیده‌اند مردم ایران که به اهل‌بیت (ع) اعتقاد دارند، چه کسانی هستند.

مجری شبکه پرس.تی.وی از برنامه ۴۰ ساله آمریکایی‌ها برای نظام جمهوری اسلامی سخن گفت و ادامه داد: آن‌ها از ۴۰ سال پیش تاکنون درصدد نابودی نظام جمهوری اسلامی هستند؛ در حالی که این را درک می‌کنند ملتی که اهل‌بیت و امیر مؤمنان (ع) را دارد، از چیزی نمی‌ترسد و این همان نکته‌ای است که در جمله تاریخی «ما تا آخرین نفس ایستاده‌ایم» امام خمینی (ره) متجلی شده است.

هاشمی که خود به‌عنوان یک شهروند آمریکایی با بازداشت غیرقانونی‌اش، حقوق بشر واقعی ایالات متحده را لمس کرده است، از کسانی که میگویند چرا این‌قدر سختی می‌کشیم در حالی که می‌توانیم با آمریکا کنار بیاییم انتقاد و تاکید کرد: اگر تحلیل داشته باشیم، از خود می‌پرسیم که آن‌ها کجا را درست کرده‌اند؟

وی ماجرای اشغال عراق و سپس قرارداد‌های امضا شده پس از آن را یادآور شد و تصریح کرد: باید بدانید آن‌ها در قرارداد‌های خود، به دنبال زیر و رو کردن طرف مقابل هستند؛ هم‌اکنون عراق خیلی چیز‌ها که می‌خواهد را باید از آمریکا وارد کند و جالب‌تر آن است که بدانید دانه‌های کشاورزی که از آمریکا به عراق صادر می‌شود نیز تراریخته و ناسالم است.

هاشمی، ایران کنونی را با ایران ۴۰ سال پیش غیرقابل مقایسه دانست و گفت: ایرانی که من اولین حضورم در آن به دوره پذیرش قطعنامه ۵۹۸ برمی‌گردد را با موقعیت کنونی آن قابل مقایسه نمی‌بینم. البته دولت‌مردان آمریکایی در فضای رسانه‌ای خود می‌خواهند به مردم ایران این‌گونه القا کنند که شما بدبخت هستید؛ در حالی که این جور نیست و باید بدانیم این یک جنگ روانی است.

مجری شبکه پرس. تی. وی خاطرنشان کرد: من به‌عنوان یک عضو رسانه می‌گویم آن‌چه که آن‌ها در این زمینه انجام می‌دهند یک جنگ روانی است؛ پس باید محکم ایستاد.

همکاری مشترک شبکه دو و میراث فرهنگی

در نشستی که با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران همراه در شبکه دو سیما با حضور محمد رضا جعفری جلوه و مدیران گروه‌های مختلف برنامه‌ساز شبکه برگزار شد ضمن قدردانی از تلاش‌های شبکه دو و پرداختن به صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به احراز جایزه بهترین برنامه مستند در پنجمین جشنواره سیما برای برنامه دست آفریده‌ها بر ادامه این همکاری‌های مشترک رسانه‌ای تاکید شد.

در ادامه مونسان با بیان اینکه حفاظت از میراث فرهنگی پاسداشت تمدن ایرانی است، خاطرنشان کرد: حفاظت از بناها و بافت‌های تاریخی در شهرها و در گوشه گوشه کشور به مثابه میراث ملموس موضوع بسیار مهمی است که به آن توجه جدی داریم و موضوع دیگر؛ میراث ناملموس است که یعنی افکار، رفتار، گویش‌ها و آئین‌های مردمی که متأسفانه فرهنگ مدرن و مدرنیته موجب شده است تا قدری از آنها فاصله بگیریم و برخی از آنها در حال از بین رفتن بودند که خوشبختانه امروز در حال ثبت ملی هستند تا جز هویت‌های کشور باقی بمانند و خوشحال هستیم که امروز با تلاش‌هایی که شده بازگشت تدریجی به سمت آداب کهن در مردم دیده می‌شود.

مونسان با تشکر از شبکه دو سیما که همچنان متکی به ریشه‌های فرهنگی پیشین خود حرکت می‌کند از مستند دست آفریده‌ها که در این شبکه تولید و پخش شده است به عنوان یک شاهد مثال یاد و ابراز کرد: این برنامه تأثیر زیادی در حوزه رونق صنایع دستی و گردشگری داشته و به ایده‌ها و اقدامات ما در این حیطه‌ها کمک زیادی کرده است امیدواریم با یاری شما بتوانیم فرصت‌های فرهنگی کشور را بیشتر و بیشتر معرفی کنیم زیرا در کشور خودمان ظرفیت‌هایی وجود دارد که مردم از آنها اطلاع ندارند که اگر بدانند به طور گسترده به سویشان اقبال می‌کنند نه این گونه که برای دیدن آثار قدیمی تنها گمان کنند که باید به کشورهای دیگر و با هزینه‌های بالا سفر داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: علی عسکری رئیس رسانه ملی به سبب آشنایی و اشراف ایشان به حوزه گردشگری در این زمینه به ما کمک زیادی کرده اند و خوشبختانه شبکه‌های سیما به جاذبه‌های ایران می‌پردازند و این اقدامات مرهون کمک‌های شما و همکارانتان است.

در ادامه این دیدار محمدرضا جعفری‌جلوه مدیر شبکه دو سیما نیز گفت: موضوع هویت و توجه به میراث عظیم فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام سال هاست که دغدغه ما بوده است حتی زمانی که افراد اندکی در این زمینه‌ها دغدغه داشته‌اند ما به میدان آمدیم و اقدامات رسانه‌ای چندی را رقم زدیم.

وی یادآور شد: در همین نوروزی که گذشت ما بهترین تبلیغات حوزه گردشگری را در برنامه «پل فروردین» انجام دادیم. این برنامه در استقبال نوروز، لحظه تحویل سال و بعد از آن به رسم بدرقه تا پایان تعطیلات ادامه داشت. که بدیع‌ترین و متنوع‌ترین تصاویر از فرهنگ و طبیعت فوق‌العاده این سرزمین را به نمایش گذاشته و مورد استقبال قرار گرفت.

وی خطاب به مدیران گروه‌های مختلف برنامه ساز در شبکه اشاره کرد و گفت: نکات و موضوعات بسیار جدی در این جلسه از مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی شنیدیم ضمن ابراز خوشحالی از این نگاه که علیرغم موانع در مدیریت کشور وجود دارد، خوشحالم زیرا چنین نگاهی کمتر وجود داشته و خوشبختانه در حال پدید آمدن است. ضروری است به سبب اهمیت که صنایع فرهنگی، به ویژه صنایع دستی و نیز گردشگری در اقتصاد مقاومتی و امکان کار و تلاش در شرایط سخت تحریم‌های خارجی دارند؛ می‌بایست به طور شایسته در این زمینه فعال و هوشمند عمل کنیم.

مدیر شبکه دو سیما در خاتمه با بیان اینکه تلاش می‌کنیم یک فرصت مستمر و روتین پخش درباره گردشگری را موجب شویم. علاوه بر دو برنامه «دست آفریده‌های سه» و «میراث پنهان» که از مهم‌ترین برنامه‌های ما در حوزه فرهنگی و میراث صنایع دستی هستند؛ یکی یعنی برنامه «میراث پنهان» که برنامه شخص محور است و دیگری «دست آفریده‌ها» که در آن جنبه‌های میراثی شیء ملاک است البته در هر دو برنامه می‌توانیم استاد کاران جوان را نیز محور قرار دهیم و توجه کنیم که برنامه‌های مورد اشاره باید از حالت ایستایی و ثبت موزه‌ای سوژه‌ها خارج و پویا شوند، دعوت گر باشند و ارزش افزوده پدید آورند زیرا هیچ امری نمی‌تواند فرهنگیِ صرف باشد. امروز فرهنگ درست و خوب فرهنگی است که بتواند یک اقتصاد پویایی را نیز شکل دهد و اگر نتواند مشخص است که سترون است.

«سوگ رمضان» امشب با اجرای احمد شفازاده

«سوگ رمضان» امشب (سه‌شنبه هفتم خردادماه) با اجرای سیدجواد رضویان و احمد شفازاده مجری مهمان برنامه، مداحی، مناجات خوانی  و …. خواهد بود.  شعارِ محوری برنامه امسال «جشن رمضان» (خوب باشیم) است. «جشن رمضان ۹۸» امسال با محور شعار سال رونق تولید روی آنتن می‌رود. این برنامه به تهیه کنندگی سید محمد هاشمی اصل در ایام ماه مبارک رمضان هر شب حوالی ساعت ۲۱:۳۰ از محل نمایشگاه بین‌المللی تهران روی آنتن شبکه پنج می‌رود. بیست و دومین  برنامه «جشن رمضان» کاری از گروه خانواده  و کودک شبکه پنج سیماست.

خاطرات هفت ساله در «نیمه پنهان ماه»

سری جدید برنامه «نیمه پنهان ماه» طی ماه رمضان امسال روی آنتن شبکه افق می‌رود. در شصت و یکمین قسمت، زینب ابوطالبی مجری این برنامه به گفت وگو با خانم شهناز گل پری همسر شهید احمد باقری می‌نشیند. شهید باقری فرمانده سپاه چابهار بود که در هشتمین روز از فروردین ماه سال ۶۷ به درجه رفیع شهادت رسید. احمد و شهناز فروردین ماه هفت سال قبل از آن با یکدیگر ازدواج کرده بودند و حالا همسر این شهید دوران دفاع مقدس از خاطرات هفت سال زندگی مشترک با او می‌گوید. «نیمه پنهان ماه» با تهیه کنندگی امیر بنان و کارگردانی یاسر انتظامی، ماه رمضان امسال هر روز ساعت ۱۷ از شبکه افق پخش می شود و تکرار آن هم ساعت ۰۶ صبح روز بعد روی آنتن می‌رود.

پخش سخنرانی مذهبی در شبکه یک

سخنرانی حجت‌الاسلام محمد میرزا محمدی فردا صبح از شبکه یک پخش می‌شود. این سخنرانی که امشب شب بیست و سوم ماه رمضان  در مسجد ارک بیان می شود فردا ساعت ۳۰ : ۸ در قالب برنامه «سخنرانی مذهبی» پخش می‌شود.  از شب بیست و یکم تا شب بیست و پنجم ، “حجت‌الاسلام محمد میرزامحمدى” در مسجد ارک سخنرانی می کند و روز بعد ساعت ۰۸:۳۰ این سخنرانی در قالب برنامه سخنرانی مذهبی که کاری از گروه معارف شبکه یک سیماست از این شبکه پخش می‌شود.

یادی از پرویز بهرام در‌ «صبحی‌دیگر» با حضور سعید شیخ‌زاده

برنامه «صبحی دیگر» چهارشنبه(هشتم خردادماه) میزبان سعید شیخ زاده بازیگر سینما و تلویزیون و دوبلور می‌باشد. در این برنامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پرویز بهرام دوبلور پیشکسوت،شیخ زاده از همکاری‌های خود با پرویز بهرام می‌گوید . در بخشی دیگر حجت‌الاسلام برمایی کارشناس مذهبی و همچنین الهه رضایی کارشناس کودک در برنامه حضور دارند. برنامه «صبحی دیگر» به تهیه کنندگی سید رامین موسوی ملکی هر روز ساعت ۹:۳۰ از شبکه هفت سیما پخش می‌شود.

درس‌هایی از قرآن برای بهرهمندی از شبهای قدر

حجت‎الاسلام قرائتی در برنامه امروز سه‎شنبه هفتم خردادماه «درس‎هایی از قرآن» درباره اهمیت شب‎های قدر صحبت می‌کند. این کارشناس مذهبی، درباره اهمیت شب قدر به‌عنوان شب تقدیر امور بندگان، جایگاه شب و سحر در عبادت و بندگی و شب قدر برتر از یک عمر کامل توضیح می‎دهد. بیان شیوه دعا در شب قدر، طلب خیر از خداوند نه تعیین تکلیف برای خدا، تاکید به شکر نعمت‎ها و توبه از گناهان از دیگر بخش‎های سخنان استاد قرائتی است.

حجت‎الاسلام قرائتی همچنین درباره دعا برای دیگران پیش از دعا برای خود تاکید می‌کند. برنامه «درس‎هایی از قرآن» کاری از گروه معارف شبکه یک سیماست که به تهیه‎کنندگی محمود متوسل، در ماه مبارک رمضان هر روز بجز جمعه‌ها، ساعت ۱۵ : ۱۸، پخش می‌شود.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *