تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / دستورالعمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه‌های خارجی در ایران منتشر شد- اخبار استانها – اخبار تسنیم

دستورالعمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه‌های خارجی در ایران منتشر شد- اخبار استانها – اخبار تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدسعید سرابی ‌اظهار داشت: در راستای طرح شفاف‌سازی و اجرای مرحله دوم این طرح بنا داریم ۳۶ دستورالعمل مجوزهای سی‌و‌شش‌گانه این وزارتخانه را در بازه های زمانی متفاوت منتشر کنیم.

وی افزود: امروز اولین دستورالعمل این وزارتخانه با عنوان دستور العمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه های خارجی منتشر می شود.

سرابی در توضیح روند انتشار این دستورالعمل ها تصریح کرد: در راستای سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید وزیر محترم در کلان برنامه ها و موضوع شفاف سازی و پنجره واحد صدور مجوزها، طراحی و برنامه ریزی درباره ساماندهی مجوزها و خدمات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت که مرحله اول این طرح در آبان سال گذشته اجرایی شد.

وی در عین حال تاکید کرد: تا پیش از آبان سال گذشته مجموعه مجوزهای این وزارتخانه ۱۳۷ مجوز بود که با ساماندهی صورت گرفته را در قالب حذف، ادغام، تجمیع و یا تبدیل برخی از مجوزها به خدمات تعداد مجوزها به ۳۶ مجوز قطعی در بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید. این اقدام در راستای همسان سازی و جلوگیری از موازی کاری های معمول اداری صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پس از این مرحله در قالب اقدامی دقیق و کارشناسی، مجموعه مجوزهای یاد شده را در جلسات کارشناسی و ضمن بررسی های حقوقی با رویکرد نوسازی و تحول اداری و با محوریت واحدهای تخصصی و مراجع صادر کننده مجوزها، در قالب ۳۶ دستورالعمل همگون تنظیم کردیم که به تدریج منتشر خواهد شد.

انتشار دستورالعمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه های خارجی

سرابی تصریح کرد: مرحله دوم طرح شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز با انتشار نخستین دستور العمل با عنوان «صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه های خارجی» به امضای وزیر محترم، آغاز می شود.

وی در عین حال تصریح کرد: این دستورالعمل ابتدا از سوی اداره کل رسانه های خارجی وزارت متبوع کارشناسی و تدوین شده و سپس به تایید معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، دفتر حقوقی و دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده و امروز با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این روند برای انتشار دیگر دستورالعمل های صدور مجوزهای این وزارتخانه ادامه خواهد داشت و در بازه های مختلف زمانی به تدریج منتشر می شود.

تصویب ساماندهی مجوزها در شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سرابی در عین حال تصریح کرد: پیش تر از این موضوع ساماندهی مجوزها در شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: در تدوین دستورالعمل های عنوان شده، چند راهبرد اصلی را در نظر داشتیم که از آن جمله تلاش داشتیم در راستای سیاست های شفاف سازی در وزارتخانه، مراحل مختلف و فرآیند صدور مجوزها به صورت دقیق و با تاکید بر اولویت های زمانی به اطلاع عموم برسد تا مخاطبان در راستای ایفای حقوق شهروندی خود، قبل از اقدام به درخواست مجوز از شرایط، مدارک و طول و بازه زمانی مراحل دریافت مجوز مطلع شوند.

موارد قابل توجه در دستورالعمل ها

سرابی با اشاره به موضوعات مورد توجه در دستورالعمل ها گفت: تطبیق آنچه به عنوان دستور العمل ارائه شده با اسناد و قوانین بالا دستی و بازنگری آن و اطلاع رسانی آن به عموم، اشاره به بازه های زمانی مجوزها به صورت مرحله به مرحله، صف انتظار مخاطبان در فرآیند مجوز ها، شرایط فرجام خواهی در دستورالعمل ها و … از جمله موضوعات و موراد مورد تاکید در دستورالعمل ها است.

وی در عین حال تاکید کرد: ملاک عملکرد بخش تخصصی در مورد پنجره واحد صدور مجوزها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستورالعمل هایی است که از امروز در راستای مرحله دوم شفاف سازی این وزارتخانه اجرا و منتشر خواهد شد.

انتشار ترکیب اعضای شوراها و هیئت نظارت

سرابی در ادامه توضیح راهبردهای اصلی دیگر در تدوین دستور العمل های صدور مجوزهای این وزارتخانه گفت: سیاست و راهبرد دیگر درباره صدور مجوزها، ساماندهی شوراهایی است که بر اساس ضوابط، مرجع بررسی صلاحیت مخاطبان در صدور مجوزها است. به این معنی که در گذشته اگر شوراهای غیر ضروری شکل می گرفت اکنون یا حذف شده و یا نحوه تشکیل آن بازنگری و به اطلاع عموم می رسد.

وی در عین حال تصریح کرد: بر این اساس ترکیب اعضای شوراها و هیات نظارت در قالب دستورالعمل منتشر می شود.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری در ادامه درباره روند تدوین و شکل گیری دستورالعمل های صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: متن تمامی دستورالعمل ها در قالب و شکلی واحد و هماهنگ خواهد بود. در ماده یک هر دستورالعمل به تعریف واژه های مورد اشاره پرداخته می شود تا هرگونه ابهام را رفع کند. در تنظیم و تدوین هر دستورالعمل روند کارشناسی و بازنگری و بازتنظیم طی شده و اگر در هر دستورالعملی نیازی به تغییر باشد مراحل کارشناسی و روند بازنگری و بازتنظیم دوباره اجرا می شود و این به معنای ضمانت اجرایی دستورالعمل ها به شمار می آید.

سرابی در پایان تاکید کرد: هرآنچه با عنوان دستورالعمل صدور مجوزها منتشر می شود، ملاک عملکرد حوزه های ستادی و استانی این وزارتخانه محسوب می شود و همه مکلف به اجرای آن هستند و موارد تخلف بررسی و رسیدگی خواهد شد.

گفتنی است، دستور العمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه های خارجی در ۸ بند ‌به تصویب و تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و از این تاریخ مصوب و لازم الاجراست و از این پس تمامی مقررات، دستور العمل‌ها و شیوه نامه های قبلی مرتبط با موضوع این دستورالعمل ملغی شده و صدور مجوزها مطابق با دستور العمل حاضر انجام می شود.

انتهای پیام/ش


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *