تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / رامبد جوان: در افطاری‌های پُرزرق‌وبرق شرکت نکنیم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

رامبد جوان: در افطاری‌های پُرزرق‌وبرق شرکت نکنیم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ اولین بار که رهبر معظم انقلاب به موضوع افطاری ساده اشاره کردند، ۲۴ سال پیش بود. آن ایام ایشان در دیدار مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) چنین فرمودند: «الآن در بعضی از کشورهای اسلامی سنت خوبی وجود دارد که در تمام ماه رمضان، اغلب مساجد افطاری می‌دهند؛ یعنی هرکس برود و وارد مسجد بشود، پذیرایی می‌شود. البته خانواده‌ها محروم می‌مانند؛ فقط مردان افطاری می‌خورند و برمی‌گردند! اگر بشود در اینجا هم همین سنت در خصوص افراد تحت پوشش شما رواج پیدا کند ــ البته با حضور تمام افراد خانواده ــ خوب است. در زمان رژیم گذشته، این ارتباطات معنوی، کم و یا منجمد شده بود؛ که البته متأسفانه بقایایش همچنان باقی است. ما بایستی در دوران اسلامی، این ارتباطات را زنده کنیم».

بعدها در سال‌های ۸۶ در خطبه‌های نماز عید سعید فطر و سال ۸۷ در خطبه‌های نماز جمعه نیز ایشان به این موضوع اشاره کردند اما هنوز آن‌چنان که باید این مسئله فراگیر نشده بود. سال ۹۲ اما در خطبه‌های نماز عید فطر، بار دیگر رهبر انقلاب به موضوع افطاری ساده اشاره کرده گفتند: «یک سنت خوب هم امسال بیش از سال‌های دیگر دیده شد، که خوب است مورد توجه قرار بگیرد و آن، افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در مساجد و در خیابان‌ها بود در بیشتر شهرهای کشور ــ که بسیار کار شایسته‌ای است ــ در مقابل افطاری‌های مسرفانه‌ای که شنیده شد، دانسته شد که بعضی‌ها به‌بهانه افطار، حرکات و عمل مسرفانه انجام می‌دهند و به‌جای اینکه در ماه رمضان وسیله‌ای بشوند برای نزدیکی روحی به فقرا و مستمندان، با این عمل، با این حرکت، خود را در لذات جسمانی غرق می‌کنند. نمی‌خواهیم بگوییم که اگر در افطار، کسی غذای مطبوعی مصرف کرد، این کار ممنوع است؛ نه، در شرع این‌ها ممنوع نیست؛ اسراف ممنوع است، زیاده‌روی ممنوع است، ریخت‌وپاش فراوانی که گاهی در این جور مجالس انجام می‌گیرد، ممنوع است. چه‌بهتر کسانی که می‌خواهند افطاری بدهند، با همین سنتی که رایج شده است، افطاری بدهند؛ که مردم را، رهگذران را و کسانی را که مایلند از افطاری استفاده کنند، در این سفره‌های رایگان و با بذل و بخشش و گشاده‌دستی، در کوچه‌ها، در خیابان‌ها، در حسینیه‌ها، افطاری می‌دهند».

کارشناسان و صاحب‌نظران مسائل اجتماعی هم از این اتفاق به‌عنوان اصلاح سبک زندگی نام می‌برند، زیرا ماه مبارک رمضان یکی از آن ایام خاص سال است که می‌تواند موجب اصلاح سبک زندگی مردم در دو ساحت «فردی» و «اجتماعی» شود. از نظر فردی، ماه رمضان صرفاً بهانه‌ای است برای آنکه فرد بتواند از سبک زندگی عادی و مرسوم خود مقداری دور شود و خود را هرچه بیشتر به سبک زندگی خدایی نزدیک سازد؛ سبک زندگی‌ای که در آن قرار است از «دلبستگی»ها و «وابستگی»های متداولِ دنیاییِ خود، دل بکند.

رامبد جوان هم همانند برخی دیگر از هنرمندان ترجیح داد یک پستی را در صفحه مجازی خودش منتشر کند؛ او در این پست نوشت: «به‌احترام انبوه هموطنان نیازمندمان در هیچ‌کدام از افطاری‌های پُرزرق‌وبرق، حتی اگر از مالِ حلال و شخصی باشد، شرکت نکنیم و دلیلش را هم ضمن عذرخواهی و با مهربانی به میزبان بگوییم. خودمان نیز از بابِ چشم و هم‌چشمی، افطاری‌های مجلّل ندهیم و اگر به هر دلیل روزه نمی‌گیریم، به‌جایش به صاحبانِ آبرومندِ سفره‌های خالی کمک کنیم. قبول؟».

افطاری ساده اگرچه ساده است و ساده برگزار می‌شود اما دارای تأثیرات فردی و اجتماعی است که کمترین آن ایجاد روحیه گذشت و ایثار و توجه به دیگران و به‌مرور ساخت شهری بر مبنای شاخص‌های یک شهر اسلامی است، شهری که در آن، روابط اجتماعی افراد بیش از هر چیز دیگری بر مبنای «دین» و آموزه‌های دینی است. شاید زیبنده است که یک فرهنگ‌سازی ویژه‌ای همچون افطاری ساده برای ازدواج هم انجام شود که بسیاری از آسیب‌هایی که در ازدواج، جامعه ما می‌بیند به‌دلیل مراسم‌ها و سنت‌های پرهزینه و پرتشریفات است. وقتی که این سادگی افطار و ماه رمضان در جامعه به‌عنوان یک ارزش جلوه‌گر شود، درک می‌شود که می‌توان مراسم‌ها و مراودات اجتماعی را به‌سادگی برگزار کرد. اگر این عنصر سادگی به‌عنوان یک الگو در جامعه پذیرفته شود، می‌تواند در ازدواج، در سبک زندگی، در میهمانی و مراسم‌های مختلف وارد شود و موفق هم باشد. آن زمان است که می‌بینیم تا چه‌اندازه کارها می‌تواند راحت‌تر انجام شود. فرهگ افطاری ساده هنگامی که اقامه شود منحصر به افطار و ماه رمضان نمی‌ماند، بلکه به سایر رفتارهای اجتماعی هم سرایت می‌کند و در آن‌ها نیز متبلور خواهد شد.

انتهای پیام/*


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *