تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / رامتین خداپناهی: حالم از دستمزهای نامتعارف و پولشویی در هنر خراب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

رامتین خداپناهی: حالم از دستمزهای نامتعارف و پولشویی در هنر خراب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نامش با «ارتفاع‌پست» ابراهیم حاتمی‌کیا سَرِ زبان‌ها افتاد. فیلم‌هایی چون «مزرعه پدری»، «صبحانه برای دو نفر» و سریال‌هایی مثل «معصومیت از دست رفته»، «فقط به خاطر تو»،‌ «هنگامه»، «پیله‌های پرواز» و «خسته دلان» را در کارنامه خودش دارد. سریال «برای آخرین‌بار» ماه مبارک رمضان نامِ رامتین خداپناهی را بیشتر مطرح کرد و بعد از «بانوی عمارت» هم مثلِ همیشه، پُرکار نیست. البته در «گسل» و «پریا» و «اولین انتخاب» تلویزیون هم حضور داشته ولی بازیگر پُرکاری نیست.

خداپناهی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیمدر این باره توضیح داد: دو سریال برای عید و سریال «تک سواران» راما قویدل هم پیشنهاد شد من نپذیرفتم چون اعتراض دارم. چرا باید یک دستمزد ۶۰۰ میلیونی و ارقام افسانه‌ای به عده‌ای خاص داده شود و ما با این سابقه کار و عضویت در هیئت علمی دانشگاه نمی‌توانیم طلب دستمزدهای معقول هم داشته باشیم. سریعاً به ما خرده می‌گیرند و انتقاد می‌کنند.

وی تأکید کرد: چرا ما نباید بگیریم؟ آیا سابقه و کار و سواد نداریم یا بد کار کردیم؟ چرا برخی‌ها ماهانه ۱۰۰ میلیون و رقم‌های افسانه‌ای دیگر بگیرند و ما برای سه ماه کار،‌ صدمیلیون درخواست کنیم، اعتراض می‌کنند. اینجا عدالتی در کار نیست؛ البته استثنا هم وجود دارد متن و کارگردان و عوامل خوب هستند و با مبالغ پایین‌تر هم پذیرفته‌ام. برای سریال «بانوی عمارت» این اتفاق افتاد اما آن موقع دلار ۳۸۰۰ تومان بود و امروز ۱۴۰۰۰ تومان و پراید ۷۰ میلیون تومان.

بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با انتقاد از عدم نظارت بر حوزه دستمزدها و کارهای نازل و سخیف دنیای تصویر، تأکید کرد: هیچ سیستم نظارتی نیست که آن‌طور که باید و شاید بر حوزه دستمزدها، کارهای نازل و سخیف دنیای تصویر اشرافی داشته باشند. من ۲۰ سال برای رادیو و تلویزیون زحمت کشیده‌ام خصوصاً در شبکه سه که کارهای رمضانی داشتم ۷۰ میلیون مخاطب تماشاگرش بوده‌اند. چرا با تمام این سابقه و کارنامه، نباید ما پیشنهاد کار درجه یک داشته باشیم؟ انگار ما بچه‌زن بابا هستیم!

خداپناهی به بیکاری و کم‌کار شدن هنرمندان کاربلد و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: متأسفانه هنرنمایی بر فضای هنرهای نمایشی غلبه کرده و باعث شده هنرمندانی که حرفی برای گفتن دارند بیکار و کم‌کار شوند. ما آن زمان که کار می‌کردیم ۳۰ سالم بود و امروز ۴۸ ساله شده‌ام اما با این همه سابقه کار بازیگری و فعالیت‌های دانشگاهی، آرامش فکری ندارم و نگران فردا هستیم. چرا باید چنین اتفاقی برای امثال ما بیفتد؟ و عده‌ای رقم‌های افسانه‌ای برای کارهای سخیف بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: این روزها از خودم می‌پرسم چرا این همه کارهای سخیف با ارقام بالا ساخته می‌شوند و چرا با پدیده‌ای مثل پولشویی روبرو شده‌ایم؟ چرا امثال ما نباید سالی ۲۰ پیشنهاد داشته باشند و سه کار درجه یک و خوب از میان آن‌ها انتخاب شود؟ در صورتیکه دو پیشنهاد می‌شود که یا ناگزیریم برویم و یا مثلِ من ترجیح می‌دهم دوران سخت زندگی را انتخاب کنم ولی بازیگرِ هر کاری نشوم.

خداپناهی در خاتمه خاطرنشان کرد: به هر حال یک روز تاریخ قضاوت می‌کند. خیلی از هنرمندان کاربلد و با دانش ما چنین روزگار سختی را دارند. هنرمندانی که تلاش کرده‌اند ولی با آن‌ها برخوردِ غیر حرفه‌ای شده است. شاید این درد و گرفتاری بیشتر عاید بازیگران و برخی از عوامل پشت صحنه شده‌اند که بیشتر اوقات هم ندید گرفته می‌شوند. اما یک عده به قدرت لابی و رفتار مافیایی باقی‌مانده‌اند. این‌ها هنرمند را دلسرد کرده و همه را به شکوه و شکایت واداشته است.

پیش از این هم برخی از پیشکسوتان دیگر به ارقام افسانه‌ای و نجومی برخی و توجه به عده خاص اعتراض و گلایه کرده‌اند. برخی که اصطلاحاً شق‌القمر هم نکرده‌اند و نمی‌کنند اما تحت تأثیر بوق و کرنا و هیاهو میلیاردی دستمزد می‌گیرند ولی توانمندی خاصی را روی صحنه نمایش و جلوی دوربین از آن‌ها نمی‌بینیم.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *