تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / روح‌افزا در گفتگو با تسنیم: امنیت خانواده‌ها در خطر اجرای طرح زیست شبانه- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

روح‌افزا در گفتگو با تسنیم: امنیت خانواده‌ها در خطر اجرای طرح زیست شبانه- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مدتی است طرحی با عنوان زیست شبانه در شهر تهران روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفته است. در صدوبیستودومین جلسه شورای شهر تهران در سال گذشته،  طرح  “زیست شبانه” در تهران مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و کلیات لایحه «الزام شهرداری به برنامه‌ریزی و بسترسازی و احیای زیست شبانه» با ۱۴ رأی موافق در شورای شهر تصویب شد. قرار است این طرح از بازه زمانی ساعت ۲۴ تا ۳ نیمه‌شب و چه‌بسا بیشتر در راستای دستیابی به حیات شبانه اجرا شود.

با آغاز ماه مبارک رمضان و بر اساس اعلام شهرداری تهران، طرح حیات شبانه در ۳ منطقه آغاز شد و با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، شهرداری تهران بنا بر ادامه اجرای طرح حیات شبانه را در دستور کاری خود قرار داد اما این‌بار نیروی انتظامی با ادامه و اجرای طرح پس از ماه مبارک رمضان مخالفت کرد. پس از مخالفت نیروی انتظامی با ادامه اجرای طرح، زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران مجدداً به این موضوع واکنش نشان داد و در این زمینه گفت: سه‌شنبه ۲۱ خرداد جلسه‌ای با سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ داشتیم که در این جلسه جزئیات اجرای طرح زیست شبانه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

نژادبهرام عضو شورای شهر تهران درباره آخرین اقدامات صورت‌گرفته درباره اجرای طرح زیست شبانه در پایتخت گفت: در جلسه‌ای که برگزار شد، کلیات ضوابط و چگونگی اجرای طرح و دلایل مخالفت نیروی انتظامی با ادامه طرح زیست شبانه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر آن شد اجرای طرح زیست شبانه در پایتخت ادامه پیدا کند.

* محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران پیش از این درباره اجرای این طرح گفته بود: مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم. خودم نیز شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابم و ۵ صبح بیدار می‌شوم بنابراین تمایلی به این طرح ندارم. در صورتی که فرزندان جداگانه برنامه‌هایی برای زیست شبانه داشته باشند نگران می‌شوم و به‌نظرم این مسأله در صورتی که در چارچوب خانواده باشد، مشکل‌زا نیست. در صورتی که در یک خانواده نیز پدر به‌تنهایی در زیست شبانه باشد، قطعاً نگرانی‌هایی برای زنان ایجاد می‌کند.

اما سؤالی که همچنان باقی است این است که؛ این طرح و تفکری که پشت اجرای این طرح است، از کجا ناشی می‌شود و چگونه با سبک زندگی ایرانی اسلامی ما همخوانی دارد؟

طرح زیست شبانه به محیط امن خانواده لطمه جدّی وارد می‌کند

«فرشته روح‌افزا» عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم، به انتقاد از طرح «زیست شبانه» پرداخت و گفت: چند اشکال جدّی متوجه طرح زیست شبانه است، معمولاً در طول روز خانواده‌ها و فرزندان به جهت مشغله‌های کاری و تحصیلی خیلی وقت نمی‌کنند در کنار هم اوقاتی را بگذرانند و شب‌ها فرصتی است برای بودن در کنار هم و تقویت روابط خانوادگی، اما اجرای اینگونه طرح‌ها می‌تواند به ایجاد فاصله میان اعضای خانواده و کشیده شدن روابط به خارج از محیط امن خانواده کشیده شود که این به روابط عاطفی میان اعضای خانواده لطمه جدی وارد خواهد کرد.

 

وی افزود: بنده اجرای این دست برنامه‌ها را در خیابان‌های شریعتی، اندرزگو، پاسداران و … دیده‌ام که هیچگونه نظارتی هم بر قیمت محصولاتشان وجود ندارد و معلوم نیست غذایی که به مردم داده می‌شود از چه کیفیتی برخوردار است آن هم با هزینه‌های بسیار گزاف. هیچ دستگاهی هم خودش را مکلّف نمی‌داند که در این بازه زمانی نظارتی بر این امر داشته باشد.

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده گفت: مسأله مهم‌تر این است که خداوند متعال شب را برای آرامش و تسکین انسان‌ها قرار داده است تا مردم با استراحت در شب، صبح اول وقت با توان بیشتری به دنبال امرار معاش و کسب روزی حلال بروند. طبیعتاً اگر در موقع شب این استراحت به خوبی انجام نشود، در روز فعالیت شایسته و بایسته صورت نخواهد گرفت و آن شادابی در چهره افراد نمایان نخواهد بود. در حقیقت اجرای این طرح و حضور افراد برای گذراندن اوقات فراغتشان در این بازه زمانی در برخی نقاط شهر، روحیه نشاط، شادابی و کارایی را از مردم به خصوص جوانان به عنوان سرمایه‌های اصلی این کشور خواهد گرفت.

امنیت روحی و روانی جامعه در طرح “زیست شبانه” در معرض خطر است

روح‌افزا خاطرنشان کرد: امروزه برخی از دانشجویان در بسیاری از کلاس‌های اول صبح دانشگاه‌ها حاضر نمی‌شوند، در صورت اجرای این طرح و ایجاد فضاهای جذاب برای آنان در شب‌ها، آنها را بیش از گذشته از شرکت در کلاس درس صبح دانشگاه‌ها باز می‌دارد و حالتی منفعلانه ایجاد می‌کند، این موضوع فضای علمی کشور را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و به امنیت روحی و روانی مردم به ویژه جوانان لطمه می‌زند.

 

وی اضافه کرد: شبیه به این کار در ماه مبارک رمضان در حوزه سینماهای کشور انجام شد، شب‌های با عظمت و مبارک ماه رمضان جای این کارها نبوده و نیست، از لحظه به لحظه این ماه مبارک باید استفاده می‌کردیم، حالا شما تصور کنید ساعاتی از این ماه عزیز را به دیدن فیلم‌های سینمایی و ایستادن در صف سینماها بگذرانیم، این چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ حالا این موضوع قرار است در قالب طرح زیست شبانه در غیر از ماه مبارک رمضان نیز ادامه پیدا کند؟ شورای شهر و مراکز مسئول باید پاسخگو باشند که اصلاً چگونه حاضر به تصویب کلیات این طرح شده‌اند؟!

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که میزان استفاده از مواد مخدر در ساعات پایانی شب بیشتر می‌شود، پس باید مراقب این موضوع هم بود، چه کسی یا نهادی حاضر است اطمینان دهد و تضمین کند که اجرای این طرح، چنین خطراتی را برای جوانان ایجاد نمی‌کند و بنیان خانواده‌ها به این وسیله به سوی نابودی نمی‌رود؟ چرا مسئولان ما از معدود رفتارها و اقدامات خوب غربی‌ها در برخی مسائل استفاده نمی‌کنند و فقط از رفتارهای نابهنجار و ضد ارزشی آنها الگوبرداری می‌کنند؟ شهرداری برای تصویب و بررسی اینگونه طرح‌ها باید از بهترین روانشناسان، معلمان اخلاق و کسانی که در امور خانواده فردی ماهر هستند، نظرسنجی کند و پس از بررسی‌های فراوان، اقدام به تصویب طرحی کند.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *