تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / رونمایی از مستند «یکه سوار»|روایتی از زندگی شهید عراقی از آشنایی با نواب تا شهادت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

رونمایی از مستند «یکه سوار»|روایتی از زندگی شهید عراقی از آشنایی با نواب تا شهادت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از مستند «یکه سوار» در باغ موزه قصر برگزار شد.

در این مراسم، محمد تقی رحمتی، رئیس بسیج صدا و سیما صحبت کرد و گفت: خاطرم هست که کارگردان این مستند، طرحی را برای ما آوردند و می‌خواستند کاری راجع به حاج مهدی عراقی بسازند. وقتی نگاهی به مصاحبه‌های دوستان در تاریخ شفاهی نگاه کردم، می‌دیم که بسیاری از این تاریخ‌ها ثبت شده است با خود گفتم که مگر چیز نگفته‌ای باقی مانده است؟ وقتی که دوستان این طرح را توضیح دادند، فهمیدم چیزی که قرار است در این مستند توضیح داده شود را تاکنون نشنیده‌ایم و ندیده‌ایم.

وی ادامه داد: به نظرم این مستند سبک نگاه شهید عراقی به انقلاب را نشان می‌دهد. باید بگویم که جبهه فرهنگی انقلاب در حوزه مستند کارهای خوبی انجام داده است. این مستند نیز ریتم تند و خوبی دارد. جالب است که در اکثر مصاحبه‌ها، نگاه اکثر آدم‌ها به شهید عراقی مشترک است. نگاه یکسان آدم‌ها به این شخصیت نشان‌دهنده‌ی ثبات قدم ایشان در مسیری است که طی می‌کرد. در مجموع باید بگویم که این مستند جز پروژه‌هایی است که بدان مفتخر هستیم و امیدواریم با کمک شما دوستان، شاهد مستندهای این‌چنینی بیش‌تری در حوزه تاریخ شفاهی باشیم. باید تاریخ شفاهی برای مردم و به ویژه نسل جوان بیش‌تر گفته شود. مطمئنا ثبت این صحبت‌ها در تاریخ بسیار ارزشمند است.

در ادامه مراسم، امیر عراقی، فرزند شهید عراقی صحبت کرد و گفت: مساله‌ای که در تمام این سال‌ها برایم جای سوال داشت این بود که یک آدمی با آن شخصیت چگونه می‌تواند کسی مانند طیب حاج رضایی را به راه راست هدایت کرده و به قول افراد مختلف، او را با یک قلقلک به خط امام بیاورد. کسی که امام در وصف او گفت: «طِیب، طَیب شد و رفت». این سوال برایم ادامه داشت تا زمانی که یک خاطره‌ای را از دیدار حاج مهدی بعد از آزادی از زندان با دکتر شریعتی خواندم. دکتر شریعتی در آن دیدار یک جمله می‌گوید که با خواندن آن پاسخ سوالم را گرفتم. او گفت چیزی که ما در دانشگاه یاد گرفتیم، حاج مهدی در زندان و در کنار مردم نه تنها یاد گرفت بلکه آن را عملیاتی کرد. او هم مردم شناس بود و هم جامعه‌شناس. امام خمینی بعد از فوت ایشان گفت: شهادت حاج مهدی برایم سنگین بود اما آن چه آن را ساده کرد این بود که برای خدا بود. او برای خدا زیست، برای خدا مبارزه کرد و برای خدا به شهادت رسید.

سخنران بعدی این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین حجتی کرمانی بود. او در توصیف شهید عراقی گفت: به نظرم شهید عراقی، پهلوان محله انقلاب بود. در حقیقت معتقدم که کل انقلاب به مانند یک محله است که پهلوان آن شهید مهدی عراقی است. اگر دقت کرده باشید می‌بینید که بیش‌ترین حواریون امام، تربیت شدگان شهید نواب بودند. انقلابی که شهید نواب با خون خود  در زمین مطهر انقلاب اسلامی کاشت و به دست امام و پیروان او و به ویژه شهید عراقی به بار نشست. در حقیقت، اولین کسانی که دعوت امام را لبیک گفتند، تربیت شدگان شهید نواب بودند.

در بخش بعدی این مراسم، محسن رفیق‌دوست صحبت کرد. او در سخنانی کوتاه گفت: قبل از ظهور آفتاب بلند امام خمینی رحمت‌الله علیه، یک تشکیلاتی در جامعه ما بسیار پا گرفته بود و آن هم انجمن حجتیه بود. خاطرم هست وقتی امام کار خود را آغاز کرد، آقای عراقی من را صدا زد و گفت آدرس محمود حلبی را بلد هستی؟ آدرس را پیدا کردیم و به دیدارش رفتیم. شهید عراقی در آن دیدار گفت که می‌دانی امام خمینی انقلابش را آغاز کرده و می‌خواهد آن را به قیام امام زمان وصل کند؟ آیا بهتر نیست که در کنار امام بیایی و مبارزه کنی؟‌ در پایان آن جلسه، شهید عراقی گفت که من امروز آمدم تا اتمام حجت کنم که خداوند کسی را برای ما فرستاده است که به جز راه او نمی‌توان به امام زمان رسید.

سخنران پایانی این مراسم، مجید تفرشی بود. او گفت: در عمر ۵۵ ساله خود تاکنون در نشست گرامیداشت هیچ یک از اعضای فدائیان و یا حزب موتلفه حضور پیدا نکرده‌ام و این برای اولین بار است. حتی در روبایستی نیز گیر نکردم و خودم خواستم که در این جلسه حضور داشته و حرف بزنم. شخصیت شهید مهدی عراقی باعث شده است که در این مراسم حضور داشته باشم. توجه کنید که صحبت کردن راجع به کارنامه شهید عراقی کار ساده‌ای نیست چرا که او هم مانند بسیاری از شخصیت‌های قبل از انقلاب، بسیار قضاوت شده و بعضا قضاوت‌های افراطی و تفریطی زیادی پیرامون او وجود دارد. البته صحبت‌ها و نظرات زیادی راجع به فدائیان و موتلفه وجود دارد و حرف‌های زیادی گفته می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی که پژوهش‌ها و کتاب‌های پیرامون او را می‌خواندم، مساله شهید عراقی برایم شکل جدیدی پیدا کرد. جالب است تمام کسانی که از حزب‌های مختلف بودند اما مهدی عراقی را می‌شناختند، چهره‌ای از او ارائه می‌کردند که برایم اعجاب‌آور بود. از سران مجاهدین خلق، چریک‌های فدایی خلق و … چیزهایی می‌شنیدم که برایم بسیار جالب بود. باید بگویم تنها کسی که غیر روحانی بوده و مخالفانش این‌گونه راجع به او با تحسین و تمجید یاد می‌کنند، شهید عراقی است. وقتی کتاب «ناگفته‌ها» که به نظرم یکی از الماس‌های تاریخی ما است را می‌خواندم، زندگی شهید عراقی را به ۷ قسمت تقسیم کردم. بخش اول از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۲۴ است. او در این مقطع یک بچه مذهبی است. او با نواب و فدائیان اسلام در ۱۵ سالگی وارد دنیای سیاست می‌رسد. بخش دوم از سال ۱۳۲۴ تا ۱۳۳۴ است. در این مقطع، نواب به شهادت می‌رسد و شهید عراقی که یک جوان نورس است، دوران شکل‌گیری فکری و مذهبی خود را پشت سر می‌گذارد.

وی بیان داشت: مقطع سوم از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۴۰ است. در این مقطع نواب شهید شده است و شهید عراقی به دنبال گمگشته خود می‌گردد. مقطع چهارم از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۳ است که او تبدیل به یک چهره تاثیرگذار می‌شود. مقطع پنجم از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶ یعنی دوران ۱۳ ساله زندان رفتن او است. این دوران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این مقطع، او اندیشه‌های انقلابی و چریکی خود را کنار نمی‌گذارد اما به واسطه زندان با اندیشه‌های دیگر آشنا می‌شود. او در این مقطع مذاکره می‌کند اما هیچ‌گاه از ارزش‌های خود عدول نمی‌کند. مقطع ششم از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ است. آن ویژگی ادامه پیدا کرده و او ضمن اثبات وفاداری و حفظ اصول، نگاه نقادانه در برابر رهبران دارد. شما می‌بینید که او ضمن حفظ اصول، حرف خود را می‌زند. کمتر کسی را با چنین نگاهی در کشورمان داریم.

تفرشی در پایان تاکید کرد: در بین کسانی که در جنبش اسلامی بودند، مهدی عراقی از کسانی است که توجه ویژه‌ای به منافع ایران دارد. تا قبل از او موضوع منافع اسلام وجود داشت اما او به دنبال منافع ایران نیز بود. برای او در کنار منافع اسلام، ایران نیز مهم بود و مکمل همدیگر می‌دانست.

در پایان این مراسم از مستند «یکه سوار» رونمایی شد.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *