تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / سعیدی: عفاف و حجاب احساسی بر آمده از حیای ذاتی است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

سعیدی: عفاف و حجاب احساسی بر آمده از حیای ذاتی است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

حجت‌الاسلام محمد سعیدی کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، درباره ضرورت اصلاح و ارتقای سبک زندگی گفت: تعریف ما از سبک زندگی بستگی به نگرش ما به فلسفه زندگی دارد. آیا قدر و اندازه زندگی در حدّ تأمین معاش دنیاست و یا باید آخرت‌گرایی هم مدنظر داشته باشیم؟ دیگر اینکه وقتی از سبک زندگی سخن می‌گوییم، از روش زیستن انسانی صحبت می‌کنیم که خداوند به او نسبت به سایر مخلوقات کرامت بخشیده و به او ابعاد و جنبه‌های روحانی عطا کرده است؛ لذا انسان دارای پیچیدگی‌های خاص خود است که سایر مخلوقات از آن بی‌بهره‌اند. حال برای چنین موجودی باید روش و برنامه‌ای را تعریف کرد که موجب رشد همه‌جانبه او شود.

وی افزود: تاکنون ثابت شده با تجربه نمی‌توان به پیچیدگی‌های انسان پی برد و نظریات روانشناسی در معرض تغییر و تحول قرار دارند. آنچه که از نظر اسلام غیر قابل تغییر است، فطرت انسان‌هاست لذا بررسی ما از ابعاد انسان باید بر همین اساس باشد. مثلاً همه به صورت فطری و ذاتی می‌فهمند دروغ، ناسزا و غیبت ناپسند است. همگان می‌دانند بدحجابی و بی‌عفتی از گزاره‌های منفی انسان‌ها محسوب می‌شود. آنچه باعث ایجاد چالش در این گزاره‌های رفتاری می‌شود، اصل فطرت نیست بلکه عواملی است که بر فطرت سایه می‌اندازد. خداوند درباره اینکه تغییر و تبدیلی در فطرت الهی نیست می‌فرماید «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ‏ لِخَلْقِ اللَّهِ…؛‌ حنیفانه و بدون انحراف با همه وجودت به سوى این دین روى آور ، [ و پابرجا و ثابت بر ] فطرت خدا که مردم را بر آن سرشته است باش براى آفرینش خدا هیچ گونه تغییر و تبدیلى نیست‏».

سعیدی ادامه داد: مثال دیگر اینکه تمام انسان‌ها در طول تاریخ به صورت فطری گرایش به پرستش داشتند منتها در مصادیق به اشتباه می‌افتادند؛ لذا پیامبران به آن‌ها گوشزد می‌کردند خدا را پرستش کنند. در مسئله‌ای مثل پوشش و حجاب نیز همین گونه است؛ اصل اینکه انسان باید پوشش خود را در حد متعارف حفظ کند برای افراد پاک‌طینت قابل فهم است منتها در حد و حدود به اختلاف می‌خورند. در چنین حالتی انسان هر اندازه اهل ایمان و عبادت خدا باشد، حیا سراسر وجود او را می‌گیرد و این حس حیا به او اجازه هر نوع پوششی را نمی‌دهد.

انتهای‌پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *