تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / سقوط تئاتر شهر در گیشه و مخاطب سال ۹۷- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

سقوط تئاتر شهر در گیشه و مخاطب سال ۹۷- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

خبرگزاری تسنیم – احسان زیورعالم

سال گذشته تئاتر شهر از لحاظ مالی وضعیت پایداری را تجربه کرد. در حالی که تئاتر در دو ماه پایانی سال ۱۳۹۶ با حواشی و درگیری‌ها بر سر رفتن مدیرکلش دست‌وپنجه نرم می‌کرد؛ اما شرایط برای این مجموعه تاریخی با وضعیت مثبتی به پایان رسید. در حالی که مدیریت وقت ایرانشهر مدام از وضعیت اسفناک تئاتر شهر در گیشه و فروش می‌گفت و اعتراض‌ها به مدیریت ایرانشهر را رد می‌کرد، ارقام و اعداد نشان می‌داد که تئاتر شهر در سال ۹۶ وضعیت بهتری نسبت به سالن‌های دیگر دارای آمار داشته است. شما می‌توانید گزارش سال ۱۳۹۶ تئاتر شهر را در مطلب بیشتر بخوانید مطالعه کنید.

اما برخلاف سال ۱۳۹۶ تئاتر شهر در سال ۱۳۹۷ وضعیت خوبی را تجربه نکرده است. اعداد و ارقام نشان می‌دهد مدیریت تئاتر شهر به واسطه برخی حواشی نتوانسته است شرایط پایداری نسبت به دور گذشته ایجاد کند. در سال گذشته، تئاتر شهر میزبان ۱۱۷هزار و ۷۲۳ مخاطب بوده است که نسبت به سال گذشته با ۲۵٫۴درصد کاهش مخاطب روبه‌رو بوده است. این کاهش مخاطب بر درآمد گیشه تئاتر شهر نیز تأثیر منفی گذاشته است. در سال گذشته تئاتر شهر در گیشه موفق به کسب ۲۹ میلیارد و ۵۴۳ میلیون و ۱۴۵ هزار ریال شده است که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افت کرده است. به همین نسبت سهم گیشه تئاتر شهر از فروش آثار نیز کاهش یافته است. در حالی که سال گذشته سهم تئاتر شهر از فروش نمایش‌ها نزدیک به ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است، در سال ۱۳۹۷ این رقم به ۶میلیارد می‌رسد.

در دوره سعید اسدی تعداد اجراها نیز با کاهش روبه‌رو بوده است. در حالی که در سال ۱۳۹۶ در مجموعه تئاتر شهر ۱۳۷۸ اجرا روی صحنه رفته بود، در سال ۱۳۹۷ این رقم به ۱۰۸۶ رسیده است. هر چند در این دوره هیچ سالنی وارد فاز تعمیرات نشد، به نظر می‌رسد حذف موقت پلاتو اجرا از چرخه اجراها موجب چنین وضعیتی شده است.

اما اتفاق نگران‌کننده در تئاتر شهر افزایش خیره‌کننده بلیت‌های مهمان نسبت به سال گذشته و کاهش بلیت‌های خریداری شده توسط مخاطبان است. در سال گذشته تنها ۳۲درصد بلیت‌ها به صورت تمام بها خریداری شده است و در عوض ۳۵درصد بلیت‌ها به صورت رایگان در اختیار مخاطب قرار گرفته شده است. این در حالی است که نسبت این وضعیت در سال گذشته ۳۵ به ۲۱ درصد بوده است.

در این شرایط راندمان تئاتر شهر در گیشه و جذب مخاطب از ۷۴درصد به رقم ۶۳درصد کاهش یافته است که بخش مهمی از آن به سیاست‌های سعید اسدی در تئاتر شهر بازمی‌گردد. برای مثال در حالی که نمایش «آقای می‌سی‌سی‌پی» احسان فلاحت‌پیشه در ایرانشهر شکست تجاری خورده بود، این سالن در اختیار این نمایش برای اجرای مجدد قرار می‌گیرد. فروش حاصل از این نمایش در ۳۰ اجرا ۱میلیارد و ۶۳۲ میلیون ریال بوده است. به عبارتی این نمایش تنها از ۳۵درصد ظرفیت سالن تئاتر شهر استفاده کرده است.

دیگر نمایش مسأله‌دار در سال گذشته نمایش «خاتون» است که با ۹۹درصد بلیت رایگان در تئاتر شهر اجرا رفته است و تنها ۵میلیون و ۲۸۰ هزار ریال برای تئاتر شهر عایدی داشته است.

سعید اسدی در نشست خبری از لزوم بهره‌مندی تئاتر شهر از بودجه مشخص و تعیین ردیف بودجه توسط دولت گفته بود که نشان می‌دهد این مجموعه نیازمند برنامه‌ریزی مشخص‌تری برای تأمین بودجه خود است؛ چرا که نشان می‌دهد سیاست‌های اجرایی شرایط را برای کسب درآمد بیشتر در تئاتر شهر بهبود نبخشیده است. هر چند برخی مسائل چون آشوب‌های سال گذشته با مرکزیت چهارراه ولیعصر و حواشی پیش آمده حول نمایش «رویای شب نیمه تابستان» بر افت تئاتر شهر تأثیر گذاشته است؛ اما آنچه قابل درک است موسومی بودن این رویدادها بر شرایط شکل گرفته در تئاتر شهر است. تئاتر شهر هم‌اکنون در یک کما برای بازسازی دو سالن اصلی و چهارسو فرورفته است که شرایط را برای سال آینده این مجموعه بدتر هم خواهد کرد.

شما می‌توانید آمار کامل تئاتر شهر در سال ۱۳۹۷ را دراینجا مطالعه کنید.

انتهای پیام/

 


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *