تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / علت حجم بالای بدهی بنیاد شهید به بیمه دی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

علت حجم بالای بدهی بنیاد شهید به بیمه دی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،جلسه هم اندیشی اصحاب رسانه با حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امورایثارگران، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجتمع شهید رسول‌زاده ظهر امروز، دوشنبه ۱۴ مرداد ماه با حضور حجت‌الاسلام کاویانی معاونت فرهنگی بنیاد شهید، عباسپور معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید، کریمیان رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی بنیاد شهید، میرمرادی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید، محبوب شهبازی، مشاور و دستیار ویژه رئیس بنیاد شهید و مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید برگزار شد.

سید منصور میرمرادی با اشاره به وضعیت بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در سال ۹۷ بودجه پیشنهادی ما به سازمان برنامه و بودجه ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود، اما خروجی آن از معاونت بودجه ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که به مجلس رفت. ما با ریاست مجلس و حوزه تلفیق جلساتی داشتیم و نهایتاً همین مبلغ تصویب شد. از آنجایی که در قانون بودجه هرساله ضریبی در نظر گرفته شده و از آن کم می‌شود حدود سه درصد از این مبلغ کم شد و نهایتاً ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه به ما ابلاغ شد.

وی افزود: تعهداتی که قانونگذار برای ما تعیین کرده بود، به صورت ویژه به والدین شهدا و برای حق پرستاری در نظر گرفته شد. ۴۴ هزار نفر از والدین شهدا تحت پوشش حق پرستاری هستند. در خصوص پرداخت حقوق جامعه ایثارگری قانون نیروهای مسلح، قانون خدمات کشوری و حداقل حقوق کارگران می‌بایست درنظر گرفته شود. در این‌باره ما مجری حکم هستیم. کسی که حکم را می‌زند، اطلاعات کاملی از وضعیت بودجه ما ندارد و وقتی قوانین وارد سازمان می‌شود، می‌بینیم که با سازوکارهای بودجه ما همخوانی ندارد.

معاونت توسعه مدیریت بنیاد شهید با اشاره به کمبود شدید بودجه بنیاد شهید گفت: عملکرد سال گذشته ما مشخص است؛ از مبلغی که به بنیاد اختصاص داده شده ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مبلغ ابلاغ شده بود که می‌بایست ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به عنوان حقوق پرداخت کنیم و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. مبلغ باقیمانده رقم قابل توجهی نیست؛ به این منظور حجت‌الاسلام شهیدی جلساتی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر بهداشت و درمان و جمعی دیگر از مسئولان دولتی تشکیل داده و اوضاع را برایشان شرح داده است. همگی درباره وضعیت اقتصادی بنیاد اتفاق نظر داشتند. بنیاد شهید برای اداره امور فقط در حوزه درمان سه هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد؛ درحالی که ما تنها هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه داریم یعنی هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کسری به جا می‌ماند.

میرمرادی افزود: نکته اساسی این است که ما در بنیاد شهید تمام ظرفیت‌هایمان را در حوزه‌های اقتصادی و … به کمک گرفتیم. فقط در فرآیند بیمه تکمیلی غریب به ۴۰۰ میلیارد تومان از سایر منابع در اختیار قرار داده‌ایم اما شرایط کشور را هم درک می‌کنیم حفظ نظام برای ما اولویت دارد. حدود و انتظارات خانواده‌های محترم را شاید نتوانیم با شرایط فعلی به طور کامل پاسخگو باشیم اگرچه تا مردادسال گذشته هیچ مشکلی نداشتیم، اما سرانه هرساله ما ۲۵۰ میلیارد تومان در هر ماه است.

وی ادامه داد: معوقات ما هم اکنون ۷۵۰ میلیارد تومان شده است. نوبخت در این زمینه برای حل مشکل قول‌هایی به ما داد و با توجه به آن بهمن‌ ماه، اسفند و فروردین بودجه تأمین شده و پرداخت‌ها انجام شد اما از اردیبهشت پرداخت دیگری نداشته‌ایم تا هم اکنون که ۱۴۵ میلیارد تومان مجددا پرداخت شده و آن را به زودی به بیمه می‌دهیم اما باید بدانید که الان ۱۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه دی بدهی داریم.

معاونت توسعه مدیریت بنیاد شهید با اشاره به اینکه منکر نقد و مشکلات جامعه ایثارگری نمی‌شویم، گفت: بحث ایثار اجتماعی باید خود را نشان بدهد؛ ولی فراموش نکنیم که حفظ نظام در وهله اول قرار می‌گیرد. دولت آیین‌نامه‌ای داد که بحث شاغلین را به ایثارگران دستگاه‌ها واگذار کند؛ چون پیش‌بینی وضعیت اقتصادی امروز را می‌کرد؛ ولی مجلس آن را لغو کرد و ما هم ملزم به اجرا شدیم. استفاده از ظرفیت‌های قانونی و بیمه سلامت از وظایف ماست. برای بودجه سال ۹۹ هم باید تدابیر جدیدی گرفته شود ولی به همه این اطمینان را می‌دهیم که هیچ خدمتی به ایثارگران کم نخواهد شد هرچند ظرفیت‌ها کم است. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا حداقل درسال ۹۹ این موضوعات به درستی مدیریت شود.

میرمرادی در پایان با اشاره به انتقادهای موردی جامعه ایثارگری به بنیاد شهید گفت: از تمامی خبرنگاران می‌خواهیم قبل از اینکه مشکلات را رسانه‌ای کنند آن را با ما مکاتبه کرده و درمیان بگذارند و از ما نخواهید تا پاسخ به این مشکلات را پشت تریبون اعلام کنیم؛ چون وظیفه ما حفظ صیانت و تکریم خانواده ایثارگران است.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *