تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / علی‌عسکری:سریال‌های پویانمایی و عروسکی جای سریال‌های معمولی را می‌گیرند/باید ما را به عنوان قطب پویانمایی بشناسند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

علی‌عسکری:سریال‌های پویانمایی و عروسکی جای سریال‌های معمولی را می‌گیرند/باید ما را به عنوان قطب پویانمایی بشناسند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما در اختتامیه دومین جشنواره ملی پویانمایی رسانه‌ملی که در کرمانشاه برگزار شد، تصریح کرد: در سال گذشته زلزله بزرگ و تخریب‌کننده‌ای را در کرمانشاه شاهد بودیم ان‌شاالله تلاش‌هایی که همکاران ما در رسانه‌ملی انجام دادند و همه مسئولان استان و نمایندگان مجلس از هیچ کوششی دریغ نکردند بتواند به خوبی تمام آثار این بحران را برطرف و فرصتی را از دل تهدید، خلق کند. به هر حال امسال ما دومین جشنواره را در استان کرمانشاه داشتیم و خوشحالیم بعد از همدان که پویانمایی تلویزیون را در قالب جشنواره امتحان کردیم امسال در کرمانشاه این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به راه افتادن بخش عروسکی در این جشنواره تلویزیونی، خاطرنشان کرد: یک روزی با علی دارابی به شیراز رفته بودیم و مهدی فقیه بازیگر سینما و تلویزیون به ما گفتند بخش عروسکی آسیب خورده و در خاطر من باقی ماند. خوشبختانه امسال این بخش عروسکی دوباره راه افتاد و دنبال آن هستیم بیش از پیش جدی گرفته شود. چون عروسک‌ها حالت فیزیکال دارند، بین مردم می‌روند و شادمانی ایجاد می‌کنند. یک معبر جدیدی برای نشاط، شورآفرینی و نشاط در بدنه جامعه ایجاد می‌شود. این کار جدید را به فال نیک می‌گیریم همان‌طور که گفتیم رشد کنیم و قله‌های عروسکی را رقم بزنیم.

رئیس سازمان صداوسیما تأکید کرد: در حال رقم‌زدن قله‌های تولیدی در زمینه پویانمایی هستیم. این جشنواره اهمیت دارد، چون نیروهای جوان فراوانی داریم در تمامی کشور، دانش، سواد، شور و حال انقلابی‌گری وجود دارد. ما می‌توانیم پویانمایی خودمان را توسعه بدهیم و این کار بسیار ارزشمند است. به واقع پویانمایی یک اثر عمیقی را به تصویر می‌کشد و کودکان، نوجوانان و حتی جوانان و خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما باید این عمقِ تأثیرگذاری را کشف کنیم. حتی فکر می‌کنیم در آینده سریال‌های پویانمایی به جای سریال‌های معمولی که در صداوسیما نمایش پیدا کند. حتی سریال‌های پرنفوذ و اثرگذار عروسکی را برای پخش آماده کنیم که جایشان بسیار خالیست.

وی با اشاره به اینکه گونه سریالی جدید پویانمایی و عروسکی اتفاق می‌افتد، گفت: گونه جدید سریال‌سازی به سبک پویانمایی و عروسکی شدنی است و بایستی بازشناسی رسانه‌ای شود، چرا که اینگونه نمایش سریالی بسیار اثرگذار است. می‌توانیم از این سبک و سیاق استفاده بیشتری داشته باشیم. به هر حال استعداد در کشور مان بسیار بالاست و توانایی زیادی داریم. باید در آینده به عنوان یکی از قطب‌های پویانمایی ما را بشناسند و با تمام وجود در این راستا گام برداریم.  

رئیس رسانه‌ملی با تأکید بر این نکته که امروز به این واقعیت رسیدیم جای این جشنواره خالی بود و درست این قله برای پویانمایی ما انتخاب شد، افزود: ما وقتی دو سال پیش فکر کردیم و تصمیم گرفتیم جشنواره‌ای تحت عنوان پویانمایی در تلویزیون راه بیندازیم تردید داشتیم این جشنواره می‌تواند تأثیرگذار باشد و امروز آنقدر ابعاد مهم آن هویدا شده که می‌توانیم به صراحت اعلام کنیم جای جشنواره پویانمایی تلویزیون خالی بود و همه می‌توانند آن را به عنوان قله پویانمایی قرار دهند. کانون‌ها و نهادهای ذیربط هم می‌توانند یار و مددکار این عرصه باشند.

علی‌عسکری با اشاره به تنظیم سند ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی، تأکید کرد: جشنواره پویانمایی تلویزیون بسیار ارزشمند است و اگر بخواهیم این جشنواره در طول تاریخ بماند و تأثیرات عمیقی بگذارد، باید سند ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی را تدوین کنیم که جاده و نقشه راهی قرار بگیرد.

رئیس صداوسیما به اهداف این جشنواره اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف اصلی این جشنواره بازار پویانمایی و عروسکی است که به عنوان موتور پیشران این عرصه باید گسترش یابد. این جشنواره می‌تواند یک نوع همگرایی و تعامل بین خانواده پویانمایی و عروسکی ایجاد و آن را به عنوان یک صنف فاخر طراز بالا معرفی کند. جشنواره پویانمایی و عروسکی تلویزیون ما را به رونمایی آثار جدید می‌رساند و همه شور و نشاط داشته باشند آثار جدید آن‌ها رونمایی شود و پدیده‌های جدید را بتواند عرضه کند. همچنین این جشنواره می‌تواند برای حمایت از شرکت‌های نوپدید و نوظهور تلاش و برنامه‌ریزی کند.

وی خاطرنشان کرد: رقابت سالم بین فعالان یکی از اهداف این جشنواره و عرصه میدانی است. اگر رقابت نباشد همه‌چیز از دست می‌رود و ما رقابت کنیم بهترین‌ها را انتخاب و تکریم کنیم. یکی از اهداف این جشنواره می‌تواند قرار بگیرد کشف استعدادهای خلاق می‌تواند جزو اهداف این جشنواره باشد. من فکر می‌کنم شاید این کار را هر سال چند نفر را معرفی کنیم به عرصه این خانواده معرفی شدند.

علی عسکری با اشاره به هدف جشنواره برای مطالبه از مردم برای دیدن محصولات داخلی، اضافه کرد: یکی از اهداف جشنواره پویانمایی و عروسکی تلویزیون مطالبه از مردم، جوانان و نوجوانان و خانواده‌های ایرانی است که بیشتر تماشاگر محصولات پویانمایی تلویزیون خودمان باشند. نکته دیگری که این جشنواره پیگیری می‌کند افزایش صادرات است؛ ما باید جهانی فکر کنیم و در جهت افزایش تولیدات داخلی گام برداریم. ما باید فرهنگ برتر ایرانی و اسلامی را به منطقه و دنیا عرضه کنیم که البته ما یک کشوری هستیم که برای چندین قوم برنامه تولید می‌کند. ناگفته نماند که این اتفاق یک مزیت محسوب می‌شود و به افزایش صادرات محصولات پویانمایی و عروسکی در اقصی نقاط کشورهای دیگر کمک می‌کند.  

وی در خصوص فیلمنامه و مهندسی و مدیریت پیام، تصریح کرد: اگر ما توانایی فیلمنامه‌نویسی با کیفیت بالا را نداشته باشیم ثمره زحمات ما بر باد می‌رود. تقاضا دارم روی فیلمنامه‌نویسی پویانمایی و عروسکی فوق العاده دقت کنید. البته وقتی می‌خواهیم فیلمنامه‌نویسی بنویسیم اولاً مطالعات اجتماعی، روانشناسی و فرهنگی داشته باشیم و بعد حیطه و موضوعات برای ما اهمیت دارد که چه سوژه‌هایی برای این که حرف‌مان را بزنیم و قصه تولید کنیم، انتخاب شوند. علاوه بر آن مهندسی و مدیریت پیام کنیم و فرزند ما درست پرورش پیدا کنند. ما در این باره زیرساخت‌های فکری و اندیشه‌ای فراوانی داریم هم مضامین مذهبی، قرآنی و هم متون ادبیات کهن فارسی ما آشنا هستید و متون ادبیات مدرن ما نتیجه عالمان، حاکمان و اندیشمندان ما هست که امروز تولید می‌شود. حتما قلم زدن در این راستا اثرات بیشتری بر سبک زندگی، دین، اخلاق و رفتار درست اجتماعی نسل ما دارد.

رئیس صداوسیما بر جدی گرفتن بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کرد و افزود: یکی از اسناد برتر و فاخر نگاشته شده توسط رهبر معظم انقلاب، ادبیات بیانیه گام دوم انقلاب است. ضرورت دارد نسل ما آن را بخوانند و مورد بررسی جدی قرار دهند. زیرا تجلی روح زمانه ماست؛ آنچه گذشته را تشریح می‌کند و ما را برای تمدن‌سازی و جامعه‌سازی در آینده آماده می‌سازد. این را باید بدانیم علی‌رغم خصومت‌های جدی نظام سلطه مثل یک درخت بلوط ریشه‌های خودش را مستحکم تر می‌کند دشمنان ما هر روز افول می‌کنند و ملت ایران هر روز قوی‌تر می شود. تا سختی نباشد یک ملت قوی نمی‌شود و ما حقیقتاً هر روز قوی‌تر می‌شویم.

علی عسکری به کارآفرینی از طریق پویانمایی اشاره کرد و گفت: موضوع رونق تولید بسیار مهم و اساسی است. فرزندان ما نباید تصور کنند یک شغل کارمندی را برمی‌گزینند و زندگی با آرامشی خواهند داشت. این نوع رویکرد یک بلیّه مهمی است و از طریق انیمیشن بایستی ریشه این نوع تفکرات یکسویه از بین برود. فرزندان ما باید به کارآفرینی دعوت شوند و ایجاد فرهنگ کار در بین کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد. یکی از این روش‌ها قطعاً پویانمایی است که هرآنچه را به وضوح به نمایش درمی‌‌‌آورد.

وی در خاتمه افزود: امروز هجوم غرب به ما زیاد است بحث فرهنگ در معرض یک جنگ فرهنگی بی‌پایان بزرگ قرار دارد. که یکی از نوک‌های پیکان حملات جدی فرهنگی به سمت حجاب و عفاف است و ما از هیچ کوششی برای فراهم کردن یک جامعه پاک و متدین دریغ نداریم. قطعاً غرب نمی‌خواهد ما یک زیست پاک و تمیز داشته باشیم به همین خاطر هم فضای اینترنت را مطالب آلوده و فضاهای کثیف و دون شأن فراگرفته و باید با تولیدات با محتوای جذاب و پاک، این فضاها را مدیریت کنیم. امیدوارم در زمینه فیلمنامه‌نویسی و محتوای انیمیشن و برنامه‌های عروسکی به دقت نظر خوبی برسیم.  

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *