تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / عکاسی مستند در تهران با ممانعت جدی مواجه است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

عکاسی مستند در تهران با ممانعت جدی مواجه است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محمدمهدی رحیمیان عضو هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: یکی از محورهای اصلی نشست انجمن عکاسان ایران و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران حفظ و صیانت از حقوق عکاسان برای عکاسی در فضاهای عمومی شهر بود. عکاسی مستند در کشور و به ویژه در تهران با ممانعت جدی مواجه است و این ممانعت از سوی حوزه‌ها و مراکز مختلف تصمیم گیری است و متاسفانه نسبت به عکاسان اعمال می شود.

وی گفت: همه جای تهران ممنوعیت عکاسی وجود دارد مگر اینکه عکس آن ثابت شود و این قانون نانوشته در هیچ یک از مفاد قانونی نیامده است به جز ساختمان‌ها و مراکزی که به صراحت با نصب تابلوی «عکاسی ممنوع» از سوی نهادهای امنیتی مشخص شده‌اند. شرح وظایف تشکیلات دولتی، سازمان‌ها، نهادها و زیرمجموعه‌های شهرداری در مواجهه با عکاسی و عکاسان براساس موازین حقوقی مشخص نیست و اگر عکاسان ما دوربین را به هر سمتی بگیرند با مشکلی جدی مواجه می شوند.

وی ادامه داد: انجمن عکاسان ایران در نشست با کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در نخستین گام، حفظ و صیانت از حقوق عکاسان و امنیت و آزادی عکاسی در شهر را خواستار شد و کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز پذیرفت که این موضوع از طرف انجمن عکاسان در کنشی متقابل با شورای شهر پیگیری شود.

رحیمیان افزود: برای تحقق این موضوع ضرورت دارد نخست کارگروهی با همکاری انجمن عکاسان ایران، کمیسیون فرهنگی شورای شهر و نهادها و مراکز مختلف تشکیل شود تا مسایل و موارد این موضوع مشخص و موازین آن استخراج شود و از لحاظ حقوقی با قوانین مدنی و حقوق شهروندی مطابقت داده شود. بنابراین انجام کارشناسی حقوقی توسط کارگروه مشترک کارشناسان حقوقی انجمن عکاسان ایران، شهرداری و نیروی انتظامی از یک سو و آینده پژوهی در این زمینه از سوی دیگر مورد نیاز است تا متناسب با آنچه در آینده بر مبنای تحولات امروز روی خواهد داد، پیش برویم و با توجه به رشد و توسعه فناوری و نیازسنجی، فاصله وضعیت موجود با وضعیت مطلوب را کاهش دهیم.

عضو هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: پیشینه موضوع جلوگیری از عکاسی، ما را به ضرورت تشکیل انجمن عکاسان بحران پس از زلزله بم در سال ۱۳۸۲ متوجه می‌کند. پس از زلزله بم به خاطر رفع ممانعت‌های بی مورد و غیرقانونی که طی سال‌ها برای فعالیت عکاسان ایجاد شده بود، «انجمن عکاسان بحران» با پیشنهاد و حضور عکاسان خبری و مستند و با پشتیبانی اداره کل تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی و راه اندازی شد.

وی ادامه داد: پس از آن میان انجمن عکاسان بحران، معاونت مطبوعاتی، نیروی انتظامی و هلال احمر به عنوان بخش‌های دولتی و نهادهایی که در بحران ها حضور و مسئولیت دارند تفاهمی ایجاد شد تا در بحران‌ها، سوانح و حوادث پیش بینی نشده میان عکاسان و این نهادها تعامل و همکاری لازم برقرار و بستر لازم برای حضور و فعالیت عکاسان فراهم شود؛ اما مدتی بعد در سانحه هواپیمای سی ۱۳۰ و مواردی مشابه آن، باز هم ممانعت‌هایی برای عکاسان ایجاد شد. در سالهای گذشته کشور درگیر مسایل و اتفاقات دیگری شد.

رحیمیان خاطرنشان کرد: برای عکاسی از مناظر شهری و زندگی در تهران و دیگر شهرهای ایران در ۱۰ سال گذشته به شدت عرصه بر عکاسان ما تنگ شده است. پرداختن به رفع این شبهات قانونی و موضوع عکاسی آزاد در چهارچوب حمایت‌های قانونی، به عزم ملی نیاز دارد و نهادها، مراکز، شهروندان و … باید در کنش با هم و به یاری یکدیگر این مسئله را حل کنند.


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *