تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / «قدرت فقر» کتاب دیگری درباره اسپینوزا در ایران- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

«قدرت فقر» کتاب دیگری درباره اسپینوزا در ایران- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات ققنوس کتاب «قدرت فقر ـ مارکس اسپینوزا می‌خواند» نوشته مارگریتا پاسکوچی و ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی را منتشر کرد.

کتاب حاضر از سه حرکت تشکیل شده است. در حرکت اول، رابطۀ اسپینوزا – مارکس، با شرح قرابت‌های تعریف «مفهوم مشترک» در اسپینوزا و تعریف «ارزش» نزد مارکس، ترسیم می‏‌شود. دومین حرکت، قرائت خلاقانه مارکس از اسپینوزا و وفاداری‌اش را به او در دست ‏نوشتۀ ١٨٤١ برجسته می‌‏سازد. سومین حرکت، مضمون قدرت برسازندۀ فقر، را از مجرای مقایسۀ دقیق ‏نوشته‌‏های اسپینوزا و مارکس، به علاوۀ متأخرترین تفاسیر‏شان، شرح ‌و بسط می‏‌دهد. سرانجام، این کتاب تلاش دارد از «اخلاق» اسپینوزا به سوی اخلاقی دربارۀ ما، دربارۀ فهم و عمل ما، حرکت کند. جهانی که اسپینوزا به روی ما می‏‌گشاید، بافتار و بنیان این کتاب کوچک را تشکیل می‏‌دهد.

مارگریتا پاسکوچی دکترای ادبیات تطبیقی را در دانشگاه نیویورک سیتی ایالات متحد خوانده است، رساله دکترای وی «سرمایه و امر خیالی، مطالعه‌ای در باب کالا در مقام ابژه شاعرانه» نام دارد. او همچنین دارای دکترای فلسفه از دانشگاه فرانکفورت آلمان نیز است.  

آنتونیو نگری فیلسوف  ایتالیایی در مقدمه‌ای بر نسخه ایتالیایی «قدرت فقر» نوشته است‌: «اثر مارگریتا پاسکوچی کتابی است خوشخوان وقتی ریسمان آریادنه‌ای را دنبال کنیم که ذکاوت و قدرت برسازنده ما را به جنگ مینوتور سرمایه‌دارانه رهنمون می‌شود. ما، در این توسل به افسانه‌ها، افسانه‌های مشابه دیگری نیز می‌یابیم که تخیلمان را چندان برنمی‌انگیزند. نه ایکاروس که به شیوه‌ای یوتوپیایی می‌خواهد از مصیبتی بگریزد که سرمایه تحمیل می‌کند و نه هرکول که در مقام رفرمیستی شایسته همواره فکر می‌کند قدرتمندتر از دشمن است ـ تا جایی که توهم به هزیمت ختم می‌شود.»

نویسنده نیز مقدمه‌ای بر نسخه فارسی این کتاب نوشته و در آن گفته است:  «کار دانش‌پژوهانی، همچون فؤاد حبیبی و امین کرمی، که عمر خودشان را صرف انتشار آثاری در باب اسپینوزا برای خوانندگان ایرانی کرده‌اند، پاسخی ارزشمند و ذی‌قیمت به این نیاز و پرسش مزبور است و من از بابت گنجاندن این کتاب کوچک در مجموعه کارهای گرانبهایشان از آن‌ها سپاسگزارم.

من در این کتاب تلاش کردم، با عزیمت از موضعی بسیار نزدیک به تفکر اسپینوزا و با قرائت «دفترچه اسپینوزای مارکس»، یعنی یادداشت‌هایی که مارکس جوان از آثار اسپینوزا برمی‌دارد، به سوی فهم علت خویش به مثابه مولدبودگیِِ جوهر در بافتار رابطه حالت‌ها حرکت کنم و آن را به چارچوب تولید سوبژکتیویته‌مان تبدیل کنم. به عبارت دیگر، تلاش کردم تا رابطه موسس ذات و وجود، یعنی سازوکار اندراج ذات در وجود را به مثابه قسمی رابطه تولید، به مثابه خود همان طبیعت مولد حیاتمان فهم کنم، تا ببینم که آیا این هسته زایا، این ظرفیت تولید حیات بیشتر و پیش‌تری که طبیعت واجد آن است، می‌تواند بر ظرفیتی اعمال شود که هر کدام از ما جهت تولید و ساختن خویش در حیات از آن برخورداریم.»

انتشارات ققنوس کتاب «قدرت فقر؛ مارکس اسپینوزا می‌خواند»  نوشته مارگریتا پاسکوچی را با ترجمه فؤاد حبیبی و امین کرمی در ۳۲۳ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *