تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / مطالبه‌گری از مسئولان خرمشهر برای بازسازی آن در مستند «حماسه سوم»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

مطالبه‌گری از مسئولان خرمشهر برای بازسازی آن در مستند «حماسه سوم»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «از آزادی تا آبادی» یکی از تولیدات مرکز مستند روایت فتح بود که سال گذشته و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت و ایثار به نمایش درآمد. این مستند با نگاهی متفاوت به شهر خرمشهر، ضمن ارجگذاری به حماسه ۴۵ روز مقاومت مردم خرمشهر و تجلیل از ایثارگران آن، مشکلات امروز این شهر مهم را به شکلی دقیق مورد واکاوی قرار داد تا پاسخ به این‌ پرسش را دنبال کند که چگونه شهری که با آن عظمت آزاد شد، تاکنون آباد نشده است؟ هم‌چنین این مستند سعی داشت با نمایش مطالبات مردم خرمشهر، از مسئولان بخواهد که هر چه سریع‌تر نسبت به حل مشکلات مردم اقدام نمایند. این مستند که از صدا و سیما نیز پخش شد، با واکنش‌های زیادی همراه بود و استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفت.

 

محمد دیندار، کارگردان مستند «از آزادی تا آبادی» برای ۳ خرداد ماه امسال نیز برنامه ویژه ای دارد و با ساخت یک مجموعه ۴ قسمتی با عنوان «حماسه سوم» مطالبه‌گری از مسئولان خرمشهر را در ابعاد مختلفی آغاز کرده است. 

دیندار، کارگردان این مستند سینمایی، در مورد ساخت مجموعه «حماسه سوم» گفت: سال گذشته و پس از رونمایی مستند «از آزادی تا آبادی» واکنش‌های زیادی را از سوی مردم خرمشهر دیدیم و بازخوردهای بسیار خوبی به دستمان رسید. در آن مستند، نگاه جدیدی به خرمشهر صورت گرفته بود و علاوه بر تجلیل از ایثارگران سوم خرداد ماه ۱۳۶۰، شرایط امروز این شهر بزرگ و مهم را تحلیل کرده بودیم. در آن فیلم، این سوال را مطرح کردیم که چرا شهری که با عظمت بسیار آزاد شد، هنوز دچار مشکلاتی است و مردم آن با معضلاتی درگیر هستند؟ دقت کنید که  خرمشهر، شهری است که نماد پایداری و مقاومت نام گرفته است و پس از پایان جنگ، باید به بهترین نحو بازسازی می‌شد و در اختیار مردم آن قرار می‌گرفت. امسال همان موضوع مطالبه‌گری را در مستند «حماسه سوم» دنبال کردیم تا ببینیم که درخواست‌های مردم تا چه اندازه انجام شده است؟ آیا قول‌هایی که مسئولان در طول این سالها و در مستند از آزادی تا آبادی داده بودند، انجام شده است یا خیر؟ باید بگویم که در بعضی حوزه‌ها نظیر آب، مشکلات تا حدودی مرتفع شده است اما هنوز هم حوزه‌هایی وجود دارد که بدون تغییر مانده است. 

وی از پیگیری انجام مطالبات مردمی در مستند حماسه سوم خبر داد و گفت: در مستند حماسه سوم، ضمن اشاره به قهرمانان مقاومت خرمشهر و تجلیل از آنان، بازسازی خرمشهر و مطالبات مردم را به صورت جدی پیگیری کردیم. برای مثال، خارج کردن یک کشتی بزرگ که در اسکله خرمشهر قرار دارد، هنوز عملیاتی نشده است در حالی که خیلی‌ها معتقدند اگر این کشتی خارج شود، آبراه آن آزاد شده و چون کشتی‌های سنگین می توانند در آن‌جا تردد کنند، رونق اقتصادی بسیار خوبی به منطقه می‌بخشد. این کشتی از همان زمان که غرق شده است، در آن‌جا مانده است و بیرون کشیده نمی‌شود. علاوه بر این، موضوع مرتفع شدن مدارس کانکسی از جمله موضوعاتی بود که استاندار خوزستان در سال ۹۷ قول داد اما هنوز عملیاتی نشده است. خرمشهر میراث شهدا و سمبل مقاومت است و باید آباد شده و سمبل بازسازی و توان اجرایی مدیریت کشور باشد. 

 

این کارگردان و مستندساز در مورد کسانی که در برابر دوربین او قرار گرفته‌اند، گفت: خانم فاطمه جهان‌آرا، خواهر بزرگوار شهید محمد جهان‌آرا یکی از کسانی است که در برابر دوربین ما صحبت کرد. هم چنین با استاندار خوزستان و امام جمعه خرمشهر که اکنون نماینده ولی فقیه در استان خوزستان هستند، گفتگو شده و بسیاری از مطالبات مردمی پیگیری شده است. علاوه بر این، محمود کریمی، گوینده خبر تاریخی آزادسازی خرمشهر و عبدالله نورانی، از رزمندگان ۴۵ روز مقاومت، در برابر دوربین ما قرار گرفتند. 

به گفته اصغر بختیاری، مدیر مرکز مستند روایت فتح و تهیه‌کننده مجموعه «حماسه سوم»، این مستند در ۴ قسمت تهیه شده است و از امشب، ۱ خرداد ماه تا روز شنبه ۴ خرداد ماه ساعت ۱۷:۴۵ به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت. اولین قسمت این مجموعه به حماسه مقاومت و پیروزی مردم خرمشهر می‌پردازد. قسمت دوم، موضوع بازسازی خرمشهر را نقد و تحلیل می‌کند. قسمت سوم به مساله ایجاد اشتغال در خرمشهر و رونق کسب و کار در منطقه آزاد اروند می‌پردازد و در نهایت، قسمت چهارم آن به معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و فرصت‌های ایجاد گردشگری در این منطقه می‌پردازد. 

 

انتهای پیام/ 


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *