تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / معمار رویاها تجلیل شد/آرزوی احمد جعفری نژاد برای کودکان ایران+عکس- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

معمار رویاها تجلیل شد/آرزوی احمد جعفری نژاد برای کودکان ایران+عکس- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در آغاز این مراسم که صبح امروز با حضور احمدجعفری نژاد، فاضل نظری، سیدمحمد بهشتی، سید محمدمهدی حجت، شکرالله بنار و جمع دیگری از معماران و شخصیت‌های فرهنگی و هنری کشور در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های ادبی کانون برگزار شد، مهدی حجت گفت: در سنت دانشکده هنرهای زیبا نیست که یک سال پایینی درباره سال بالایی خود صحبت کند و من جسارت می‌کنم که اکنون درباره استاد جعفری‌نژاد در حال صحبت کردن هستم.

وی افزود: نگاه کردن و برگرفتن مجموعه چیزهایی که در طبیعت و جهان مصنوع ما وجود دارد و دقت به آنها یکی از کارهای مهمی است که یک معمار باید انجام دهد. دومین کار معمار این است که چگونه آنچه را برداشت کرده در ذهن خود با خلاقیتش ترکیب کند و کار سوم نحوه ارائه و عرضه ذهنیت است. زمانی که به کارهای آقای جعفری‌نژاد نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که آثار او تمام این ویژگی‌ها را داراست؛ بنابراین باید تمام قد در برابر توانایی و خلاقیت او سر تعظیم فرود آوریم.

وی ادامه داد: در آثار جعفری‌نژاد ارزش‌های بصری لازم  به صورت فشرده برای تمامی سنین جمع‌آوری شده است؛ به ویژه در طراحی پروژه هزار و یک شب این ارزش‌ها به شایستگی عرضه شده و این یک اتفاق منحصر به فرد است که تاکنون  در معماری معاصر ما نظیر نداشته است. به همین دلیل آثار او برای ما حائز اهمیت است.

حجت اضافه کرد: جعفری‌نژاد در نهایت خلاقیت و ظرافت معماری پروژه هزار و یک شب را در یک بسته‌بندی معقول انجام داده است که ضمن ایجاد حس نشاط و شادی، نکاتی که افراد باید از فرهنگ شرقی یاد بگیرند را هم داراست و به زیبایی نکات عالی معماری ایرانی در این طرح پیاده شده است.

وی در پایان یادآور شد: امیدوارم همه ما بتوانیم از این سرمایه اجتماعی و فرهنگی که به دست استاد جعفری‌نژاد برای ما فراهم شده است نهایت استفاده را ببریم.

در ادامه این مراسم سیدمحمد بهشتی پشت تریبون آمد و گفت: شرکت در مراسم بزرگداشت جعفری‌نژاد برای من یک افتخار است. اکنون آنقدر در کشور دانشکده معماری داریم که فکر کنم اندازه کل دنیا معمار داشته باشیم. اگر این افراد کاری گیرشان بیاید ساختمان‌سازی می‌کنند و تعداد کمی از آنها نیز کار معماری می‌کنند. همه آنها آرزو دارند اثری بسازند که قصه بگوید. در واقع چنین اثری رابطه بین معمار و مردم را بیان می‌کند.

وی گفت: آقای جعفری ‌نژاد تنها معمار ایرانی است که در آثارش قصه می‌گوید. ما در بین دیگر معمارانمان کسی را نداریم که آثارش با نوع خاصی از قصه‌گویی همراه باشد. آثار ایشان با بازیگوشی، لطافت، شیطنت و طنازی همراه است؛ به نوعی که همه نسل‌ها و اقشار خصوصا کودکان و نوجوانان را درگیر خود می‌کند. 

بهشتی افزود: درواقع  در آثار جعفری‌نژاد فانتزی وجود دارد و خلاقیت در کارهایش میدان فراخ‌تری برای عرض‌اندام پیدا می‌کند. خوشحالیم که جامعه معماری ما چنین فرد بزرگی را تحویل‌مان داده است. کاری که او در هزار و یک شهر انجام داده‌ واقعا جای قدردانی دارد. من به سهم خودم از این همه خلاقیت و لطف او قدردانی می‌کنم. امیدوارم ایشان بتوانند در پرتو ایجاد فرصت‌های دیگر، کارهای بسیار بزرگتری را در سرزمین پدری خود انجام دهند.

در بخش دیگری از این مراسم  شکرالله بنار پشت تریبون آمد و گفت: من اقتصاد خوانده‌ام و در طول فعالیت خود فهمیده‌ام که معماران به یک پروژه روح و نفس می‌دهند و اگررآنها نباشند ما به زندگی بی‌رمق خود ادامه خواهیم داد. بخش اساسی فعالیت‌های اقتصادی ما نیز از همین خلاقیت شکل می‌گیرد.

وی افزود: جعفری‌نژاد مرد بزرگی است و ما این بزرگی او را در کارها و قلمش می‌بینیم. من خیلی خوشحالم که در نکوداشت یکی از بزرگترین مردان این سرزمین شرکت کرده‌ام.

در بخش دیگری از این مراسم فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز ضمن ابراز خوشحالی از فعالیت این معمار در ایران گفت: آقای جعفری‌نژاد به ایران آمده تا زیبایی‌های آثارش را در کشور خودش پیاده کند.

وی در جملاتی خطاب به این معمار گفت: شما حس خوبی به ما منتقل کردید. امید شما به آینده حس خوبی است. کسی که به کودکان و نوجوانان امیدوار است آینده دارد. نفت و گاز برای ما آینده نخواهد شد.شما خیال‌های ما را واقعی کردید.

نظری ادامه داد: این معمار بزرگ با تمرکز بر ساخت شهر‌های بازی، به زنده کردن رؤیا‌ها پرداخت و کانون هم تلاش دارد که در قالب برنامه‌های فرهنگی، معمار رؤیا‌ها باشد. 

وی یادآور شد: برگزاری برنامه‌هایی مانند قصه گویی و ساخت پویانمایی‌های مختلف به زنده کردن این رؤیا‌ها کمک می‌کند و کانون تلاش می‌کند تا با معرفی بهتر امثال آقای جعفری نژاد در قالب کتاب‌های مختلف نسل جدید را با افراد موفق ایران زمین بیشتر آشنا کند. یکی از کارهای مهم آقای جعفری‌نژاد زنده نگه داشتن قصه‌هاست. ما نیز در کانون حاضریم با ایشان همکاری کنیم.

در پایان این مراسم احمد جعفری نژاد خود پشت تریبون آمد و در جملاتی خطاب به حضار گفت: ابتدا از همه کسانی که زحمت برپایی این برنامه را بر عهده داشتند و کاری کردند که من در آخر عمر جایی در میان دوستان و دوستدارانم باشم، تشکر می‌کنم. 

وی ادامه داد: نخستین آرزوی من این است که بچه‌های ایران در هرکجا که هستند چراغ آرزو را روشن نگه دارند. آرزوی آخرم هم این است هزار و یک شهر در ایران ساخته شود. ما در هزار و یک شهر قسمتی داریم که شهر دلقک‌ها نام دارد و در آن آلاچیقی وجود دارد که پیرترین دلقک‌ها آنجا می‌نشینند. اگر این پارک باز شود من هم می‌روم و در آنجا می‌نشینم.

در بخش‌های مختلف این برنامه پس از صحبت‌های هر سخنران، بخش‌هایی از مستند زندگی احمد جعفری‌نژاد پخش می‌شد که در آن به چگونگی راه یافتن او به والت دیزنی و مقاطع مختلف زندگی این معمار شهیر ایرانی می‌پرداخت.

در انتهای این مراسم از احمد جعفری‌نژاد تقدیر و  از کتاب «معمار رویاها» که به شرح زندگی این معمار برجسته ایرانی می‌پردازد نیز رونمایی شد. سپس نمایشگاه آثار منتخب احمد جعفری‌نژاد افتتاح شد.

احمد جعفری‌نژاد فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران و مدیر ارشد آتلیه‌ی معماری دیزلی‌لند در آمریکاست که پس از ۵۰ سال به ایران بازگشته است تا تجربیات خود را در اختیار جوانان معمار ایرانی قرار دهد. او طراحی‌های مختلفی در ایران نیز انجام داده و طرح تم پارک هزار و یک شهر او به‌عنوان یک مقصد گردشگری در حال اجراست.

جعفری نژاد با بیش از ۵۰ سال فعالیت حرفه‌ای در طراحی شهر‌های بازی در کشور‌های مختلف و ایران، از سرآمدان هنر معماری است. وی دانش آموخته دانشگاه تهران و مدیر ارشد آتلیه‌ی معماری دیزلی‌لند در آمریکاست که پس از ۵۰ سال به ایران بازگشته است تا تجربیات خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار دهد.

طراحی پارک آبی در جزیره کیش نیز از جمله اقدامات این هنرمند است. او طراحی‌های مختلفی در ایران نیز انجام داده و طرح تم پارک هزار و یک شهر وی به عنوان یک مقصد گردشگری در کلاس جهانی در منطقه ۲۲ تهران در حال اجرا است.

 

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *