تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / نشست مستند مسابقه «خانه ما»| در برنامه دیگری به سراغ مسئولین و آقازاده‌ها می‌رویم/ تنوع قومیتی در «خانه ما» تهدید نشد!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

نشست مستند مسابقه «خانه ما»| در برنامه دیگری به سراغ مسئولین و آقازاده‌ها می‌رویم/ تنوع قومیتی در «خانه ما» تهدید نشد!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری مستند مسابقه «خانه ما» در حالی امروز با حضور رسانه‌ها برگزار شد که ۶ فصل از پخش این برنامه گذشته و تاکنون خانواده‌های مختلف ایرانی در شهرهای تهران، اصفهان، اهواز، رشت و تبریز به چالش کشیده شده‌اند. این برنامه زمینه‌ساز رقابتی سالم در کنار معرفی سبک زندگی ایرانی اسلامی و راهکارهای اقتصادی هم شده است. قرار است از پنج‌شنبه همین هفته(سی‌ام خردادماه) ساعت ۲۱ در ۱۰ قسمت ۵۲ دقیقه‌ای فصل هفتم خودش را با شهر زیبای شیراز شروع می‌کند.

«خانه ما» از پنج‌شنبه به آنتن بازمی‌گردد

این فصل از «خانه ما» در ایام نوروز تصویربرداری شده و این بار هم ۳ خانواده در آن به رقابت می‌پردازند. خانواده‌هایی که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که زمینه‌ساز رقابت مثبت بین آنها می‌شود و این برنامه به شبکه نسیم در ایام فقدان برنامه‌ای مناسب و مخاطب‌پسند و البته به دور از کلیشه و تکرار، رنگ و لعاب جدیدی خواهد داد.

در این نشست، حسین افشار تهیه‌کننده مستند مسابقه «خانه ما»، حسام اسلامی مشاور و طراح و احسان عمادی یکی از کارگردانان که در روز غیبت امین کفاش‌زاده دیگر کارگردان این مستند مسابقه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. البته در ابتدای نشست حسین افشار با عذرخواهی از خبرنگاران به خاطر غیبت این کارگردان، اعلام کرد که او و همکاران دیگر استودیوی نوین درگیر رئالیتی‌شوی جدیدی برای کسب و کار هستند.

تهیه‌کننده «خانه ما»: در تدارک «خانه ما» مشهد هستیم

تهیه‌کننده این مستند مسابقه با اشاره به گذشت یک دهه از عمر تولید و پخش «خانه ما»، تأکید کرد: یک دهه از عمر تولید و پخش این برنامه می گذرد و از سناریونویسی خوب تیم عوامل برنامه است. استودیوی مجزایی به نام استودیوی نوین راه‌اندازی شد که در حوزه مستندمسابقه فعالیت دارد و کارهایی مثل «فرمانده»، «ضدگلوله» و «خونه به خونه» در آن ساخته می‌شود. یادم می‌آید سال ۸۹ که «فرمانده» به عنوان اولین پروژه واقع‌نمایی شروع شد فقط یک تیم داشتیم ولی با همت و آموزش نیروهای دیگر تیم‌های متعددی در استودیوی نوین در حال کار هستند. جالب است بدانید این مستندمسابقه امسال به فصل هشتم هم رسید و اکنون عوامل در حال پیش تولید فصل جدید در مشهد هستند.

«خانه ما» مهمترین سند تاریخی‌اجتماعی دهه ۹۰

مدیر خانه مستند انقلاب با اشاره به اینکه «خانه ما» مهمترین سند تاریخی اجتماعی است که بعدها در دهه ۹۰ از آن یاد می‌کنند، تصریح کرد: مهمترین سندتاریخی اجتماعی است که در هر دوره به آن نگاه شود شناخت دقیق و درست از وضعیت مردم وجود خواهد داشت. ما در فضای رسانه‌های تصویری تا این میزان به زندگی مردم نزدیک هستیم. «خانه ما» سعی دارد زندگی واقعی مردم را در یک سناریو به نمایش بگذارد که در یک نگاه دراز مدت می‌تواند خیلی هم استراتژیک باشد. در واقع «خانه ما» بی‌واسطه‌ترین دوربین در میان زندگی مردم است.

«خانه ما» در یک لوکیشن خاص خلاصه نشد

وی درباره ساخت مجموعه «خانه ما» در شهرهای مختلف عنوان کرد: تیم تولید این زحمت را به خود می‌دهد تا به شهرهای مختلف برود و به زودی به مشهد و شیراز هم می‌رود. ترجیح می‌دهند در یک لوکیشن و یک منطقه مشخص کار نکنند که البته به مراتب کار راحت‌تری است! از این جهت «خانه ما» کار موثرتر و جذاب‌تری از آب درمی‌آید. در وهله بعدی «خانه ما» یک سند اقتصادی هم به حساب می‌آید، چون ایده این مستند مسابقه این بوده که با توجه به شرایط جامعه پردازش شده، بنای کم‌مصرف کردن و حداقل مصرف را ندارد.

چالش خوب زندگی کردن و درست خرج کردن برایمان مهم بود

افشار خاطرنشان کرد: ایده «خانه ما» با توجه به تورم و شرایط جامعه مبنای «بهتر زندگی کردن» را به رخ می‌کشد. به همین‌خاطر است که «خانه ما» در سال ۹۲ با کارت هدیه ۵۰۰ هزار تومانی شروع شد و به کارت هدیه دو میلیون تومانی رسید و از طرفی جایزه مسابقه هم به ۶۰ میلیون تومان رسید. برای ما این چالش خوب زندگی کردن و درست خرج کردن حائز اهمیت است.

خارجی‌ها به دنبال خرید «خانه ما» هستند

تهیه‌کننده مستند مسابقه «خانه ما» در بخشی دیگر از صحبت‌های خود به پیشنهاد خرید کپی‌رایت این مجموعه از طرف پخش‌کننده‌های خارجی اشاره کرد و گفت: «خانه ما» فرمت ایرانی امیدبخش است در وضعیت جامعه‌ای که در شرایط روز دلخوری‌های به حقی دارد اینکه بتوانیم خوب زندگی کنیم یک ویژگی به حساب می‌آید. یکی از شاخصه‌های مهم «خانه ما» اصیل بودن و ایرانی بودن این برنامه تلویزیونی است که با فرمت امیدبخشی و رویاپردازانه البته از جنسِ افزایش و ارتقاء انگیزه‌ها، بین‌المللی‌پسند شده است. در واقع پخش‌کننده‌ها و شبکه‌های مختلفی به دنبال خرید فرمت و اصطلاحاً دفترچه راهنمای این برنامه تلویزیونی هستند.  شاید فروش این کار خیلی به درد مردم دیگر دنیا نخورد ولی اکنون پیشنهادی برای خرید فرمت این برنامه وجود دارد و یک فرمت ایرانی بین‌المللی شده است.

به رئالیتی‌شوی «خانه آقاها» حتی «خانه آقازاده‌ها» هم فکر می‌کنیم

افشار در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیمدرباره وروود «خانه ما» به زندگی و خانواده‌های سیاستمداران عنوان کرد: حضور سیاستمداران در این برنامه آن را به برنامه‌ای دیگر تبدیل می‌کند. ما در «خانه ما» معمولاً سه دسته خانواده از نظر اقتصادی داریم ولی در نهایت با مردم عادی پیش می‌رویم. به حضور سیاستمداران باید به عنوان «خانه آقاها» یا «خانه آن‌ها» فکر کنیم. یا حتی یک رئالیتی‌شویی تحت عنوان «خانه آقازاده‌ها» بسازیم.

کارگردان «خانه ما»: خانواده‌ها جلوی دوربین «خانه ما» راحتند

احسان عمادی کارگردان «خانه ما» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خانواده‌های این مستند مسابقه از آن حالت واقعی خانواده‌های امروز فاصله دارند، تأکید کرد: بارها برای ما پیش آمده است و دیالوگ‌های بین خانواده‌ها گاهی ما را متعجب کرده که آیا این‌ها می‌دانند این حرف‌ها ضبط می‌شود و بعداً روی آنتن می‌رود؟! فرآیندی که به واقع نشان می‌دهد چقدر این خانواده‌ها جلوی دوربینِ «خانه ما» راحتند.

کارگردان «خانه ما» خاطرنشان کرد: گاهی آنقدر به حریم خصوصی آن‌ها نزدیک می‌شویم چون در شرایط فرهنگی این کشور زندگی می‌کنیم و همیشه سعی کردیم که الگوی رئالیتی‌شو در کشور آمریکایی و اروپایی نباشد. یکی از دستاوردهای «خانه ما» این است که توانسته با همه محدودیت‌های فرهنگی- مذهبی و… این برنامه را روی آنتن ببرد. چرا که ما مردمی هستیم که “حیا” برای فرهنگ ما اهمیت دارد.  حالا ما این دوربین را بین خانواده‌ها برده‌ایم و حتی شوخی بین مادرشوهر و عروس را نشان داده‌ایم و به این دلیل بوده است که خانواده‌ها با دوربین احساس راحتی می‌کنند.

طراح «خانه ما»: «خانه ما» تصنعی و ساختگی نیست

حسام اسلامی مشاور و طراح «خانه ما» درباره تصنعی بودن یا ساختگی نشان دادن این مستند مسابقه، افزود: واقعی بودن یک امر نسبی است. فرد ناخواسته مراقب زبان بدن و بیانش است. من هم که اینجا نشسته‌ام ممکن است رفتارم برای دوستی که مرا می‌شناسد عادی نباشد. «خانه ما» را اگر فقط صدایش را پخش کنید به نظر نمی‌آید که ساختگی باشد و دیالوگ‌ها نوشته شده باشد. با این حال همیشه حضور دوربین رفتار ما را تغییر می‌دهد چه برسد به اینکه دوربین صدا و کلی عوامل در یک خانه وجود داشته باشد.

افشار: تکلیف فروش فرمت «خانه ما» روشن می‌شود

افشار در پاسخ به سوالی درباره فروش فرمت «خانه ما» به خارجی‌ها، گفت: چند پخش کننده بین‌المللی سراغ ما آمده‌اند و خواسته‌اند “دفترچه راهنما”ی این برنامه را خریداری کنند و برای واگذاری حق خرید و فروش این دفترچه راهنما مذاکره می‌کنند؛ ان‌شاالله امسال به نتیجه اجرایی می‌رسد.

عمادی: خرده فرهنگ‌ها را به تصویر کشیدیم

کارگردان «خانه ما» درباره به تصویر کشیدن خرده‌ فرهنگ‌ها در این مستند مسابقه، تصریح کرد: اگر این پروسه که آدم‌ها به شکل واقعی خودشان را جلوی دوربین نشان دهند اتفاق بیفتد می‌توان انتظار داشت که مجموعه در خر شهر به خرده فرهنگ‌ها نزدیک شود. البته در هر شهر سراغ بازارها و المان‌های آن قومیت و فرهنگ هم رفته‌ایم. در برخی قومیت‌ها غذایی که درست می‌کنند و یا کسب و کاری که دارند نیز به شکلی منعکس‌کننده فرهنگ یک منطقه خاص بوده است.

اسلامی: تنوع قومیتی در «خانه ما» تهدید نشد

طراح مستند مسابقه «خانه ما» خاطرنشان کرد: تنوع قومیتی گاهی برای ما به یک تهدید تبدیل می‌شود خیلی وقت‌ها حتی استفاده از یک لهجه باعث می‌شود یک سریال توقیف شود. اما اینجا چنین مشکلی نداشتیم شاید به این دلیل که ما دیالوگی در دهان آدم‌ها نگذاشتیم و با شوخی‌هایی که در هر فصل شکل گرفت هیچ مشکلی بوجود نیامد.  ما درباره مردمی حرف می‌زنیم که حریم خصوصی بزرگی دارند و شاید در فرهنگ های دیگر مردم درباره رازهای خصوصی خود خیلی راحت حرف بزنند ولی برای ما حتی یخچال هم مثل یک گاوصندوق است.

توجه به تجاری‌سازی و افتتاح بازارچه کسب و کار خانگی

تهیه‌کننده برنامه «خانه ما» در خصوص تجاری‌سازی و توسعه برند این برنامه تلویزیونی، توضیح داد: افشار: ما در استودیو نوین بخشی را با نام تجاری سازی باز کرده‌ایم و «خانه ما» هم ظرفیت زیادی دارد. اکنون با برند «خانه ما» در حال طراحی یک بازارچه کسب و کار خانگی هستیم. ما ایده‌هایی از طرف شرکت کننده‌ها در فصل‌های قبل دیدیم که فراتر از یک زندگی روزمره بوده است. کارهایی که البته ما انجام نداده‌ایم ولی ایده‌های جالبی مطرح می‌شد که برای خود ما بسیار جالب بود. جالب است بدانید در جریان ساخت مسابقه «فرمانده»، یک دهکده مقاومت هم برای بازی طراحی شد که از دلِ حضور مردمی، شرکت‌کنندگان هم انتخاب می‌شوند. این اپلیکیشن «خانه ما» که خیلی مورد استفاده قرار گرفت هم متعلق به این برنامه است. حتماً این مسیر پررونق و تأثیرگذاری خواهد بود اما نیاز به تجربه، دانش و خلاقیت دارد و حتماً از استارت‌آپ‌های علاقه‌مند این حوزه هم استقبال می‌کنیم.

ممنوعیت موسیقی که هنوز مشخص نشده است

افشار در بخش دیگر درباره پخش موسیقی‌های مختلف در مجموعه عنوان کرد: اطلاع درستی ندارم ولی ظاهراً باید به جای صدای هومن گامنو دنبال صداهای دیگری هم باشیم. البته موسیقی‌های محلی متنوعی هم استفاده کرده‌ایم و دوباره هم این کار را انجام می‌دهیم. حتماً پیگیری خواهیم کرد که آیا نمی‌توانیم با «هومن گامنو» ادامه همکاری بدهیم چون متوجه شدیم صدای او از برنامه «کودک شو» هم حذف شده است. از طرفی به دنبال برگزاری اختتامیه برنامه‌ «خانه ما» که بعد از نتیجه آرای مردمی روی آنتن می‌رود در میان مردم برگزار شود. امیدوارم که در فصل شیراز که از پنج‌شنبه روی آنتن می‌رود این اتفاق محقق شود.

چرا باید آنقدر تلویزیون ستاره‌پرور و رسانه‌ها هم ستاره‌پرست باشند؟

احسان عمادی کارگردان مستند مسابقه «خانه ما» به عنوان حسن ختام صحبت‌های خودش از تلویزیون و رسانه‌ها انتقاد کرد که چرا آنقدر به ستاره‌پروری و حتی ستاره‌پرستی اهتمام دارند؟! او گفت: در اجرا هم دیگر سراغ مجری نمی‌رویم که ستاره نباشد. تقریبا برنامه‌ای نیست که بدون یک ستاره سینمایی اقبال پیدا کند.  اما «خانه ما» از معدود برنامه‌هایی است که بدون هیچ ستاره‌ای پخش می‌شود و به شکلی از حد توان و بضاعت خودش عمل می‌کند و حتی ستاره‌سازی هم انجام می‌دهد. طبیعی است که مردم دوست دارند گلزار یا امین حیایی را در صفحه تلویزیون ببیند اما اتفاقی که در «خانه ما» می افتد این است که زندگی‌های عادی جذاب شده است. این موج در جایی به ستاره پرستی می‌رسد و حتی انگار اصحاب رسانه هم اگر برنامه‌ای ستاره نداشته باشد به آن برنامه توجه نمی‌کنند.

تقاضای تهیه‌کننده «خانه ما» از مسئولین و سرمایه‌داران

حسین افشار تهیه‌کننده «خانه ما» در پایان این نشست یک تقاضا از مسئولین و سرمایه‌داران داشت. او گفت: «از خانه ما» تا خانه برخی مسئولان و سرمایه‌داران فاصله زیاد است مساله این نیست که آنها زندگی‌شان به مردم نزدیک شود اما کاش سبک زندگی مردم را به خود نزدیک کنند. از مسئولین انتظار داریم ولی تکلیف سرمایه‌داران کمتر از مسئولین نیست. سرمایه‌داران ما دست مردم را بگیرند و مسئولین امکانات و سرمایه‌هایی که در اختیار دارند را با دغدغه، به میان مردم بیاورند. چون این امکانان و سرمایه‌ها از مردم و برای مردم است. این صحبت‌های من به این معنا نیست که زندگی سرمایه‌داران به زندگی آدم‌های عادی نزدیک شود، بلکه منظورم این است که مردم عادی هم رفاه بیشتری پیدا کنند. آرزو می‌کنم هرچه زودتر شاهد این اتفاق مهم باشیم.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *