تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / نقش زنان در جنگ و تهاجم فرهنگی بسیار متفاوت است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

نقش زنان در جنگ و تهاجم فرهنگی بسیار متفاوت است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، جشن انتشار چهار کتاب زنان مقاوم خرمشهر با عناوین «صباح»، «چراغ‌های روشن شهر »،«ساجی» و «زیباترین روز‌های زندگی»، عصر امروز در تالار سوره حوزه هنری با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری و برگزار شد.

در این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه امروز برای ادبیات دفاع مقدس روز مهمی است، گفت: پیش از این در تخیلمان نمی‌گنجید که در یک روز چهار کتاب را از چهار بانوی مبارز رونمایی کنیم. خوشحالم امروز بار سنگینی از خاطرات دفاع مقدس را خواهران نویسنده می‌کشند. معمولاً ادبیات جنگ در دنیا خاستگاه دیگری دارد؛ برخلاف همه دنیا که خاستگاه حکومتی دارد، ادبیات دفاع مقدس ما خاستگاهی مردمی دارد.

وی ادامه داد: خانواده به عنوان هسته مرکزی جامعه و خانم‌ها نقش محوری در خانواده دارند. حضور زنان در همه جا مایه حیات است؛ زنان در ادبیات دفاع مقدس یا در نقش مادر  و همسر هستند یا به عنوان رزمنده نقش به سزایی در جنگ دارند. یک مطالعه نشان می‌دهد جنگ ما جنگ بین دو ارتش منظم نبود؛ بلکه جنگ بین ارتشی مجهز با مردم بود.

رئیس حوزه هنری گفت: کتاب «نامه‌های فهیمه» کتابی جریان ساز بود که به همت علیرضا کمره‌ای منتشر شد. پس از آن کتاب «دا» بود که مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت و هنوز هم کتابی جریان ساز است. همین آغاز کارها در حوزه روایت دفاع مقدس به قلم زنان، ادبیات امروزمان را بیشتر معطر کرده است.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه زن همواره در هستی چشمه، مولد است، گفت: زن، چون مولد است به وجود می‌آورد؛ امروز نقش زن از همیشه مهمتر است. وقتی به نقاط پایانی این کارزار تمدنی می‌رسیم، زن مهمتر می‌شود. هرچه نزاعات ما پیچیده‌تر می‌شود، نقش زن مهم‌تر می‌شود. اگر زن مجاهد باشد، یاد حضرت فاطمه (س) را تداعی می‌کند.

وی افزود: ما تعداد زیادی شهید زن داشتیم؛ تعداد زیادی اسیر و آزاده زن داشتیم، آزاده‌هایی که سرافرازند. در جنگ و تهاجم فرهنگی سهم و نقش زنان متفاوت است.  شاید اجر کسانی که درباره جنگ می‌نویسند، کمتر از کسانی نباشد که در آن روز‌ها حضور داشتند.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *