تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / نگاه به زندگی سوژه‌های مستند برای نمایش سرنوشت کودکان بهزیستی در مستند «این کوچه بن‌بست نیست»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

نگاه به زندگی سوژه‌های مستند برای نمایش سرنوشت کودکان بهزیستی در مستند «این کوچه بن‌بست نیست»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

رضا عاطفی، کارگردان و مستندساز در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در مورد ساخت مستند جدید خود توضیح داد و گفت: مستند «این کوچه بن‌بست نیست»، با نگاهی به زندگی چند سوژه حقیقی و مستند، روند زندگی و سرنوشت کودکان بهزیستی را به تصویر می‌کشد. سوژه‌های این مستند، افرادی مثل خود ما هستند با این تفاوت که در پرورشگاه بزرگ شده‌اند و به همین دلیل با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. هم‌چنین در این مستند، با نمایش زندگی چند فرد موفق و شکست خورده که روزگاری در بهزیستی زندگی می‌کردند، نشان می‌دهیم که سرنوشت آنان تا چه اندازه تحت تاثیر افراد جامعه و فضای آن است. بدین معنی که جامعه آنان پس از بهزیستی، تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت‌ها و شکست‌هایشان دارد.

وی در مورد انگیزه خود از ساخت این مستند گفت: قبل از ساخت این فیلم، مستند دیگری به نام «پدرم ایران، مادرم ایران» ساخته بودم که راجع به فرزندان بهزیستی بود که در جبهه به شهادت رسیده بودند. خاطرم هست زمانی که مستند پدرم ایران، مادرم ایران را می‌ساختم، می‌دیدم که بچه‌های بهزیستی بسیار مظلوم هستند چرا که مسیر زندگی‌شان بعد از خروج از بهزیستی به شدت دچار تغییر می‌شود. همان طور که می‌دانید وقتی که بچه‌های بهزیستی به سن قانونی می‌رسند، یک پولی بهشان می‌دهند و رهایشان می‌کنند. به همین دلیل، سرنوشت زندگی بسیاری از آنان دچار تغییر شده و چون در سنین حساسی رها می‌شوند، بعضا به مسیر اشتباهی می‌روند. برای مثال، یکی از همین افراد به خواستگاری خانمی می‌رود و زمانی که خانواده آن خانم می‌فهمند که او بچه پرورشگاه است، حاضر به این ازدواج نمی‌شوند. خب این اتفاق چه اثرات بسیار بدی برای او به همراه دارد؟ بنابراین می‌توان گفت که موضوع پول، بحث بسیار جزئی برای آنان است و موضوعات عاطفی دیگری نیز وجود دارد که مهم‌تر است.

 

عاطفی بیان داشت: البته در بین آنان افراد زیادی نیز هستند که موفق می‌شوند. در مسیر تحقیق و پژوهش مستند «این کوچه بن‌بست نیست» به اشخاص جالبی برخورد کردم که روزگاری در بهزیستی زندگی می‌کردند و بعد از مستقل شدن، افراد بسیار موفقی شده‌اند. شاید جالب باشد که در بین این افراد، نماینده مجلس، داور مطرح فوتبال، بازیگر سینما، پزشک و مهندس نیز داریم. البته این افراد حاضر نشدند که در برابر دوربین ما قرار بگیرند چرا که دوست نداشتند کسی گذشته‌شان را بداند.

این کارگردان و مستندساز در مورد روند تولید این مستند گفت: بیش از دو سال بر روی این سوژه کار می‌کردم. در ۴ استان تصویربرداری داشتیم و به مشهد، لرستان و … رفتم. دوست داشتم تا افراد موفق را هم در برابر دوربین بیاورم اما خودشان نخواستند. به نظرم موفق‌ترین چهره‌ای که حاضر شد در این مستند حضور داشته باشد، «محمد» بود که پست‌چی است و خانواده تشکیل داده است. این مستند به زودی از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *