تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / هرآنچه دررابطه‌با خرید بلیط هواپیما چارتری و سیستمی باید بدانید

هرآنچه دررابطه‌با خرید بلیط هواپیما چارتری و سیستمی باید بدانید

پروازهای چارتری، سیستمی یا برنامه‌ای دقیقا به چه اشاره دارند؟ کدام‌یک از این دو روش خرید بلیط هواپیما برای شما مناسب‌تر است؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

در این مقاله هرآنچه دررابطه‌با بلیط چارتری و سیستمی باید بدانید، بیان شده است.

ویژگی‌ها و مزایای بلیط هواپیما چارتری

چارتری به‌معنای کرایه‌کردن است. آژانس‌های هواپیمایی یا تورگردان‌هامعمولا در این روش،  تعدادی‌از صندلی‌های هواپیما را به‌طور کامل یا به‌تعدادمعینی به‌طور سالانه یا فصلی اجاره می‌کنند و سپس روی آن قیمت‌گذاری می‌کنند.

به این روش، بلیط‌های چارتری با قیمت کمتر دراختیار مسافران قرار می‌گیرد. بلیط چارتری دارای قیمت‌های متغیری است که بسته‌به فصل و ماه و حتی ساعات پرواز می‌توانند متفاوت باشند.

مهم‌ترین تفاوت بلیط چارتری با بلیط سیستمی در همین نوسان و تغییرقیمت زیاد است؛ درواقع این نوع بلیط‌ها از نوع سیستمی ارزان‌تر هستند. اما باید بدانید این نوع بلیط در ایامی که تقاضا بالا باشد، مانند تعطیلات رسمی یا نوروز، قیمت بالاتری دارند و درزمانی‌که تقاضا کم باشد، قیمت پایین‌تری دارند. از دیگر ویژگی‌های بلیط چارتری این است که با نزدیک‌شدن به زمان پرواز از قیمت آن‌ها کاسته می‌شود، زیرا چارتری‌کننده نمی‌خواهد بلیط فروخته‌نشده‌ای باقی بماند. 

درکنار این مزایا، از جمله معایب این نوع بلیط‌ها غیرقابل استردادبودن، تغییر تاریخ و زمان پرواز پس‌از خرید بلیط هواپیما است. همچنین قیمت بلیط چارتری برای تمام رده‌های سنی یکسان است و تفاوتی بین بلیط هواپیما برای کودک و بزرگسال وجود ندارد.

البته برای کودک زیر ۲ سال بدون اتخاذ صندلی، بلیط پرواز چارتری ۱۰ درصد قیمت بلیط بزرگسال تعیین می‌شود. ازجمله دیگر معایب این نوع بلیط می‌توان به محدودیت در انتخاب تاریخ پرواز یا مسیرهای پروازی اشاره کرد.

گت بیلیت

ویژگی‌ها و مزایای خرید بلیط هواپیما سیستمی

بلیط سیستمی، پروازهای برنامه‌ریزی‌شده‌ای هستند که سالانه توسط شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌گذاری می‌شوند. بدین‌صورت، مسافران می‌توانند این بلیط‌ها را ماه‌ها قبل از سفر خود خریداری کنند. این نوع بلیط‌ها را می‌توان از آژانس‌های هواپیمایی، یا مستقیما از شرکت هواپیمایی خریداری کرد.

قیمت بلیط سیستمی، ثابت است و براساس مصوب شرکت هواپیمایی تعیین می‌شود. بیشتراوقات بلیط سیستمی تفاوت قیمت زیادی با پروازهای چارتری دارد و شاید یکی از دلایل سوق مردم به‌سمت خرید بلیط‌های چارتری همین مسئله باشد. ازجمله مزیت‌های اصلی بلیط سیستمی، قابل استردادبودن یا لغو آن است. در این صورت، پس از کسر ۵ الی ۱۰۰ درصد مبلغ کل بلیط، مابقی به مشتری برگردانده می‌شود. همچنین امکان تغییر تاریخ و کلاس پروازی نیز در این نوع پرواز وجود دارد. از دیگر مزیت‌های این نوع بلیط، تفاوت قیمت آن برای گروه‌های سنی مختلف ازجمله کودکان بین ۲ الی ۱۲ است که معمولا نیم‌بها محاسبه می‌شود.

درکنار این مزایا می‌توان به امکان استفاده‌از تخفیف برای ایثارگران ویژه توسط برخی شرکت‌های هواپیمایی مانند ایران ایر اشاره کرد.

چه زمانی برای خرید بلیط چارتری اقدام کنیم؟

شرکت‌های هواپیمایی بسته‌به پیش‌بینی‌های سالانه تعداد و مسیر پروازهای سیستمی را تعیین می‌کنند. اما در زمان اوج تقاضا مانند ایام عید یا مناسبت‌ها، نمی‌توانند پاسخگوی حجم عظیم مسافران باشند. حتی در تاریخ‌های نزدیک پرواز نیز پیدا کردن بلیط سیستمی دشوار به‌نظر می‌رسد.

لذا در چنین زمانی خرید پروازهای چارتری می‌تواند گزینه مسافران باشد. البته در چنین زمان‌هایی بلیط‌های چارتری ارزان نیستند اما به‌هرحال گره‌گشای مسافران است. دراین‌میان همواره به یاد داشته باشید که همیشه به‌دنبال بلیط‌های چارتری نباشید؛ مخصوصا در ایام پرتقاضا که بلیط‌ها به‌سرعت به فروش می‌رسند و قیمت بلیط هواپیما چارتر تقریبا برابربا قیمت بلیط سیستمی یا حتی گران‌تر از آن است.

اگر از برنامه سفر خود اطمینان‌خاطر دارید و به‌احتمال‌زیاد قصد تغییر یا کنسل کردن آن را ندارید، پس بهتر است در روزهای نزدیک به سفر خود اقدام‌به خرید بلیط چارتری کنید که مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

چه زمانی بلیط سیستمی تهیه کنیم؟

یکی از مزایای مهم بلیط سیستمی نسبت‌به بلیط چارتری، ثابت بودن نرخ قیمت بلیط است. این امر برای کسانی‌که قصد خروج از کشور یا اخذ ویزا دارند، امر بسیار مهمی است، تا به‌خاطر نوسانات قیمت دچار ضرر مالی نشوند؛ ازطرفی، سفارتخانه‌ها قیمت بلیط هواپیما را هفته‌ها قبل از سفر بررسی می‌کنند.

خریداران بلیط سیستمی می‌توانند حتی از ماه‌ها قبل نسبت‌به خرید بلیط سیستمی اقدام کنند و سپس با خاطر آسوده جنبه‌های دیگر سفر خود را برنامه‌ریزی کنند. در برخی فصل‌ها مانند فصل پرتقاضا ممکن است خرید بلیط سیستمی دشوار باشد زیرا صندلی‌ها ازقبل توسط آژانس‌ها چارتری شده است. پس بهتر است برای چنین فصل‌هایی زودتر از موعد به فکر خرید بلیط باشید.

اگر امکان تغییر در برنامه شما وجود دارد، بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنید تا درصورت کنسل‌شدن یا تغییربرنامه پرواز امکان جابه‌جایی یا استرداد بلیط را داشته باشید. به‌هرحال حواستان باشد گاهی جریمه کنسل‌شدن بلیط، ۱۰۰ درصد قیمت بلیط محاسبه می‌شود و درحقیقت، قابل‌استرداد به‌شمار نمی‌رود.

درصورتی‌که دارای فرزند خردسال هستید نیز می‌توانید با خرید بلیط سیستمی از تخفیف آن بهره‌مند شوید. معمولا شرکت‌های هواپیمایی بلیط برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ را به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌کنند و برای کودکان زیر ۲ سال بدون احتساب صندلی، ۱۰ درصد بلیط بزرگسال دریافت می‌شود.

عوامل تعیین‌کننده قیمت بلیط چارتری

فصل، ماه، روز و حتی ساعات پرواز و انتخاب آژانس مسافرتی می‌تواند تعیین‌کننده قیمت بلیط چارتری باشد. فصل پاییز و بهار که تقاضا درحد میانه قرار دارد، بهترین زمان خرید بلیط هواپیما است. حتما بلیط‌های چارتری و سیستمی را مقایسه کنید. گاهی پروازهای چارتری در فصل پرتقاضا گران‌تر از سیستمی هستند.

نکته دیگر اینکه بهتر است برای ساعات اولیه صبح اقدام‌به خرید بلیط پرواز کنید زیرا بلیط‌ها در این زمان ارزان‌تر هستند. پایان هفته‌ها نیز به‌طورکلی دارای بلیط‌های گران‌تری نسبت‌به اوایل هفته هستند؛ پس اگر برایتان مقدور است، در اواسط هفته پرواز خود را انتخاب کنید.

یک نکته جالب در مورد ماه آخر سال این است که پروازها در این زمان ارزان‌تر هستند زیرا مردم در تکاپوی عید بوده و کمتر اقدام‌به سفر می‌کنند. اما به‌طورکلی برای ایام تعطیلات یا روزهای خاص سعی کنید زودتر نسبت‌به خرید بلیط هواپیما اقدام کنید تا در نزدیکی این ایام متحمل هزینه‌های زیاد نشوید. معمولا بهترین زمان خرید بلیط هواپیما ۴۵ تا ۵۰ روز قبل از زمان پرواز است.

از دیگر فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت بلیط چارتری، ساعات پرواز است؛ به‌طوری‌که با نزدیک‌ترشدن به ساعت پرواز، قیمت آن کاهش می‌یابد تا ضرر و زیان ناشی‌از عدم‌فروش آن برای آژانس هواپیمایی به حداقل برسد. دراین‌میان، حواستان به تخفیف‌ها نیز باشد؛ گاهی با عضویت در باشگاه‌ها و کانال‌ها می‌توانید در جریان تخفیف‌های بلیط هواپیما قرار گیرید.

گت بیلیت

راحت‌ترین و سریع‌ترین راه خرید بلیط سیستمی

برای خرید بلیط سیستمی باید به‌سراغ شرکت‌های هواپیمایی مانند تابان، اطلس، ماهان، آسمان و… یا آژانس های هواپیمایی بروید. راحت‌ترین و سریع‌ترین راه خرید بلیط این است که  سری به وب‌سایت شرکت‌ها و آژانس‌ها یا وب‌سایت رزرو بلیط هواپیما بزنید و ازمیان پیشنهاد‌های مختلف بسته‌به بودجه و زمان سفر خود، بلیط هواپیما را به‌صورت اینترنتی خریداری یا رزرو کنید.

دراین‌میان، برد با کسی است که بتواند بلیط موردنظر خود را با قیمت مناسب‌تری بیابد. خیلی از افراد نمی‌دانند چطور بلیط ارزان هواپیما تهیه کنند تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. به این نکته توجه کنید که به‌دنبال نام شرکت‌های بزرگ نباشید. گاهی برخی‌از شرکت‌ها وجود دارند که نام آن‌ها را نشنیده‌اید اما قیمت‌های بسیار بهتری ارائه می‌دهند. 


منبع این مطلب

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *