تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / پژوهشگر قرآنی کودک و نوجوان: صداوسیما باید حسابِ جداگانه‌ای برای نوجوانان باز کند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

پژوهشگر قرآنی کودک و نوجوان: صداوسیما باید حسابِ جداگانه‌ای برای نوجوانان باز کند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رضادژبخش پژوهشگر قرآنی کودک و نوجوان درباره چگونگی عملکرد صداوسیما در حوزه نوجوانان به خبرنگارخبرگزاری تسنیم، گفت: صداوسیما در حوزه نوجوان باید فعالیت های پژوهشی بیشتری انجام دهد و معتقدم باید یک نوجوان تراز را براساس باورهای خود تعریف کنیم و بعد از آن شرایط موجود و مطلوب را بررسی و پس از آن تحقیق کنیم برای رسیدن از شرایط موجود به مطلوب چه گام هایی باید برداشته شود.

وی در رابطه با اینکه رسانه‌ها چطور می‌توانند تصویری مطلوب از نوجوانان ارائه دهند، عنوان کرد: فضایی بین نوجوانان وجود دارد و اصطلاحاتی بین آن‌ها باب شده که مناسب نیست، اما رسانه‌ها وظیفه نمایش واقعیت‌ها را ندارند، بلکه باید ایده‌آل‌ها را نمایش دهند. رسانه ها وظیفه القای مثبت دارند و اگر گاهی جوّ منفی حاکم شده، این رسانه است که باید القا کند چنین چیزی وجود ندارد.

این پژوهشگر قرآنی حوزه کودک و نوجوان اضافه کرد: رسانه‌های غربی خیلی از القا کردن در جهت منفی استفاده می‌کنند و در بخش‌هایی القای جنگ می‌کنند. بین نوجوانان پسر بد دهنی خیلی زیاد است و نویسندگان به آن واقف هستند و آن را به تصویر می‌کشند، اما معتقدم باید طوری القا کنند که نوجوانان خیلی خوش کلام هستند و عکس این قضیه را نشان دهند. اصطلاحاتی نادرست بین جوانان باب شده، اما رسانه می‌تواند اصطلاح‌سازی مثبت انجام دهد.

دژبخش با اشاره به اینکه رسانه به معنای واقعی می‌تواند چنین کاری انجام دهد، اما در بسیاری از موارد اشتباه قدم بر می‌دارد، افزود: رسانه باید باور کند که می‌تواند و پس از آن باید تعریف خود را اصلاح کند. اکثر پژوهش‌ها تجربی است و معمولا بررسی می‌کنیم که وضعیت نوجوانان در جامعه چطور است و شرایطی که جنبه عمومی‌تری دارد را به عنوان وضعیت عمومی تعریف می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این روش پژوهشی به هیچ وجه اسلامی نیست، روش پژوهشی اسلامی حکمی است؛ یعنی ممکن است در جامعه بین یک میلیون نفر یک انسان تراز نداشته باشید، اما خداوند آن انسان تراز را نمونه می‌داند.

دژبخش درباره سریال «محرمانه» که با محوریت نوجوانان روی آنتن می‌رود، نیز گفت: این سریال به نسبت کارهایی که در تلویزیون انجام شده، خوب و جذاب است و به نظر می‌آید به اندازه کافی نوجوان پسند باشد، اما نیاز به مطالعات علمی بیشتری دارد؛ یعنی به نظر می‌رسد نویسندگان لازم است با نیازهای واقعی نوجوانان آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه در این سریال بیشتر علاقه نوجوان مورد توجه قرار گرفته، افزود: نقطه قوت این سریال این است که نوجوان‌پسند است و فضای فکری نوجوانان را به خوبی می‌شناختند و ممکن است کارهایی انجام دهند که نوجوانان می‌پسندند. نقطه ضعف این است که نسب به فضای نوجوانان انگار به شدت مجبورند در چارچوب حرکت کنند، اما یا باید ایده‌آلی از یک موضوع نشان دهند یا در مسیر حرکت به الگوی تراز باشند.

این پژوهشگر قرآنی حوزه کودک و نوجوان در پاسخ به اینکه آیا این طور از واقعیت دور نمی شویم، گفت: معتقدم وظیفه رسانه بیان واقعیت‌ها نیست، چون در جامعه باب شده که وظیفه هنر به تصویر کشیدن واقعیت‌هاست، اما وظیفه هنر القای فضای مثبت و رشد است.

دژبخش در خصوص نقش پدر و مادر در کمک به نوجوان برای عبور از بحران نوجوانی توضیح داد: مقصر ۸۰ درصد از مشکلات نوجوانان، پدرومادرها هستند، اما رسانه نمی‌تواند به صراحت به آن بپردازد، چون نوعی خط قرمز محسوب می‌شود. اگر جلوی دوربین القا شود که پدر و مادری که چندان ایده‌آل نیستند، خوبند، بیشتر روی نگرش کودک و نوجوان تأثیر می‌گذارد.

این پژوهشگر قرآنی حوزه کودک و نوجوان تأکید کرد: باید روی این موضوع بیشتر تمرکز کنیم که نوجوانان چطور با اشتباه‌های پدر و مادرشان مواجه شوند.

وی در خصوص اینکه آیا کم کاری در حوزه نوجوانان باعث گرایش آن‌ها به سمت رسانه‌های بیگانه نمی‌شود، گفت: رسانه‌ها باید تولیدات فراوانی در حوزه نوجوانان داشته باشند و انجام یک یا دو کار فایده‌ای ندارد. رسانه‌های خارجی روی غرایض انسانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و جذب راحت‌تری دارد، اما ما روی فطرت انسانی سرمایه‌گذاری می‌کنیم و ظاهرا جذب چنین کارهایی پایین‌تر است.

دژبخش با بیان اینکه حقیقت جذابیت ذاتی دارد و این در محاسبات سیاستگذاران نیست و می‌ترسند به حقیقت بپردازند، افزود: رسانه های غربی به باطل جلوه زیبا می‌بخشند و آن را جذاب می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. ما نمی توانیم با مدل آن ها پیش برویم، چون محدودیت های دینی، فرهنگی و اعتقادی داریم.

این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان با اشاره به اینکه در تولید تراز نباید از روش‌های رسانه‌های غربی برای ایجاد جذابیت استفاده کنیم، اضافه کرد: معمولا فکر می‌کنند غربی‌ها هرکاری انجام دادند، ما هم باید انجام دهیم. اگر دنبال آن‌ها بدویم هیچ‌گاه به آن‌ها نمی‌رسیم، اما کافی است راهی میانبر و بومی انتخاب کنیم تا از همه جلو بزنیم.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *