تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی| بزرگ‌ترین چالش پیش‌روی فعالیت هنرمندان تئاتر چیست؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی| بزرگ‌ترین چالش پیش‌روی فعالیت هنرمندان تئاتر چیست؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

مرضیه آزادی خالص، کارگردان نمایش «باسنک» از هرمزگان نیز یکی دیگر از نمایش‌هایی بود که در بخش آیینی سنتی حضور یافته بود، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان اظهار داشت: این نمایش به معرفی آیین‌های خاص عروسی مناطق بندر خمیر و شهر هرمزگان می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه در این نمایش پنج آیین مرتبط با عروسی در هرمزگان به تصویر کشیده شده است، گفت: آیین‌های سرتراشی داماد، حمام گردانی داماد، پری و پروند از جمله مهم‌ترین این آیین‌هاست.

کارگردان نمایش باسنک با ابراز خرسندی از اینکه خوشبختانه هنوز هم این آیین‌ها در شهر هرمزگان وجود دارند و فراموش نشده است، تصریح کرد: این آیین‌ها هم‌اکنون نیز با شور و استقبال خوبی در مراسم عروسی هرمزگان انجام می‌شود.

وی که سابقه ۱۹ سال کار تئاتر را در کارنامه خود داراست، افزود: زمینه فعالیتم تئاتر آیینی است و در قالب آن تلاش می‌کنیم آیین، سنن و رسومات منطقه هرمزگان را حفظ و بازنشر کنیم.

آزادی خالص با اعلام اینکه چهار دوره در تئاتر خیابانی مریوان حضور داشته است، خاطرنشان کرد: جشنواره مریوان این امکان را برایمان فراهم ساخته است که آیین‌های سنتی هرمزگان را به دیگر هنرمندان سایر نقاط کشور که در قالب این جشنواره گردهم آمده‌اند، معرفی کنیم.

وی در خصوص وضعیت تئاتر خیابانی هرمزگان، اظهار کرد: اجرای تئاتر خیابانی در هرمزگان بخشی از زندگی روزمره مردم است و ما حداقل هر ۱۰ روز یکبار تئاترهای آیینی را اجرای عمومی می‌کنیم.

کارگردان نمایش باسنگ با ذکر اینکه نمایش‌های آیینی ما فقط به حضور در جشنواره خلاصه نمی‌شود، ادامه داد: هدف ما از اجرای این نمایش‌ها زنده نگه داشتن رسوم و فراموش نکردن آنان است.

وی بزرگ‌ترین چالش در حوزه تئاتر را فقدان توان مالی هنرمندان و کمبود بودجه در حوزه تئاتر دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه آنگونه که باید حمایت مالی از حوزه تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی نمی‌شود و برای ما نسبت به شهرهای دیگر تبعیض قائل می‌شوند.

وی در پایان با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، یادآور شد: خوشبختانه حضور در این جشنواره بدون مشکل خاصی پیش می‌رود و ما همیشه با خاطره‌های خوب این شهر را ترک کرده‌ایم.

انتهای پیام/ ت


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *