تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / چهار مرحله قابل استخراج از روش اجتهادی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

چهار مرحله قابل استخراج از روش اجتهادی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی با ذهنی آماده، منضبط، علمی و فقاهتی، موضوع شناسی را به انجام رسانده است، گفت: استخراج و ارائه “روش تحلیل موضوع”  از  موضوع شناسی مرحوم آیت الله شاهرودی در فقه مسائل مستحدثه، فرصتی کم نظیر برای حوزه‌های علمیه است.

آیت الله احمد مبلغی در نشست تخصصی “تحلیل های روشی در فقه آیت الله شاهرودی”  در جامعه آل البیت قم با اشاره به این که  باید نسبت به روش فقهائی که به مسائل مستحدثه  پرداخته اند در تحلیل موضوع آگاهی یافت،  گفت: مرحوم آیت الله شاهرودی روشی خاص و مهم برای تحلیل موضوعات جدید داشت.

وی افزود: روش مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی، دارای خطوط و عناصری است که می تواند در زمینه مسائل جدید مورد استفاده جدی قرار بگیرد.

مقصود از تحلیل موضوع شناختی

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: مقصود از “تحلیل موضوع شناختی”، تلاش برای شناخت ماهیت موضوعات جدید از طریق  انجام “عملیات تحلیلی  روشمند” است.
آیت الله مبلغی گفت: اهمیت روشمند بودن تحلیل موضوعی تا آنجاست که فقدان روش در آن، باعث می‌شود، فقیه نتواند نسبت به ماهیت موضوعات جدید شناختِ درست پیدا کند و حتی اگر شناخت هم پیدا کند شناختی ناقص است و  قابل اعتماد نمی باشد.

 مراحل چهارگانه آیت الله شاهرودی در تحلیل موضوع

این استاد حوزه با اشاره به اینکه روش آیت الله شاهرودی در تحلیل موضوع، دارای چهار مرحله برجسته و اساسی است، گفت:  عملیات سنخ شناسی روابط حاکم بر موضوعات جدید و شناخت این روابط، عملیات رجوع به  وجدان ارتکازی معاصر، عملیات تخریجات فقهی یا صورت سازی فقهی در خصوص نسبت موضوع جدید با موضوعات رایج فقهی کلاسیک  و عملیات اِعمال قواعد خاص جهت  پذیرش یکی از صور تخریجی، مراحل چهارگانه تحلیل موضوع در روش فقهی آیت الله شاهرودی را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: آیت الله شاهرودی چنین نبود که در موضوع شناسی به یکی، دو جمله تحت این عنوان بپردازد و با این تصور که موضوع شناسی صورت گرفته است پرونده موضوع شناسی را ببندد.

آیت الله مبلغی گفت: این فقیه راحل در موضوع شناسی  روشی را دنبال می‌کرد  که  می توان از آن به “روش چهار مرحله ای در موضوع شناسی” تعبیر کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: چنانچه در روش آیت الله شاهرودی در پرداختن به موضوع دقت کنیم، به عالَمی از رفت و برگشت علمی برمی‌خوریم که نشان می دهد او با ذهنی منفتح و در عین حال منضبط و علمی و فقاهتی موضوع شناسی را به انجام می‌رسانده است.

ضرورت گشودن فصلی تحت عنوان موضوع شناسی و مراحل آن

آیت الله مبلغی گفت: دنیای “موضوع شناسی در فقه مسائل مستحدثه” حاوی ابعاد و نکات بسیار جدی تر و گسترده تری  است، بر همین اساس، لازم است حوزه‌های علمیه فصلی جدی تحت عنوان “موضوع شناسی و مراحل آن” به صورت فنی و علمی بگشاید.

 وی افزود:  چنانچه  چهار مرحله موضوع شناسی در روش آیت الله شاهرودی را بتوانیم تعریف و عرضه کنیم، و بر آن در حوزه تفاهم صورت بگیرد به یقین در ساحت موضوع شناسی در فقه مسائل مستحدثه، توانسته ایم، چارچوبی شفاف، مفید ، موفق و موثر  را ارائه کنیم که ارائه این الگوی علمی خدمتی بزرگ به فقه مسائل مستحدثه است.

آیت الله مبلغی همچنین در این نشست به توضیح و تبیین هر یک از مراحل چهارگانه همراه با ذکر مستنداتی از کتب فقهی مرحوم آیت الله شاهرودی پرداخت.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *