تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / کارکرد ویژه جشنواره تجسمی جوانان برای آینده است / حضور ۹۰ درصدی بانوان در رشته مجسمه‌سازی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

کارکرد ویژه جشنواره تجسمی جوانان برای آینده است / حضور ۹۰ درصدی بانوان در رشته مجسمه‌سازی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا،  معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دبیرخانه بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان بازدید کرد. هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی، عبدالرحیم سیاهکارزاده مدیر مؤسسه هنرهای تجسمی معاصر، اردشیر میرمنگره معاون هنری اداره کل تجسمی، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری، رضوان صادق‌زاده دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ، کامبیز صبری مجسمه‌ساز و استاد کارگاه مجسمه‌سازی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، جمال رحمتی کاریکاتوریست و استاد کارگاه کاریکاتور جشنواره و فرهاد فزونی طراح گرافیک و استاد کارگاه گرافیک جشنواره در این برنامه حضور داشتند.

حسینی: کارکرد ویژه جشنواره تجسمی جوانان برای آینده است

در آغاز این نشست، مجتبی حسینی گفت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، جشنواره ای برای فرداست. با این جشنواره می‌توانیم آینده هنرهای تجسمی را تعریف کرده و تجسم بخشیم. وقتی درباره دور‌ه‌های تاریخی صحبت می‌کنیم، از کشاورزی آن ادوار سخن نمی‌گوییم، از هنر و معماری آن صحبت می‌کنیم.
 
حسینی افزود: هنر، کار کردن برای فرداست که امروزیان نیز از آن بهره می‌برند. وقتی در حوزه مدیریت هنری فعالیت می‌کنید، باید به این فکر کنید که عملکرد شما نه فقط امروز که در معرض داوری تاریخ هم قرار می‌گیرد بلکه آیندگان از آنچه امروز عمل می‌کنید می‌توانند بهره ببرند یا محروم شوند.  

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در میان کار کردن برای هنر، چند جشنواره و فعالیت عمده داریم که مختص فردای نزدیک و دور ماست که جشنواره هنرهای تجسمی جوانان یکی از آنهاست که کارکرد آن ویژه آینده است. بسیاری از کسانی که امروز از نام‌های مشهور حوزه هنرهای تجسمی هستند و در دهه چهارم و پنجم زندگی‌اند، محصول جشنواره هنرهای تجسمی جوانان هستند و به دوستی با یکدیگر مباهات می‌کنند.  

حسینی افزود: یادمان باشد که هنوز توفیق بهره‌گیری از ظرفیت استعدادیابی، برای توسعه تعلیمات را نیافته‌ایم؛ گرچه استعدادیابی می‌کنیم اما هنوز  به امکانات کافی برای اینکه کنترل و خدمات‌رسانی مناسبی را ارائه دهیم، دست نیافته‌ایم تا این برگزیدگان راحت‌تر به امکانات آموزش تخصصی دسترسی داشته باشند. در واقع هنوز فرصت‌های ارائه اثر و پخته شدن را نتوانسته‌ایم برای این نخبگان و برگزیدگان فراهم کنیم. فاصله بین دو جشنواره نباید مسکوت باشد.‌ باید بین دو دوره جشنواره را با ترنم هنر پر کنیم و امکانات لازم را برای آموزش و پیگیری ایجاد کنیم.  

هادی مظفری مدیر دفتر هنرهای تجسمی نیز در این دیدار گفت: خوشبختانه با تلاش همکاران در دبیرخانه و ستاد اجرایی در این دوره از جشنواره خیلی خوب دیده شد و طی هماهنگی با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش هنری آزاد و همچنین استانها، تعداد قابل توجهی از هنرمندان جوان در این جشنواره شرکت کردند.  

جمال رحمتی مدرس کارگاه کاریکاتور جشنواره جوانان نیز به وضعیت هنرمندان جوان کاریکاتور اشاره کرد و گفت: مدتی است که شاهد حضور کمتر کاریکاتوریستها در جشنواره‌ها هستیم. به دلیل بازار کار نامناسب کاریکاتور اقبال کمتری به این رشته شده است که در ورودی و خروجی جشنواره‌ها نیز تأثیر گذاشته است.  

کامبیز صبری نیز به حضور هنرمندان در جشنواره جوانان اشاره کرد و گفت: در این دوره شاهد حضور قابل تحسین ۹۰ درصدی بانوان در رشته مجسمه‌سازی هستیم که با توجه به اقبال آنها به مجسمه‌سازی باید به مسئله مهمی هم توجه کنیم که حضور کمرنگ آقایان در رشته مجسمه‌سازی است و می‌تواند در آینده مشکل ساز باشد. به این ترتیب شاید در ۱۵ سال آینده تعداد مجسمه‌‌سازهای مرد به حداقل برسد.  

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان از ۳۰ مرداد تا ۴ شهریور در ایلام به دبیری رضوان صادق‌زاده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *