تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / «کودتای نقاب» منتشر شد+پوستر- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

«کودتای نقاب» منتشر شد+پوستر- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آمریکایی‌ها  که  به واسطه انقلاب اسلامی ایران، منافع خود را در کل منطقه غرب آسیا در خطر می‌دیدند، در آذر ۱۳۵۸، برنامه کودتایی را به شاهپور بختیار آخرین نخست‌وزیر رژیم ستمشاهی تجویز کردند. آغاز کودتا از پایگاه هوایی شهید نوژه همدان برنامه‌ریزی شده بود و به همین دلیل پس از کشف و سرکوب به «کودتای نوژه» شهرت یافت.

نوژه نام پایگاهی نظامی در ۴۷ کیلومتری شمال همدان که درست ۳۹ سال پیش، قرار بود نقطه آغازین کودتایی علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی باشد؛ که به فضل الهی و هوشیاری دست‌اندرکاران و نیروهای خدوم انقلاب، این کودتا در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۵۹ در نطفه خاموش شد.

به مناسبت ۱۸ تیر؛ سالروز کشف کودتای آمریکایی نقاب در پادگان هوایی شهید نوژه خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر تازه خود را با عنوان «کودتای نقاب» منتشر کرد.

در ذیل این پوستر، جمله‌ای از مقام معظم رهبری با این مضمون نقش بسته است: “کسی گمان نکند تقابل آمریکا با ایران امر جدیدی است. از شروع انقلاب این تقابل شروع شد. در یک دوره طولانی تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی بیشتر تقابل عملی بود. در اینجا کودتای نظامی راه انداختند که به کودتای پایگاه شهید نوژه معروف است… کودتای نظامی بسیار خطرناکی بود که مقدماتش را هم چیده بودند اما نتوانستند آن را به جایی برسانند”.

 

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *