تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / «گاندو» در قاب دوربین تسنیم| از بایکوت سریال تا پیام‌های تهدیدآمیز برای کارگردان!/ «گاندو» صدای زیر سوال بردن مدیران ناکارآمد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

«گاندو» در قاب دوربین تسنیم| از بایکوت سریال تا پیام‌های تهدیدآمیز برای کارگردان!/ «گاندو» صدای زیر سوال بردن مدیران ناکارآمد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سریال «گاندو» به پایان راه رسید اما فعلاً قرار نیست دوباره دیده شود. در این مسیر البته تهدیدات دیگری از جنسِ محدودیت‌های مالی هم گریبان صداوسیما را گرفته است. روز گذشته خبرگزاری تسنیم از عوامل این سریال تلویزیونی تقدیر و تجلیل به عمل آورد. خسرو شهراز بازیگر سینما و تلویزیون کاراکتر شهیدی بازپرس سریال «گاندو» را ایفا کرد؛ او در مقابل دوربین تسنیم اعلام کرد از صمیم قلب خوشحالم شهیدی «گاندو» بودم.

 

 

خوشحالم شهیدی «گاندو» بودم

وی تصریح کرد: من بازیگرم و هر نقشی امکان دارد به من پیشنهاد شود. خوشحالم شهیدی «گاندو» بودم. زیرا شهیدی صدای مردمی بود که سال‌ها در رنج و مشقت بودند. عزیزانی که به آن‌ها دروغ گفتند؛ رنج کسی که سال‌ها این مشکلات را تحمل کرد و من خوشحالم توانستم این صدا را بازی کنم. واقعاً بهترین نقشی که در این سن و سال می‌توانست به من پیشنهاد شود شهیدی بود. حتماً در گاندوی ۲ هستم و امیدوارم هرچه زودتر ساخته شود.

من محمد واقعی را ندیدم

وحید رهبانی بازیگر نقش محمد درباره ارتباط با این کاراکتر صحبت کرد و گفت: بارها از من پرسیدند محمد واقعی را دیدی اما واقعاً چه کسی می‌تواند آقامحمد را دیده باشد. من هیچ‌وقت ایشان را ندیدم! به نظرمن بزرگترین ویژگی آن آقا محمد این است که کسی او را نشناسد. حتی کسی که قرار است نقش او را بازی کند.

خداحافظی محمد و مایکل را دوست داشتم

او در خصوص بازخوردها و استقبال مردم از سریال «گاندو» و نقش محمد، تأکید کرد: خدا را شکر در این مدت بازخورد خوبی از مردم گرفتم. همه سکانس‌ها را دوست داشتم و انتخاب سختی است بگویم فلان سکانس را بیشتر دوست دارم. اما برای خودم آن خداحافظی مایکل و محمد دلنشین و دلپذیر بود.

من امیدوار به آشتی هستم

بازیگر نقش محمد درباره هجمه‌ها به سریال «گاندو» گفت: نمی‌دانم چرا و به چه دلیل این هجمه‌ها اتفاق افتاد و من در موقعیتی نیستم جواب درستی برای آن داشته باشم. ولی امیدوار به آشتی هستم تا همواره سمت این طرف و آن طرف را نگیرم. ما یک خانه و خانواده‌ایم!

تا ده سال دیگر هم بگویند آقا محمد خواهم بود

رهبانی با اشاره به «گاندو۲» گفت: دعا کنیم مشکلی برای گاندو پیش نیاید ولی اینکه من هستم یا نه، واقعا این را نمی‌دانم. قطعاً شبیه به نقش محمد را بازی نخواهم کرد ولی آقا محمد را ده سال دیگر هم باشد ادامه خواهم داد.

پندار اکبری بازیگر سینما و تلویزیون درباره ژانر معمایی، اکشن و هیجان‌انگیز گفت: برایم جذاب بود در «گاندو» باشم و امیدوارم باز از این نوع کارها ساخته شوند که برای مخاطب و خود ما جذاب است. به دلیل اینکه در سینما و تلویزیون ژانر معمایی،‌اکشن و هیجان انگیز خیلی کم داریم.

«گاندو» به موقع ساخته شد

وی افزود: به شخصه طرفدار این ژانر و سبک کار را دوست دارم و کمبود آن در سینما و تلویزیون احساس می‌شود. به هر حال همیشه اکثر کارهایمان یک دست شده ملودرام‌های عاشقانه و خانوادگی رو به تکرار  می‌رود وقتی یک سوژه‌ای به نام «گاندو» پیش می‌آید فکر کنم با آغوش باز این پروژه را می‌پذیرد. چون یک حرف و صحبت تازه‌ای دارد و مخاطب را با خودش همراه می‌کند.

اکبری درباره بازی در چنین ژانرها و سریال‌هایی گفت: ما یک چیزی را می‌خوانیم و بر مبنای آن تصمیم می‌گیریم نقش‌آفرینی داشته باشیم یا خیر. وقتی انتخاب می‌کنیم به همه تبعات خاص و عام آن فکر می‌کنیم. در وهله اول برای انتخاب خودمان ارزش قائل هستیم و فکر می‌کنم بیننده واقعی ما هم آنقدر هوشمند است که به نظر و انتخاب ما احترام می‌گذارد. این هجمه‌ها هم همیشه هست در سریال خانوادگی هم وجود دارند حالا شاید اینجا در ابعاد بزرگتری اتفاق می‌افتد. در نهایت فکر می‌کنم این حرف‌ها تأثیری ندارند شاید باعث شود با قدرت به کار خودش ادامه دهد.

خوشحالم هم اطلاعاتی بودم و هم جاسوس!

وی با اشاره به بازی در سریال «گاندو»، گفت: اگر «گاندوی۲» ساخته شود باعث افتخارم است دوباره حضور داشته باشم. یک پروژه‌ای است سر و صدا کرد و حرف‌های زیادی داشت. به هر بازیگری هم پیشنهاد شود حتماً می‌پذیرد در گاندوهای بعدی باشد. خوشحالم هم اطلاعاتی بودم و هم جاسوس! چرا که از یک قسمتی به بعد این اتفاق افتاد و قرار شد بچه‌های این تیم یک نفر جاسوس باشد می‌تواند به جذابیت سریال در فصل‌های بعدی کمک کند آن هم یکی از جاذبه‌های نقش برای یک بازیگر است.

هرکسی اشتباه کند سوژه فصل جدید «گاندو» می‌شود

مجتبی امینی تهیه‌کننده سریال «گاندو» در پاسخ به این سوال که در جایی گفتید اگر کسی اشتباه کند سوژه گاندوی ۲ خواهد شد، گفت: دوستان در جاهای مختلف روی موضوع گاندو خیلی حساس شدند  و ری‌اکشن‌های عجیب و غریب، غیرمعقول و غیرمنطقی هم از خودشان نشان دادند. کنایه ما بر این بود آنقدر نقاط حساس مختلفی برای سوژه‌های مختلف گاندو وجود دارد که انتخاب برای ما سخت شده است. برخی حساسیت‌شان بالا رفته و این حساسیت یک مقداری غیرمنطقی است.

وی افزود: خیلی دوستانه این نکته مطرح شد سوژه بعدی گاندو براساس واقعیت اتفاق می افتد مثل سوژه فصل اول! عملکردهایی که برخلاف رفتار حرفه‌ای و قانونی در کشور ما هست و مردم هم نمی‌دانند و اطلاع ندارند که در آن رویه اشتباهی صورت می‌گیرد، اصلاح نشود به آن‌ها در فصل بعدی گاندو خواهیم پرداخت.

امینی در خصوص شروع و جزئیات گاندوی جدید، گفت: یک مقداری فرصت بدهند تأمل بیشتری شود، زیرا سطح توقع مردم بالا رفته هم در حوزه تحقیق و پژوهش فصل بعدی باید تأمل بیشتر شود و هم در حوزه تولید آن باید با وسواس و ظرافت بیشتری جلو برویم. مخاطبین محترم عجله نکنند و ما سعی می‌کنیم در کمترین زمان و خیلی عملیاتی و چریکی تر فصل دوم را تولید کنیم. یک مقدار فرصت بدهند در آینده نزدیک خبرهای خوشی می‌دهیم.

او در واکنش به تهدیدات و عدم بازپخش سریال، تأکید کرد: چیزی برای گفتن ندارم مردم تشنه این بودند بازپخش آن را از رسانه ملی ببینند. ما پوست‌مان برای تهدید و تخریب و از این مسائل، کلفت شده است.

«گاندو» صدای زیر سوال بردن مدیران ناکارآمد و درخواست مطالبات مردمی

علی افشار که نقش داود سریال «گاندو» را ایفا کرده، گفت: به نظرمن علاوه بر اینکه سریال «گاندو» به لحاظ کیفیتی کار قبال قبول و سطح بالایی بود یک اتفاقی را برای اولین بار در رسانه‌ملی رقم زد. یک صدایی شنیده می‌شد خیلی رسم نبود صدای زیر سوال بردن مدیران ناکارآمد و درخواست مطالبات مردمی.

منعی برای بازپخش گاندو نیست

احسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما گفت:  بحث تحریم یا بحث موضوعات مالی صداوسیما که این چند روزه مطرح شده بیشتر جنبه تهدید و ارعاب دارد تا جنبه عملیاتی. اگر کسی بنابر بایکوت کردن یک سریال تلویزیونی را داشته باشد مردم باید این کار را انجام دهند. مردم برخلاف آن‌هایی که به جای‌شان صحبت می‌کنند از سریال تلویزیونی «گاندو» خیلی استقبال کردند. «گاندو» را خیلی‌ها دیدند و باید به جای این رفتارها، از این دوستان تقدیر کرد.

وی افزود: این سریال فصل جدیدی در عرصه سریال‌سازی تلویزیون باز کرد. موضوع، موضوعِ روز بود و مباحث موردنیاز و تقاضای جامعه را مطرح کرد. بستر و کار هنری نسبتاً‌ خوبی هم برای آن صورت گرفته بود. فیلمنامه خوبی داشت و داستان آن طوری هم گفته می‌شد خیلی تخیّلی به حساب نمی‌آمد. اما در یک قالب ملودرام خیلی قشنگی ساخته شده است.

عضو شورای نظارت بر صداوسیما با اشاره به اینکه رسانه‌ملی محکم و مستحکم به کار خودش ادامه می‌دهد، تأکید کرد: تلویزیون قطعاً محکم و مستحکم به کار خودش ادامه خواهد داد. ما هم در مجلس و شورای نظارت بر سازمان صداوسیما تمان تلاش‌مان بر این است از روند کارهای این‌چنینی حمایت‌ کنیم.

وی با بیان اینکه شایعاتی که در رابطه با محدودیت مالی صداوسیما به خاطر یک سریال تلویزیونی، عنوان کرد: وقتی مردم از یک کاری استقبال می‌کنند و مخاطب زیادی بیننده آن هستند، نمی‌توان این محدودیت را بر سر راه سازندگان اینگونه سریال‌ها گذاشت. یا برعلیه آن حاشیه‌سازی کرد؛ اتفاقاً  این حواشی که برای «گاندو» پیش آمد حجم تقاضا را برای بازپخش آن بیشتر کرد و نشان داد خیلی از مردم دوست دارند یک بار دیگر بیننده این سریال باشند. حتی عده‌ و گروهی از مردم هم نتوانستند همه «گاندو» را ببینند. بایستی به این مخاطب احترام گذاشت. قطعاً ما در شورای نظارت صداوسیما و مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌کنیم شایعاتی که برای جلوگیری از بازپخش این سریال و محدودیت‌های مالی رسانه‌ملی مطرح شده، اتفاق نیفتد.

جیسون واقعی واقعی بود/ اغراق نکردم

آرش قادری نویسنده سریال «گاندو» هم به سیر واقعی داستان اشاره کرد و گفت: یک خط اصلی به نام جیسون رضائیان را درنظر بگیرید شخصیت و ساختار کارکرد خودش در درام بود صددرصد مبتنی بر واقعیت بوده است من نمی‌توانستم عین مستند را بیاورم چون جذابیت دراماتیک ندارد. و رسانه مستندی بسازد تایپیست می‌آورد و تعریف می‌کردند. اینجا می‌خواستیم قصه اضافه کنیم خرده داستان‌ها تخیلی هستند، یعنی ارتباط آن‌ها را با داستان اصلی با تخیل جلو رفتیم. ولی آن چیزی که مربوط به نحوه رسیدگی به پرونده جیسون و پیدا کردن بود هرچه انتقال دادند و پژوهش کردیم واقعیت‌ها را نوشتیم و به نمایش درآمد.

او درباره غلو و اغراق‌های نمایشی سریال «گاندو» هم توضیح داد: من سعی کردم این اتفاق نیفتاد و اصلا نیازی نبود. این خود ساختار داستان آنقدر جذابیت داشت نیازی به من نداشت غلو کنم. ولی به هر حال خاصیت درام یک جاهایی قهرمانی را بزرگ کند و چیزی را پررنگ نشان دهد.

«گاندو» را ببینند و بعد قضاوت کنند

جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» توصیه کرد: من در واقع از دولت محترم و شخص رئیس جمهور محترم و معاونین و مشاورانشان دعوت می‌کنیم با سعه صدر حاضر هستیم ۳۰ قسمت سریال تولید شده «گاندو» را بدون سانسور در اختیارشان بگذاریم ببینند و قطعاً نظرشان برخواهند گشت. تازه متوجه می‌شوند که ما قصد تخریب و تضعیف دولت محترم را نداشتیم فقط در اندازه‌ای که پروژه در موضوعات نفوذ را به نمایش می‌گذاشت را اشاره کردیم. امیدوارم بعد از دیدن سریال خود این عزیزان مطالبات بیشتری را از خود ما در جهت ساخت گاندوهای بعدی داشته باشند.

همکاران من مشتاقانه به سمت گاندوهای دیگر خواهند آمد

وی در پاسخ به این سوال که آیا «گاندوی۲» عقب می‌افتد و این هجمه‌ها باعث هراس فیلمسازان دیگر برای ساخت سریال‌های امنیتی می‌شود، افزود: باید اول شفاف شود چه چیزی برایمان اولویت دارد، من فکر می‌کنم اقتدار امنیت ایران به هرچیزی شایسته‌تر و اولویت‌دارتر است. بنابراین اگر چنین مبنایی در دستور کار قرار بگیرد قصد ما از ساخت گاندو و مشابه آن بالا بردن اقتدار امنیت سرزمین ایران است. نه تنها کسی مانع‌تراشی نمی‌کند بلکه همه حامی آن می‌شوند. که بهتر و بیشتر ساخته شود و اگر یک چنین مبنایی قرار بگیرد همکاران من مشتاقانه به سمت گاندوهای دیگر خواهند آمد.

افشار درباره گفتگوی منتشر شده رأی دادن به روحانی، توضیح داد: تا زمانیکه در این کشور زندگی می‌کنم تابع قانون هستم و قانون ما رئیس جمهوری دارد به نام دکتر روحانی برای همه ما محترم است ممکن است برخی از سیاست‌های ایشان را قبول نداشته باشم و به آن ایراد وارد کنم و این دلیل نمی‌شود آناشیست بشوم و هنجارشکنی کنم. به هر حال دولت محترم زحمت می‌کشند چه در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی و ما هم دوست داریم ضعف‌ها، نفوذها و احیاناً اشکالاتی در دولت‌ها وجود دارد را گوشزد کنیم. تا زمانیکه رئیس جمهور قانونی کشور ما هستند برای ما احترام دارند و هرکدام از مسئولین کشور پشتیبان ملت باشند و تا زمانیکه پشت مردم هستند از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

تهدید شدم/ غریبه‌ها آشنای واقعی خواهند شد

کارگردان سریال «گاندو» درباره پیغام‌های تهدیدآمیز و آغاز فصل جدید، خاطرنشان کرد: از این تهدیدها زیاد شنیدیم و برای‌مان خیلی اهمیت دارد. من از ساخت سریال کیمیا این هجمه‌ها شد و به آن توجهی ندارم و راهی را احساس کنم درست باشد همان راه را می‌روم و آنچه که درباره منافع ملی و ملت کشورم مجاب کند قطعا در ساخت آن نوع مجموعه کوتاهی نخواهم کرد. آرش قادری در حال نگارش فیلمنامه فصل دوم این سریال است ولی مطمئناً این هجمه‌ها کار را برای ما سخت خواهد کرد. مطمئن هستم با آگاهی بیشتر مسئولین دولتی، حتماً به این اشتباه پی خواهند برد و غریبه‌ها آشنای واقعی خواهند شد.

گفتگو و گزارش از مجتبی برزگر

تصویربردار و تدوین‌گر: امیرمحمد فرازنده و مهدی کماسی

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *