تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / گفت‌وگوی منتشر نشده تسنیم با مرحوم محمدباقر منصوری/ دعا می‌کنم عاقبت بخیر شوم+فیلم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

گفت‌وگوی منتشر نشده تسنیم با مرحوم محمدباقر منصوری/ دعا می‌کنم عاقبت بخیر شوم+فیلم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مرحوم محمدباقر منصوری اردبیلی در شهر اردبیل و در خانواده مذهبی دیده به جهان گشود و مداحی را از سن ۸ سالگی آغاز کرد. پدر بزرگ او مداح بود البته محمدباقر او را ندید بود اما اطرافیان به وی می‌گفتند: “تو به ایشان رفته‌ای”. در دوران کودکی‌اش، مادرش او را به مجلس روضه می‌برد و در همان روضه‌های زنانه بود که محبت و عشق به  سیدالشهدا(ع) در دل این کودک ۵ ساله بوجود آورد. متن پیش رو بخشی از گفت‌‌وگوی منتشر نشده خبرنگار تسنیم با “مرحوم محمدباقر منصوری” مداح و ذاکر با اخلاص سیدالشهدا(ع) است که بخشی از آن را می‌خوانیم.

به زودی متن و فیلم گفتگوی کامل رحوم منصوری در خبرگزاری تسنیم منتشر خواهد شد.

 

 

 بزرگترین آفت و آسیبی که می‌تواند مداح و ذاکر اهل بیت(ع) را از جایگاه و مقام معنوی خود دور کند، کدام است؟

شهرت و توجه به مسائل مادی و همچنین حسادت به یکدیگر از جمله آسیب‌هایی است که می‌تواند به مقام معنوی یک مداح آسیب بزند. در کلاس آموزش مداحی که برای انتقال تجربه حاضر می‌شوم، همواره این نکته را تاکید می‌کنم که سه مساله اساسی را باید افرادی که می‌خواهند به عرصه مداحی ورود پیدا کنند مورد توجه قرار دهند. اولین موضوع، تقوا است؛ مداحانی که می خواهند وارد عرصه مداحی شوند باید تقوا پیشه کنند. موضوع بعدی، تبعیت از استاد مجرب و در نهایت، ممارست و مطالعه زیاد است.  

* تا به حال به این  فکر کرده‌اید چگونه از دنیا خواهید رفت؟

 

دعا می‌کنم امام حسین(ع)  لطف کند تا عاقبت به‌ خیر شوم. در نمازم همواره می‌گویم “الهم الجعل عواقب امورنا خیرا”. تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.

 

 

 

 

* دوست دارید کجای این کره خاکی دفن شوید؟

تا به حال به این موضوع فکر نکردم.

* خودتان دوست دارید در کدام یک از اعتاب مقدسه دفن شوید. کربلا، وادی‌السلام و یا اماکن مقدس دیگر؟

قاعدتاً عشقم کربلاست اما در سرزمین کربلا دفن شدن لیاقت می‌خواهد.  

* اگر توفیق زیارت حضرت زهرا(س) در روز محشر نصیب شما شد. دوست دارید کدام یک از اشعارتان را محضر ایشان بخوانید؟

* شما از میان شخصیت‌های کربلا به حال کدام یک بیشتر غبطه می‌خورید؟

به غلام سیاه اباعبدالله(ع) غبطه می‌خورم. ظاهراً در روایات آمده ایشان به سیدالشهدا(ع) فرمودند اگر شهید شدم شما به بالین من نیایید، رنگ من سیاه است و بوی بدنم مناسب نیست امّا حضرت پس از اینکه او به شهادت رسید، به بالینش رفتند و همانطور که بر بالین فرزندشان حضرت علی اکبر(ع) آمده بودند به بالین این غلام رفتند. غبطه می‌خورم به حال این غلام سیاه. در روایت آمده به لطف و برکت سیدالشهدا(ع) هم چهره او  سفید شد و هم بوی بد بدن این غلام سیاه معطر به عطر و عنبر شد.

* تا به حال آرزویی داشتید که برآورده نشده باشد؟

آرزوی قلبی‌ام این است که به درجه رفیع پیرغلامی امام حسین (ع) برسم. البته هنوز به آن نرسیدم. می‌خواهم به اخلاصی که مورد نظر امام زمان(عج) است برسم. 

شادی روح ذاکر با اخلاص اهل‌بیت(ع) صلوات…

انتهای پیام/


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *