تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / یامین‌پور: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حال تکمیل است/ فلاحتی: موسیقی باید تعالی‌بخش باشد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

یامین‌پور: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حال تکمیل است/ فلاحتی: موسیقی باید تعالی‌بخش باشد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، وحید یامین‌پور در نشست تخصصی سالانه مسئولان واحد موسیقی مراکز استانی حوزه هنری در مورد زاویه دید از گام دوم انقلاب با اشاره به آرمان‌های امام خمینی(ره) گفت: آرمان‌های امام خمینی، نفی هر دو ادعای شرقی و غربی به‌معنای استقلال و تحقق دستیابی به دنیای اسلامی واقعی است. خیلی‌ها معتقد بودند امام شاعرانه ادعای «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» دارد و حالا که در حال شکل‌گیری است آن را در قالب سازمان‌یافته اسلامی ارائه می‌کند.

یامین‌پور افزود: نه شرقی نه غربی در دهه ۷۰ میلادی واقعاً به شعر و رؤیا شبیه بود، اما امام به آن ایمان داشت و مردم نیز در یک کلّیت موافق و میان‌ذهنیتی، امام را شعبه‌ای از نبوت می‌دانستند که مبعوث شده تا آینده‌ای متفاوت را رقم بزند. انقلاب اسلامی سال ۵۷ تازه آغاز انقلاب بوده و پیروزی آن همچنان در حال تحقق است. انقلاب اسلامی ایران هر روز به پیروزی بیشتر نزدیک می‌شود، به این ترتیب پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حال تکمیل است.

وی در ادامه گفت: مردمی که در ابتدای کار انقلاب رهبری امام را پذیرفته بودند آینده روشنی از انقلاب نمی‌دانستند و تنها روح انقلابی‌گری در مقابل ظلم و زور و استبداد را داشتند. اما در ادامه انقلاب بسیار مهم است که انقلاب را همراهی و بیشتر درک کنند.

این پژوهشگر افزود: نه شرقی نه غربی نگاه اسلامِ سیاسی بود که از سوی امام مطرح شد و مورد توجه دیگر کشورهای دنیا قرار گرفت، نگاهی که به‌موجب آن در همان اوایل دهه ۶۰ جنبش‌های آزادی‌بخش جهان را آغاز کرد. امام در همان سال‌های ابتدایی انقلاب با صراحت اعلام کرد که “ما انقلاب خودمان را صادر کردیم”. آن موقع کمتر کسی می‌فهمید امام چه می‌گوید، فهمی که امروزه آشکار و نمایان می‌شود، مثال آن یمن است که میلیون‌ها نفر در آن اعلام می‌کنند “ما ادامه انقلاب اسلامی ایران هستیم”.

یامین‌پور ادامه داد: شرق و غرب در کور کردن روزنه جدید و مسدود کردن راه سوم فکری در دنیا از سوی امام و انقلاب اسلامی ایران اتفاق نظر داشتند، چرا که با این وضع ما به‌عنوان قطب سوم قدرت نفوذیِ فکری در دنیا مطرح می‌شدیم.

وی در ادامه گفت: امروزه با فروپاشی شوروی، ایران به قطب دوم ایدئولوژی دنیا رسیده‌ است و آمریکا آن را خوب می‌فهمد اما انکار می‌کند، تمامی مخالفت‌هایش نیز با انقلاب اسلامی ایران همین موضوع است.

یامین‌پور با اشاره به نقش مهم رهبری در ادامه پیروزیهای انقلاب اسلامی ایران گفت: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب با هوشمندی بسیار بالا و بصیرتی عمیق انقلاب را در مسیر درست خود حفظ کرده است. ایشان مقاومت را در دستور کار قرار داده است، مقاومتی که نتایجش را در کوچک شدن همه‌جانبه اسرائیل می‌توانیم به‌وضوح حس و مشاهده کنیم. اسرائیل این روزها توان قدرت‌نمایی ندارد و این موضوع ناشی از فرهنگ مقاومت انقلاب اسلامی در منطقه است.

یامین‌پور با تأکید بر نقش مهم حوزه هنری در روند پیش‌ِروی انقلاب اسلامی ایران گفت: بازخوانی مجدد راه انقلاب اسلامی با کمی دشواری روبه‌رو شده است، خوانشی که از ابتدای انقلاب تا کنون همواره سعی در انحرافش داشته‌اند. مقام معظم رهبری در گام دوم با رویکردهای خود در بیانیه گام دوم، این انقلاب را به مقصد آن هدایت می‌کند. رهبری معتقد است ما در راه درست هستیم و مقصد گام دوم انقلاب اسلامی نقطه طلوع ولایت عظمی است.

وی با اشاره به سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در بیان خاطره‌ای از زمان جنگ گفت: زمانی در هشت سال دفاع مقدس فرا رسید که آمریکا اعلام کرد “هر نفتکشی می‌خواهد از تنگه هرمز عبور کند زیر پرچم من با پشتیبانی و امنیت من عبور می‌کند”. این موضوع به گوش امام رسید و امام دستور دادند “نفتکش‌هایشان را بزنید.”، اما مدام تعلل کردند و نزدند، در نهایت با تأکیدات متوالی امام بر هدف قرار دادن نفتکش‌های زیر پرچم آمریکا باز هم نزدند. امام در پایانِ تمامی تأکیداتش گفتند: «اگر من بودم می‌زدم». بالاخره چند جوان بسیجی مین‌های دریایی در تنگه هرمز می‌ریزند که به انفجار در نفت‌کش کویتی با پرچم آمریکا می‌شود و توجه رسانه‌های دنیا را به‌سوی قدرت‌نمایی ایرانی‌ها جلب می‌کند. اگر همان موقع با جدیت و تمام قدرت بدون هیچ ترسی به حرف امام اعتماد می‌کردند و می‌زدند دنیای انقلاب اسلامی سال‌ها جلوتر پیش می‌رفت، اما به هر دلیلی این کار را نکردند و کار اصلی انقلاب را سال‌ها به تعویق انداختند.

یامین‌پور ادامه داد: خوشبختانه امروزه بی‌هیچ تعارف و ترسی پهپاد گلوبال هاوک را زدیم، پهپادی متعلق به ارتش تروریستی آمریکا که خود را ابرقدرت می‌داند و برای تمام دنیا خط‌ونشان می‌کشد، آمریکایی که روزی آن را از تهران اخراج کردیم و امروز از منطقه اخراجش کردیم.

وی افزود: بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب متمرکز بر خوانش مبدأ و مقصد و خوانش راه است. این خوانش به تخیل نیاز دارد، چرا که ما امروزه در ایران با خوانشی منسجم از انقلاب اسلامی و تاریخ ایران مواجه هستیم که آن را وارونه جلوه می‌دهد، به این ترتیب مبدأ انقلاب اسلامی ایران را دچار اختلال کرده و می‌کند، تا جایی که انقلاب را اشتباه تلقی می‌کند و آمریکا را دوست می‌انگارد، با این وضع ذهن جوانی را که آن روزها را ندیده منحرف می‌کند، همچنین در خوانش مقصد و آینده نیز انحراف ایجاد می‌کند، با این وضع چه‌کسی باید جلوی اخلالگری‌های در خوانش مبدأ و مقصد انقلاب اسلامی را بگیرد؟ بی‌شک حوزه هنری موظف به چنین کاری است.

یامین‌پور در پایان گفت: ما در حوزه هنری باید تخیلی از آینده برای خود و نسل جوان خود بسازیم، تخیلی مبتنی بر واقعیت و خوانش صحیح از رویدادهای انقلاب اسلامی ایران از آغاز تا کنون باید در حوزه هنری بسازیم. اگر حوزه هنری برای جوانان ایرانی با هدف درک انقلاب اسلامی ایران تخیل‌آفرینی نکند، در کار خود کم‌کاری کرده است. چه‌کسی امروزه در موضع ضعف قرار دارد؛ آمریکا یا ایران؟ بی‌شک ایران است که امروز در منطقه حرف برای گفتن دارد و آمریکا را مجبور به حرکت در نقاطی که ما می‌خواهیم می‌کند، این در حالی است که بسیاری‌ها این موضوع را وارونه جلوه می‌دهند و ایران را ضعیف و آمریکا را قَدَر معرفی می‌کنند. حوزه هنری باید واقعیت‌های امیدبخش روز کشور را در قالب هنر برای جوان ایرانی باورپذیر کند و برای تجسم آن فعال باشد.

موسیقی باید تعالی‌بخش باشد

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی فلاحتی، پژوهشگر حوزه موسیقی و دین، نیز در این نشست به برخی مسائل مربوط به موسیقی اشاره کرد و گفت: واقعیت تلخی که ما با آن در مواجهه با موسیقی روبه‌رو هستیم، نگاه خوشگذرانی عموم جامعه به موسیقی است، در حالی که موسیقی ایده‌آل این نیست، به‌عنوان مثال میان عرفا فیثاغورس موسیقی را وام‌گرفته از عالم معنا می‌داند، همچنین فارابی دیدگاه ملکوتی به موسیقی داشته است، در حالی که عموم مردم برای اوقات فراغت و خوشگذرانی به موسیقی گوش می‌دهند، به این ترتیب مسیر موسیقی از درست به غلط حرکت می‌کند.

فلاحتی با اشاره به تعریف و دیدگاه عموم مردمی از شادی و کارکرد موسیقی گفت: با موسیقی می‌شود جامعه‌ای را تغذیه فکری کرد. اما مشکل این است که ملاک درستی از شادی نداریم. تعریف ما از شادی چیست؟

فلاحتی با توجه به دیدگاه‌ها و سخنان رهبری در خصوص موسیقی گفت: مقام معظم رهبری معتقد است موسیقی می‌تواند جامعه را منقلب کند، یا اینکه موسیقی می‌تواند تعالی‌بخش بوده و دستیابی به عرفان را فراهم کند. اما کدام موسیقی می‌تواند این کار را انجام دهد؟ آیا موسیقی‌های امروز کشور این‌گونه است؟

وی اضافه کرد: امام در اوایل انقلاب موسیقی را منع کرده بود، در حالی که چند سال بعد اجازه کار به آن را داد. اما چگونه با آن موافقت کرد؟ فعالیت‌های مثبت مفاخر موسیقی موجب شد تا ایشان موسیقی را با شروطی بپذیرد.

فلاحتی ادامه داد: این کلمات مهم رهبری و عرفا در مورد موسیقی به کنار، اما آنچه امروزه در کشور داریم دچار ایراد است. تا جایی که رهبری که مدافع موسیقی است معتقد است وضعیت موسیقی فعلی جمهوری اسلامی ایران از نوع بیشتر لهوی است، همان موسیقی که می‌تواند تعالی‌بخش باشد موجب یائسگی حکمی و فلسفی شده است، بی‌شک با این وضع موسیقی منجر به انحراف می‌شود.

وی در همین راستا افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد تا کنون مجوز تولید و انتشار گسترده موسیقی داده است، موسیقی‌هایی که بیشتر مواقع از نوع حرام است.

فلاحتی در ادامه گفت: رهبری از حدود ۴۰ نوع موسیقی را حرام، ۳۰ نوع آن را مباح می‌داند. از میان حرام‌های آن موسیقی مرقص است، هیچ فرقی هم نمی‌کند، چه سنتی، محلی یا هر نوع رقص دیگری باشد حرام است. اگر این نوع موسیقی حذف شود بخش عظیمی از مشکل موسیقی حل می‌شود.

این پژوهشگر در تکمیل صحبت‌های خود گفت: هر نوع موسیقی از هر منظری چه خواننده، ریتم، شعر و حتی منتشرکننده آن که منجر به گمراهی آدم از مسیر درست زندگی و راه خدایی شود حرام است.

وی در مورد آن ۳۰ موسیقی حلال گفت: موسیقی‌هایی که موجب حال خوب آدم می‌شود حلال است. موسیقی‌هایی که روح و روان آدم را به خدا نزدیک‌تر کند و مضامین الهی را در دل‌ها روشن‌تر کند هیچ ایرادی ندارد. دوم موسیقی‌هایی است که در خدمت ارزش‌های اخلاقی باشد. سوم موسیقی‌های مروج فرهنگ‌های با مضامین اسلامی است. چهارمین موسیقی حلال نیز برخی موسیقی‌های نواحی است.

فلاحتی گفت: اصل و اساس موسیقی برای دستیابی به لذت‌های دنیوی نیست، بلکه برای رشد و تعالی صفات نیک و ارزش‌های پاک و الهی آدمی است. اما متأسفانه این موضوع در ایران به حاشیه رفته است، چرا که ذهنیت‌ها از موسیقی صحیح نیست. هدف از ساخت و تولید موسیقی، گوش دادن به آن و هر گونه فعالیتی پیرامون موسیقی در عاقبت آن بسیار کارساز و مهم است.

وی صحبت‌های خود را با چند سؤال به پایان برد و گفت: آیا موسیقی صرفاً برای لذت و خوش‌گذرانی است؟ آیا موسیقی برای دین اسلام و انقلاب اسلامی ایران تهدید است یا فرصت؟ پاسخ این سؤال‌ها به فهم و موضوع آن بستگی دارد.

انتهای پیام/+


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *