تیتر خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / ۶۱ اثر در دومین جشنواره پویانمایی تلویزیون برگزیده شدند/ حال پویانمایی تلویزیون خوب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

۶۱ اثر در دومین جشنواره پویانمایی تلویزیون برگزیده شدند/ حال پویانمایی تلویزیون خوب است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه‌های عروسکی رسانه‌ملی در کرمانشاه به آخر خط رسید و اختتامیه آن در سالن انتظار کرمانشاه برگزار شد. علی دارابی معاون اموراستان‌های صداوسیما و متولی این جشنواره در پشت تریبون حاضر شد و گفت: کرمانشاه محل برگزاری جشنواره ملی پویانمایی است؛ استانی که میزبانی شایسته برای دومین گام ما در عرصه پویانمایی تلویزیون بود. در شهرها و نقاط مختلف استان با مهربانی و صمیمیت گروه‌های هنری و برنامه‌ساز ما را مورد استقبال گرم خودشان قرار دادند و مردم عزیزی که به خاطر سیل و زلزله شایسته تلاش و خدمت بیشتری هستند.

دارابی: برگزاری جشنواره در استان‌ها، عدالت رسانه‌ای را برقرار می‌کند

وی با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی تولیدات انیمیشن افزون بر برنامه پنج ساله، افزود: جشنواره اول در بهار سال ۹۷ در همدان برگزار شد. کار بزرگی که در سایه برگزاری این جشنواره اتفاق افتاد تمامی تعهدات معوق و جاری پویانمایی به طور کامل پرداخت شد و شور و اشتیاق برای تولیدات جدید ایجاد کرد. این نوع رویکرد، موجب اشتغال‌زایی در حوزه فرهنگ، هنر و صنعت شد. افزون بر این با دستور رئیس صداوسیما و مرکز صبا که متولی کار پویانمایی و انیمیشن در سیماست تعهد تولید پویانمایی در برنامه ۵ ساله تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد.

دارابی خاطرنشان کرد: به دستور رئیس سازمان صداوسیما در استان‌ها تعهد پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به هر میزانی که استان‌ها توان تولید داشته باشند بدون احتساب سقف تعهد تولید با گرفتاری و مشکلات بودجه‌ای که در سازمان وجود دارد اما این در اولویت قرار گرفته و امیدواریم در سایه این نهضت بزرگ انیمیشن و پویانمایی موفق بشویم قطب انیمیشن پاک و اخلاق‌گرا را در بازار جهانی بدست می‌آوریم.

او به درآمدزایی و اشتغال‌زایی کارهای عروسکی و پونمایی اشاره کرد و گفت: تولید و سرمایه‌گذاری کارهای عروسکی یکی از بزرگترین شاخصه‌های صنایع فرهنگی و هنری در جهان محسوب می‌شود. چرا که در زیرساخت‌های فرهنگی و توسعه متوازن و پایدار نقش اساسی را ایفا می‌کند. پویانمایی و کارهای عروسکی موجب درآمدزایی، اشتغاتل زایی و ارزش افزوده بسیار بالا و تأثیر بسزایی در جریان‌سازی و فرهنگسازی فرهنگی دارد و بازار جهانی این عرصه مهم و حیاتی هست.

دارابی با اشاره به برگزاری جشنواره پویانمایی سوم در بندرعباس، گفت: برپایی جشنواره در استان‌ها کار بزرگی است و تمرکززدایی از پایتخت را به روستاها و شهرهای کم‌برخوردار می‌کشاند که عدالت رسانه‌ای را به اوج خودش می‌رساند. برگزاری هفته فرهنگی هنری استان و اجرای برنامه‌های متنوع در شهرهای مختلف همه از دستاوردهای مهمی است که در استان وجود دارد. یکی از دلایل عمده‌ای که جشنواره‌ها می‌توانند شناسنامه‌های فرهنگی و هنری برای هر استانی فراهم کنند. جشنواره سوم پویانمایی هم در استان هرمزگان و شهر بندرعباس برگزار می‌شود.

معاون امور استان‌های صداوسیما به آثار برگزیده جشنواره دوم پویانمایی اشاره کرد و گفت: ۱۵۳۰ اثری که در حوزه پویانمایی و برنامه‌های عروسکی به دبیرخانه جشنواره واصل شد ۳۵۵ اثر به هیئت انتخاب و داوری راه یافت. ۶۱ اثر برنده تندیس، لوح سپاس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم شد و تعدادی هم امروز تقدیر خواهد شد.

مرکز صبا در مسیر تبدیل به قطب جهانی تولید پویانمایی دینی

محمد رحیم لیوانی رئیس مرکز پویانمایی صبا تصریح کرد: دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسکی تلویزیونی را در حالی آغاز کردیم که توشه گرانقدر و پرباری را از جشنواره نخست در همدان با خود به همراه داریم. از آثار و برکات جشنواره اول همین بس که هنرمندان پویانمایی اذعان می کنند که، امسال حال پویانمایی خوب است.

وی تصریح کرد: راهبرد جدید و جدی سازمان صدا و سیما که در دوره جدید ریاست سازمان صدا و سیما آغاز شد، تمرکز بر گسترش کمی و کیفی آثار پویانمایی داخلی برای تامین نیاز شبکه های سراسری و استانی را در دستور کار قرار داد.

وی با سپاس از مهمان نوازی استاندار و مردم دیار قهرمان پرورکرمانشاه، خاطرنشان کرد: در اولین گام لازم بود، اعتمادسازی لازم مابین سازمان صدا و سیما به عنوان بزرگترین سفارش دهنده تولیدات پویانمایی و تولیدکنندگان بخش خصوصی، ایجاد شود. در این میان تصمیم قاطعانه و راهگشای رئیس رسانه‌ملی مبنی بر تسویه کلیه معوقات و تعهدات گذشته سازمان علیرغم تمامی مضائق موجود، موجب دلگرمی و ایجاد شور و اشتیاق در تولیدکنندگان شد.

لیوانی خاطرنشان کرد: در گام دوم و تکمیل کننده گام اول، دستور ایشان برای افزایش ۲۵ درصدی تولیدات و تعهد ساخت برنامه های پویانمایی موجب تحرک مضاعف حوزه تولید و دست اندکاران پویانمایی شد.

لیوانی با اشاره به حمایت های مجدانه دکتر علی عسکری ریاست محترم سازمان صدا و سیما و مدیریت موفق دکتر دارابی معاون محترم امور استان ها در برگزاری جشنواره گفت: نتیجه مدیریت اقدامات جهادی و انقلابی در رشد کیفیت و حجم آثار پویانمایی در مرکز پویانمایی صبا و معاونت امور استانها اثر خود را نشان داده و در سالگرد جشنواره اول، می توانیم بگوییم که، گام نخست را محکم برداشته ایم.

رییس مرکز صبا تصریح کرد: اکنون با راهبرد تولید مجموعه های پرتعداد ۵۲ و ۱۰۴ قسمتی پویانمایی ضمن ایجاد اشتغال مطمئن برای تولیدکنندگان بخش خصوصی ، این نوید را به مخاطبان شبکه های تلویزیونی خواهیم داد که در ادامه تولیدات سال ۹۷ ، امسال و سالهای آتی شاهد مجموعه های نام آشنا و جدید پویانمایی خواهند بود که سودای شاخص شدن در پهنه جمهوری اسلامی و درنوردیدن مرزهای بین المللی را نیز در سر دارند.

لیوانی افزود: گذشته از راهبرد تولیدات پرتعداد در بخش ارتقاء کیفی آثار نیز به گواه اغلب کارشناسان و خبرنگاران این حوزه گامهای بلندی برداشته شده و اکنون در جایی ایستاده‌ایم که به راحتی و بدون نگرانی با حذف آثار خنثی و کم اثر و کم مخاطب، صرفا دست به تولید آثار جذاب و با کیفیت و مبتنی بر نیاز واقعی مخاطب و شبکه‌های تلویزیونی بزنیم.

داور جشنواره تولیدات پویانمایی استانها ادامه داد: در ارتقای کیفی آثار پویانمایی در دو سال اخیر همین بس که گذشته از فروش بین المللی آثار تولید شده قبلی، برخی آثار در حال تولید، همزمان قرارداد فروش خارجی دارند و به محض تولید و همزمان با بخش داخلی به شبکه های بین المللی برای پخش ارسال خواهند شد.

وی افزود: تاکید ویژه رئیس رسانه‌ملی بر اشاعه و گسترش تولیدات برگرفته از قصه ها و آموزه های قرآنی و نیز مضامین دینی که در دستور کار شورای اندیشه‌ورزی پویانمایی قرار گرفته، نویدبخش دستیابی به تولیدات پاک و مبتنی بر فرهنگ دینی در آینده ای نزدیک را می دهد و ما را یک گام دیگر به شعار آرمانی تبدیل شدن به « قطب تولید آثار پویانمایی دینی در جهان » نزدیک خواهد کرد.

لیوانی گفت: توجه به رونق حوزه تولیدات جانبی پویانمایی از جمله، بازی های رایانه ای، تولید اسباب بازی، حضور موثر در حوزه چاپ و نشر و فضای مجازی و سایر حوزه های مرتبط، مسیر تجاری سازی و سودآوری تولیدات پویانمایی را فراهم خواهد کرد و دستور اخیر ریاست محترم سازمان در خصوص بازاریابی خارجی آثار پویانمایی بی تردید در این زمینه راهگشا خواهد بود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: همانطور که در فاصله جشنواره سال گذشته تاکنون حال پویانمایی خوب شده در جشنواره سال آینده، شاهد لبخند و حال خوب تولیدات و تولیدکنندگان برنامه های عروسکی تلویزیونی هم باشیم و در سال مزین به شعار رونق تولید، رونق تولید پویانمایی و برنامه های عروسکی را همزمان شاهد باشیم.

درخواست استاندار کرمانشاه از رئیس صداوسیما

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه تأکید کرد که استان کرمانشاه آمادگی خودش را برای تولید سریال و مجموعه‌های انیمیشن با موضوع یارمحمدخان اعلام می‌کند.

بخش اول تقدیرهای اختتامیه جشنواره با تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا و چند چهره شاخص کرمانشاهی شروع شد. شهیدیحیی شمشادیان، شهید سیدمحمدسعید جعفری، شهید سجاد حبیبی، شهید هاشم، حسن و حشمت‌الله رضوان‌مدنی، مرحوم آیت‌الله سیدمرتضی نجومی در عرصه خوشنویسی، عبدالله جوارجی، موسس انجمن خویسان کرمانشاه، فرنگیس حیدرپور، مهناز فتاحی نویسنده خاطرات فرنگیس حیدرپور نیز تقدیر به عمل آمد.

این خبر در حال تکمیل است…


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مهدی کوشکی از تهران تا ونکوور!- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مهدی کوشکی این روزها دو پروژه تئاتری را به‌صورت موازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *